Extreme Makeover: Home Edition

„Extreme Makeover: Home Edition”: rodzice pozbyli się adoptowanych dzieci po zakończeniu prac remontowych w ich domu

Devonda i James Friday z adoptowanymi dziećmi | fot. Ken Noblezada

Devonda i James Friday, małżeństwo z Północnej Caroliny, przed laty wzięło udział w amerykańskim show „Extreme Makeover: Home Edition” („Dom nie do poznania”). W ramach telewizyjnego show producenci dokonali gruntownego remontu domu należącego do małżeństwa. Tym samym chciano zapewnić godne warunki do życia dla pięciorga dzieci adoptowanych przez małżeństwo. Okazuje się, że po zakończeniu renowacji para szybko pozbyła się dzieci.

Odcinek programu „Extreme Makeover: Home Edition” z udziałem Devondy i Jamesa Fridayów został zrealizowany w 2012 roku w Północnej Carolinie. Fridayowie stanowili rodzinę zastępczą i przez lata opiekowali się łącznie 30 dzieci. W czasie realizacji programu para zajmowała się dwójką dzieci i adoptowała piątkę rodzeństwa, a producenci chcieli im pomóc w renowacji domu, w którym mieszkali. Przebudowa miała na celu zwiększenie funkcjonalności domu przy tak dużej rodzinie. W renowacji domu pomogło aż 3 tysiące wolontariuszy. Na użytek rodziny oddano wówczas dom o powierzchni 362 metrów kwadratowych. Oprócz domu para otrzymała także lokal w centrum handlowym na prowadzenie organizacji charytatywnej o nazwie Dom Nadziei.

W ciągu roku od gruntownego remontu i przebudowy domu, Fridayowie zdecydowali porzucić wszystkie swoje przybrane dzieci. Dwoje najstarszych, dziś już dorosłych, twierdzi obecnie, że rodzice przestali się nimi interesować tuż po programie, a adopcja miała miejsce wyłącznie dla pieniędzy. Lokal od lat pozostaje nieużytkowany.

– To co nam zrobili było złe. Wyrzucili nas wszystkich. Mój brat i moje siostry mieli po 5 lat. Przecież nie mogli sprawiać, aż tyle kłopotów, żeby ich wyrzucić – powiedział najstarszy chłopak, Chris. – Tu chodziło o pieniądze. Od samego początku chodziło im tylko o pieniądze – dodał. 20-letni Chris i jego 19-letnia siostra Kamaya twierdzą, że rodzice zastępczy oddali ich ze względu na złe zachowanie i twierdzili wówczas, że to tylko tymczasowe rozwiązanie. Dodają, że w niecały rok od zakończenia zdjęć do programu rodzice pozbyli się pozostałej trójki dzieci, a zastępcza matka zamieniła minivana na Mercedesa.

James Friday utrzymuje, że najstarsze dzieci wyprowadziły się na własne żądanie. Nie chce jednak komentować w jakich okolicznościach doszło do wyprowadzki pozostałej trójki, argumentując to faktem, że w sprawę zaangażowana była Opieka Społeczna.

Obecnie Fridayowie opiekują się dwójką dzieci.

Poprzedni artykułNastępny artykuł