Wczoraj w Stanach Zjednoczonych wyemitowano ósmy odcinek 27 edycji „The Amazing Race” zatytułowany „Krakow, I’m Gonna Get You”. Po raz trzeci w historii amerykańskiej wersji reality show uczestnicy trafili do Polski. Przeczytaj naszą relację ze zmagań drużyn w Krakowie i Wieliczce.
W reality show „The Amazing Race” jedenaście dwuosobowych drużyn bierze udział w wyścigu dookoła świata i walczy o milion dolarów. Od 22 czerwca do 14 lipca miała miejsce realizacja 27 edycji widowiska. Wczoraj stacja CBS wyemitowała ósmy odcinek programu, do którego zdjęcia miały miejsce w Polsce, a konkretniej w Krakowie i Wieliczce.
Uczestnicy przybyli do Polski z Holandii. Poprzednio gracze gościli w Amsterdamie, skąd drogą lotniczą dotarli do Krakowa na lotnisko Kraków-Balice im. Jana Pawła II.
Ich pierwszym zadaniem było udać się na Plażę Kraków – pierwszą w Polsce i największą w Europie plażę miejską. W tym miejscu na dnie basenu na graczy czekała pierwsza wskazówka.
Drużyny stanęły przed koniecznością wykonania zadania – Objazdu. Pary musiały wykonać jedno z dwóch postawionych przed nimi wyzwań: „Kopalnia” lub „Muzyka”.
W zadaniu „Kopania” wszyscy członkowie drużyny musieli udać się do Kopalni Soli „Wieliczka”. Ich misją było przetransportować drewniane pale na odpowiednie miejsce. Następnie musieli załadować solą kopalniany wagonik i przepchnąć go przez długość tunelu.
W zadaniu „Muzyka” zawodnicy musieli udać się na Rynek Główny w Krakowie. Tam mieli za zadanie odnaleźć pianistę, nauczyć się fragmentu utworu i przetransportować fortepian na miejsce występu. Po dotarciu na miejsce musieli wziąć udział w występie i uzbierać od przechodniów kwotę w wysokości 100 złotych.
Po wykonaniu zadania gracze otrzymywali kolejną wskazówkę: tym razem ich punktem docelowym była Fabryka Emalia Oskara Schindlera, założona w 1937 roku jako miejsce produkcji wyrobów emaliowanych i blaszanych, prowadzona przez Schindlera do roku 1945. Schindler zatrudniał w niej zagrożonych eksterminacją Żydów, wpisanych następnie na tzw. listę Schindlera i uratowanych od zagłady.
Po odwiedzeniu muzeum drużyny miały za cel udać się do Kazimierza (części Krakowa wchodzącej w skład Dzielnicy I Stare Miasto) i odnaleźć kolejną wskazówkę. Jeden z członków każdej drużyny stanął przed koniecznością wzięcia udziału w kolejnej konkurencji – Blokadzie. Gracz otrzymywał listę tradycyjnych żydowskich potraw, miał za zadanie odpowiednio nazwać siedem z nich, a następnie dostarczyć je na tacy do pobliskiej żydowskiej restauracji Klezmer-Hois.
Po pomyślnym wykonaniu zadania gracze otrzymywali ostatnią wskazówkę, kierującą ich na miejsce przeznaczenia: metę, usytuowaną w środku restauracji. Tam na zawodników czekał gospodarz Phil Keoghan, który przekazywał graczom wiadomość o przejściu do kolejnego etapu.
Spośród sześciu biorących udział w wyścigu drużyn jako ostatni na linię mety dotarli Tanner i Josh. Nie zostali oni jednak wyeliminowani, ponieważ zakończony etap okazał się etapem bez eliminacji.
W kolejnym etapie wyścigu gracze ruszyli w podróż do kolejnego miejsca przeznaczenia. Tym razem musieli udać się na lotnisko Kraków-Balice, skąd wylecieli do Delhi w Indiach.
* * *
To już trzeci raz, kiedy Amerykanie zdecydowali się zrealizować w naszym kraju jeden z etapów programu. W sumie uczestnicy edycji „The Amazing Race” realizowanych w inny częściach świata gościli w Polsce już pięciokrotnie.
Najpierw, w grudniu 2006 roku, w Polsce znalazły się zespoły biorące udział w amerykańskim „The Amazing Race 11: All-Stars”. Zawodnicy odwiedzili u nas Warszawę, Oświęcim, Kraków i Pieskową Skałę (przeczytaj relację).
Następnie, na przełomie listopada i grudnia 2010 roku, do kraju nad Wisłą przybyli uczestnicy pierwszej australijskiej edycji show – odwiedzili Kraków, Wieliczkę, Czorsztyn i Niedzicę (przeczytaj relację).
Kolejnym krajem, który zdecydował się realizować u nas jeden z etapów, był Izrael. Relacja z pobytu w Polsce uczestników drugiej edycji „HaMerotz LaMillion” została pokazana w dwóch odcinkach. Akcja etapu, realizowanego 7 kwietnia 2011 roku, toczyła się w Krakowie i w Wieliczce (przeczytaj relację).
Z kolei jesienią 2012 roku jeden z etapów programu „Velyki Perehony” realizowała u nas ukraińska stacja 1+1. Drużyny zawitały do Krakowa (przeczytaj relację).
Natomiast latem 2013 roku w Gdańsku i Sopocie miały miejsce zdjęcia do 23 edycji amerykańskiego „The Amazing Race” (przeczytaj relację i zobacz wideo-relację).
„The Amazing Race 27” można oglądać w piątki na antenie amerykańskiego kanału CBS.