Na przestrzeni lat powstało wiele różnych formatów rozrywkowych. Poniższej możesz zapoznać się z poszczególnymi programami i krótką charakterystyką poszczególnych podgatunków.


Celebrity shows
Widowiska ukazujące życie gwiazd. Kamera może towarzyszyć celebrytom w ich codziennej egzystencji, pracy lub w innych aspektach życia. To także programy z udziałem gwiazd, w których o dalszym losie zawodników decyduje posiadanie określonych talentów, takich jak śpiew czy umiejętności taneczne.

Dokumentalne
Produkcje o charakterze dokumentalnym. Widzowie i producenci są biernymi obserwatorami poczynań uczestników.

Metamorfozy
W tego typu programach widzowie mogą obserwować niezwykłe metamorfozy ludzi – od zwykłych zmian wizerunku, osobowości, aż po operacje plastyczne.

Pranki
Widowiska stanowiące zapis reakcji zwyczajnych ludzi na robione im żarty. Mogą też być to programy, których uczestnicy stają się ofiarami spisku producentów.

Przygodowe
Widowiska w których uczestnicy mają okazję doświadczyć niezapomnianej przygody. Realizacja tego typu produkcji często ma miejsce w egzotycznych lokacjach, a zawodnicy muszą wykonywać niekiedy bardzo ekstremalne zadania.

Reality game shows
Programy, których uczestnicy żyją w obiekcie naszpikowanym kamerami. W odpowiednim okresie czasu kolejni zawodnicy są eliminowani. Na końcu zostaje tylko jeden zwycięzca, który otrzymuje główną wygraną.

Rendez-vous
Produkcje ukazujące zmagania osób, starających się odnaleźć swoją drugą połówkę.

Renowacje
W tego typu programach widzowie mogą śledzić przebieg renowacji domów, samochodów lub innych obiektów.

Talent shows
W widowiskach talent shows poszukiwane są nowe gwiazdy show biznesu. O eliminacji zawodników decydują ich umiejętności, np. wokalne, taneczne lub aktorskie.

Talk shows
Programy w których prowadzący rozmawia z uczestnikami na ustalony temat. Talk show może charakteryzować się poważnym podejściem do tematu, żartobliwym lub prowokującym.

Teleturnieje
W teleturniejach akcja toczy się w zamkniętym studio. W modern game show zwraca się uwagę na większą dramaturgię, a tym samym na uwidocznienie emocji. Zawodnicy walczą zazwyczaj o duże pieniądze, a uwaga widzów skupiona jest nie tylko na sprawdzaniu własnej wiedzy, ale również na kibicowaniu uczestnikom.