Idol, Idol 2, Idol 3, Idol 4

Nie żyje Robert Leszczyński, dziennikarz, krytyk i juror programu „Idol”

Robert Leszczyński | fot. BE&W

Nie żyje Robert Leszczyński, znany dziennikarz, krytyk muzyczny, gitarzysta, DJ, były kierownik działu Kultura i Styl tygodnika „Wprost”, juror programu „Idol”, rzecznik Przystanku Woodstock. Miał 48 lat.

Robert Leszczyński | fot. BE&W
Robert Leszczyński | fot. BE&W

Krytyk teatralny Maciej Nowak powiedział TVN24, że przyczyną śmierci Leszczyńskiego prawdopodobnie był atak cukrzycowy. Taką informację otrzymał od jego rodziny. – Miał nierozpoznaną cukrzycę – poinformował przyjaciel dziennikarza.

– To brzmi jak ponury żart. Odbiera mi mowę. Był takim samym krytykiem jaki był w życiu. Był niesamowicie bezkompromisowy – powiedział TVN24 Jacek Cygan, autor tekstów muzycznych.

– Przede wszystkim był moim przyjacielem. Pamiętam, kiedy jeszcze nie byłem politykiem, Robert zawsze mnie wspierał – wspominał Leszczyńskiego w TVN24 prezydent Słupska, jego dawny kolega partyjny Robert Biedroń. – Próbowaliśmy też swoich sił w polityce. Był szczery i prawdopodobnie przez to mu się nie udało w polityce. Był lepszym krytykiem niż politykiem – dodał.

Leszczyński przez osiem lat pracował w „Gazecie Wyborczej” jako dziennikarz i krytyk muzyczny. W połowie lat 90. założył wraz z Wojciechem Pilichowskim krótko działający zespół Karate Musiq.

Był jurorem w czterech edycjach polskiej wersji programu „Idol”, prowadził autorski program „Mop Man” w telewizji Polsat. Pełnił funkcję rzecznika Przystanku Woodstock.

W 2006 został redaktorem naczelnym miesięcznika „Laif”. Od maja 2007 do lutego 2010 kierował działem Kultura i Styl tygodnika „Wprost”.

W 2005 roku Leszczyński zaangażował się w politykę. Był jednym z założycieli Partii Demokratycznej. Rok później usiłował zdobyć mandat radnego Warszawy z list Zielonych 2004. W 2011 roku starał się dostać do Sejmu z Ruchem Palikota, zaś w 2014 roku z listy Twojego Ruchu starał się dostać do Parlamentu Europejskiego.

Zaangażowany w działalność polityczną i społeczną, organizował też m.in. demonstracje i koncerty na rzecz Pomarańczowej Rewolucji na Ukrainie i wolnych wyborów na Białorusi.

[Wirtualna Polska]

Poprzedni artykułNastępny artykuł