Miała przed sobą wiele planów, ale w tyle głowy cały czas paliła się czerwona lampka, że może być obciążona genetyczną chorobą. Zdrowotna bomba wybuchła, gdy najmniej się tego spodziewała. – Ataksja zabiera mi powoli całe życie – mówi Justyna Kurowska, która w 2003 roku wygrała program „Kawaler do wzięcia”. Dlaczego mimo że pokonała 25 uczestniczek, tytułowy kawaler nie okazał się jej księciem na białym rumaku? Czy 33-letnia Justyna zaakceptowała swój obecny stan zdrowia?
– Justyno, życie cię nie rozpieszcza i od najmłodszych lat, co chwilę wystawia na ciężką próbę.
– Rzeczywiście, może się tak wydawać, że moje życie nie należy do łatwych. Miałam 10 lat, gdy moja mama zmarła. Była poważnie chora i mimo że długo walczyła ze swoimi chorobami pod okiem specjalistów w szpitalu, nie udało jej się wygrać. Byłam dzieckiem, ale pamiętam ją bardzo dobrze. Zaraz po jej śmierci musiałam zaopiekować się moim ojcem, który zachorował na ataksję rdzeniowo-móżdżkową. Chodziłam jeszcze do szkoły podstawowej i w sumie byłam zdana sama na siebie, bo moja starsza siostra Olimpia wyjechała z rodzinnego Szczecina na studia do Słupska.
– Dla taty zrezygnowałaś z dzieciństwa?
– Przez całą podstawówkę nie pojechałam na żadną szkolną wycieczkę, bo tata nie mógł zostać sam. Do domu jedzenie przynosiłam ze szkolnej stołówki. Panie kucharki pakowały mi obiad do baniaków. Tylko weekendy były chwilą, że mogłam odpocząć, bo przychodziła do nas siostra mojego taty i pomagała mi w domowych obowiązkach. Gotowała, robiła zakupy, sprzątała.
– Gdy zajmowałaś się tatą, dowiedziałaś się, że ataksja jest chorobą genetyczną i stanowi zagrożenie również dla ciebie?
– Choroba zabiła mojego tatę, gdy miał 37 lat. Byłam wówczas szesnastolatką. To wtedy zorientowałam się, że ja również mogę w przyszłości mieć problemy ze zdrowiem, bo ataksja zapisana jest w genach. Cały czas biłam się z myślami, że będę niepełnosprawna jak tata. Z drugiej strony wierzyłam bardzo mocno, że będę taka jak moi rówieśnicy, czyli zdrowa. To było straszne patrzeć na to, jak mój tata kompletnie poddaje się chorobie, mimo że miał wszystko, a co najważniejsze – bliskie osoby, które opiekowały się nim i pielęgnowały go. Po jego śmierci szybko musiałam stać się jeszcze bardziej samodzielna, zacząć zarabiać, żeby się utrzymać. Nie miałam już nikogo, kto mógł mi pomóc. Zarówno ja, jak i moja siostra jesteśmy chore. Tyle, że ja się nie poddaję, a Olimpia przestała już walczyć o siebie.
– Ty nie masz zamiaru poddać się?
– Nie. Mogłabym już jeździć na wózku, bo mam spore kłopoty z poruszaniem się, ale jak tylko mogę, staram się chodzić przy pomocy moich opiekunów. Nigdy nie usiądę na wózek. Złożyłam sobie taką obietnicę i jej dotrzymam.
– Dlaczego tak bardzo bronisz się przed wózkiem?
– Bo się tego wstydzę. Kiedyś pojechałam na wózku zrobić zakupy, był to pierwszy i ostatni raz, gdy poruszałam się za jego pomocą. Bardzo źle się czułam, że nie chodzę o własnych siłach. Wówczas powiedziałam sobie, że dopóki jestem w stanie jako tako się poruszać, będę chodzić, choćby nie wiem co. Moja siostra niestety usiadła już na wózek. Ma męża i syna, więc ma się nią kto zająć. Ja nie mam nikogo i nie mam dzieci. Nigdy nie chciałam wiązać się z kimś na dłużej, a już tym bardziej być matką. Dziś nawet jeśli pojawiłby się we mnie instynkt macierzyński, nie mogłabym zajść w ciążę, bo to pogorszyłoby tylko mój stan zdrowia.
– Chyba tak do końca nie jest to prawdą, że chciałaś być wieczną singielką. Zgłosiłaś się przecież do programu „Kawaler do wzięcia”!
– (śmiech) Nie zapomnę tego doświadczenia do końca życia. To był rok 2003 rok. Wyjechałam do mojej cioci na Śląsk, a w trakcie pobytu u niej strasznie się nudziłam. Pewnego dnia w telewizji zobaczyłam reklamę, że stacja TVN poszukuje dziewczyn do nowego programu. Nie zastanawiając się zbyt długo, wysłałam SMS-a. Oddzwoniono do mnie z zaproszeniem na casting do Warszawy. Pojechałam na eliminację, które odbywały się przed trzema reżyserami show. Gdy wyszłam z przesłuchania, nie wiedziałam, czy mi się udało i czy zakwalifikowałam się dalej. Na szczęście po kilku tygodniach poinformowano mnie, że będę uczestniczką „Kawalera do wzięcia”. Bardzo się ucieszyłam!
– I wyjechałaś wraz z innymi dziewczynami do RPA, aby walczyć o serce Bartosza Okowitego…
– Program wyglądał zupełnie inaczej niż w telewizji.
– Gdy Bartosz pytał ciebie: „Czy przyjmiesz ode mnie tę różę?”, na twojej twarzy za każdym razem malowała się radość. To było wyreżyserowane?
– Naprawdę zadurzyłam się w Bartku. Bardzo podoba mi się typ mężczyzny, który dba o siebie. Przygoda w RPA była bardzo fajna, ale po powrocie do Polski okazało się, że kawaler chciał złapać kilka srok za jeden ogon. Po naszym powrocie z nagrań program emitowano w telewizji już miesiąc. Sława i popularność uderzyła Bartkowi do głowy. Okazało się, że jest zupełnie inny niż w programie. Pokazał się w niekorzystnym świetle, zupełnie się mną nie interesował i lekceważył, a ja poczułam do niego miętę. Widocznie nie wystarczałam mu na tamtą chwilę.
– Złamał ci serce?
– Nie, ale rozczarowałam się nim. Może gdybym walczyła o jego uwagę, miałabym szansę na miłość. Ale nie walczyłam.
– Dostałaś jakieś szczególne propozycje po emisji „Kawalera…”?
– Zaproponowano mi sesję do magazynów: „Playboy”, „CKM” i „Maxim”. Grzecznie wówczas podziękowałam, bo chciałam iść w zupełnie innym kierunku, nie chciałam mieć rozbieranej sesji, którą mogłoby zobaczyć pół Polski. Szczerze? Dziś trochę żałuję, bo nikt mi już tego nie zaproponuje, a ja miałabym przynajmniej pamiątkę po mojej przeszłości w postaci pięknych zdjęć. Była też negatywna strona udziału w „Kawalerze…”. Jeden z tabloidów wydzwaniał do mnie, wręcz się nade mną pastwił, wypytując o intymne szczegóły i pikantne plotki związane z Bartkiem, ale robiłam wszystko, żeby się w to nie dać wkręcić.
– Dziś wzięłabyś udział w programie raz jeszcze?
– Chociaż spotkało mnie rozczarowanie, bez zastanowienia zgłosiłabym się do „Kawalera…” jeszcze raz. Lubię robić szalone rzeczy. Chcesz przykład? Brałam udział w wyborach Miss Województwa Zachodniopomorskiego. Pochwalę się, że doszłam do etapu, w którym znalazła się tylko piątka uczestniczek! (śmiech)
– Justyno, cztery lata po programie wydarza się rzecz, która zmienia całe twoje życie. Zaczynasz mieć problemy z koncentracją i pewnego dnia przechodząc na pasach przewracasz się na prostej drodze…
– Po tym zdarzeniu jeden mój znajomy zwrócił mi uwagę, że może powinnam zbadać się na ataksję. W grudniu 2006 roku pojechałam na badania krwi do Warszawy. Pobrano ode mnie próbki, które następnie wysłano do Londynu. Czekałam dwa miesiące na wyniki. W lutym 2007 roku pojechałam jeszcze raz do Warszawy odebrać wyniki badań. Ich wynik mnie nie zdziwił. Okazało się, że mam ataksję.
– Ta wiadomość spadła na ciebie jak grom z jasnego nieba?
– Nie walczyłam z tą informacją, ale przyjęłam ją do wiadomości. Oczywiście, miałam chwile załamania, ale nie trwały za długo, bo gdy tylko zaczynałam się załamywać, mówiłam do siebie: „Weź się w garść!”. Nie mogłam pozwolić sobie na to, żeby całkowicie się załamać, bo byłam zdana wyłącznie na siebie. Nie wiem, skąd wzięła się we mnie taka siła. Dużo osób kibicuje mi, mam masę przyjaciół, którzy są ze mną i trzymają mocno kciuki. Możliwe, że to dzięki nim nie popadam w rozpacz.
– Ta choroba jest nieuleczalna?
– Nie ma lekarstwa na ataksję. Radzę więc sobie z nią w inny sposób. Dwa razy w tygodniu przychodzi do mnie trener, a moja przyjaciółka jeździ ze mną na rehabilitację, wyjeżdżam do sanatorium. Choć staram się robić co w mojej mocy, z roku na rok jest coraz gorzej. Rok temu mogłam jeszcze sprzątać: odkurzać, myć okna, zmieniać pościel. Dziś mogę jedynie zrobić pranie i prasować, ale bardzo się męczę tymi czynnościami. Dlatego przychodzi do mnie pani, która sprząta mieszkanie. Jestem więźniem swojego ciała. Mam problemy z koncentracją, coraz więcej rzeczy zapominam. Dzięki temu, że jestem podopieczną Fundacji Avalon, wiele osób pomaga mi, bo wpłaca pieniądze na moje konto lub oddaje jeden procent z podatku. Z zebranych funduszy wystarczyło na terapie komórkami macierzystymi w Chinach i Indii. Każdego inaczej atakuje ta choroba, więc ciężko stwierdzić, co może pomóc. Po wizycie w Chinach miałam moment poprawy, przestałam się jąkać i marznąć zimą. Po Indiach nic mi się nie polepszyło. Marzyłam, żeby tylko wrócić już do Polski. Czułam się gorzej, bardzo wymiotowałam po zabiegu, który sam w sobie jest bardzo nieprzyjemny i bolesny, bo polega na tym, że w kręgosłup wbija się choremu igłę. Pokładałam duże nadzieje w tym sposobie leczenia, ale nie wyszło. Trudno.
– Masz poczucie niesprawiedliwości?
– Życie nie jest sprawiedliwe, ale w ciężkich chwilach bardzo pomaga mi Bóg. Dużo się do niego modlę i rozmawiam z nim. Nasze rozmowy dodają mi otuchy. Pogodziłam się z chorobą, ale nie ma dnia, żebym zapomniała. Wiesz dlaczego? Bo nigdy nie daje mi o sobie zapomnieć. Jednego dnia czuję się lepiej, a innego gorzej. Ataksja jest taką koleżanką, której nie lubisz, ale jakoś nie możesz zerwać z nią kontaktu.
– Czemu w trakcie choroby przeprowadziłaś się ze Szczecina do Łodzi?
– Po programie Szymona Hołowni, w którym udzieliłam wywiadu i opowiedziałam o chorobie, zgłosił się do mnie Janusz i dołożył do terapii 35 tysięcy złotych. Dokładnie tyle brakowało mi, żeby uzbierać pełną sumę na moje leczenie w Indiach. Bardzo się zaprzyjaźniliśmy i gdy mój stan pogorszył się do takiego stopnia, że nie mogłam sama mieszkać, zapytałam go, czy mogę u niego zamieszkać. Zgodził się. Janusz dał mi jeden pokój w swoim mieszkaniu i dostosował go do moich potrzeb. Jestem mu bardzo wdzięczna, bo był zupełnie obcą osobą, która zachowała się niezwykle.
– Ta historia wydaje się wręcz nierealna!
– (śmiech) Ale jest jak najbardziej prawdziwa.
– Jak wyglądałoby twoje życie, gdybyś była zdrowa?
– Ciężko mi powiedzieć. Gdy byłam zdrowa, chciałam zostać stewardesą. Uwielbiałam uczyć się języków. Skończyłam filologię angielską. Pracowałam jednak w aptece jako dermokonsultantka. Bardzo lubiłam tę pracę, ale musiałam z niej zrezygnować, bo nie byłam już w stanie dłużej pracować. Miałam wiele marzeń, których nie udało mi się zrealizować i już się nie uda. Ale nie rozpaczam! Pożegnałam się z nimi i już nawet nie pamiętam, o czym marzyłam.
– Krępuje cię to, że na ulicy ludzie zwracają na ciebie uwagę?
– Mam to w nosie. Często brano mnie za osobę pod wpływem alkoholu, bo mówię niewyraźnie i nie chodzę prosto, tylko chwieję się na boki. Gdy ktoś się na mnie patrzy, zupełnie go ignoruję. Ale nie oznacza to, że wstydzę się swojej niepełnosprawności. Mam nawet legitymację osoby niepełnosprawnej i zero trudności z pokazaniem jej ludziom.
– A pamiętasz siebie z „Kawalera…”?
– Nie pamiętam, chciałabym obejrzeć każdy odcinek tego programu, żeby dokładnie przypomnieć sobie to, co się tam działo. Ja w ogóle mało co pamiętam. Choroba zabiera mi nie tylko sprawność fizyczną, ale również wspomnienia. W sumie… Choroba zabiera mi wszystko, całe moje życie. Ty nawet nie wiesz, jak bardzo chciałabym być zdrowa, bo się bardzo męczę. Staram się być optymistką, ale nie udaje mi się każdego dnia mieć szeroki uśmiech na twarzy i nie myśleć o swojej sytuacji. Na szczęście sporadycznie, ale jednak zdarzają się dni, że cały dzień spędzam w piżamie w domu, nic nie robię, a w głowie kłębią mi się ciemne myśli.
– Justyno, ale w twojej sytuacji jest przewrotnie coś dobrego. Ataksja zabiera ci też złe wspomnienia, także jest w tym całym nieszczęściu pierwiastek czegoś naprawdę pozytywnego.
– Wiesz, że ja nigdy tak o tym nie pomyślałam? Rzeczywiście, to chyba jedyny pozytywny aspekt mojej sytuacji. Teraz będę o ataksji myśleć w ten sposób. Dziękuję.
Przekazując 1% podatku lub darowiznę FUNDACJI AVALON z dopiskiem Kurowska, 652 pomagacie mi Państwo żyć aktywnie i wspieracie mnie Państwo w moich codziennych zmaganiach.
Nr konta: 62 1600 1286 0003 0031 8642 6001; prowadzone przez: BNP Paribas Bank Polska S.A.
[Rozmawiał W. Krajewski, Kobieta.onet.pl]