Showmag.info

Reality TV: podsumowanie roku 2013

Reality-TV.pl: podsumowanie roku 2013

Rok 2013 ma się ku końcowi. Najwyższa pora przyjrzeć się najciekawszym i najważniejszym wydarzeniom jakie miały miejsce w świecie reality TV. Co wydarzyło się przez ostatnie 365 dni?

Rok 2013 rokiem powrotu „The Amazing Race” do Polski

Prowadzący Phil Keoghan nieopodal Fontanny Neptuna | fot. CBS
Prowadzący Phil Keoghan nieopodal Fontanny Neptuna | fot. CBS

W czerwcu, po 7 latach, po raz drugi w historii Amerykanie zrealizowali w Polsce jeden z odcinków reality show „The Amazing Race” (zobacz wideo-relację). Uczestnicy 23 edycji programu przybyli do Polski 19 czerwca – przylecieli prosto z Norwegii i wylądowali w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Drużyny stanęły m.in. przed koniecznością nauki tańca (Polki) oraz ubrania się w strój Neptuna i zebrania 75 złotych od przechodniów na Długim Targu w Gdańsku. Meta etapu ulokowana była na Molo w Sopocie.

Rok 2013 – internauci na tropie: Magda Gessler bierze psychotropy?

W torebce Magdy Gessler internauci odkryli Xanax | fot. TVN
W torebce Magdy Gessler internauci odkryli Xanax | fot. TVN

Uważni widzowie „Kuchennych rewolucji” w jednym z odcinków programu mogli poważnie zaniepokoić się stanem zdrowia Magdy Gessler. Kamery TVN uchwyciły bowiem zawartość torebki słynnej restauratorki. Wśród przedmiotów znajdujących się w torebce znalazły się m.in. psychotropy – Xanax. Jest to lek zawierający Alprazolam – triazolową pochodną benzo-1,4-diazepiny. Alprazolam stosowany jest w leczeniu i zapobieganiu silnym napadom lęku (napady paniki lub lęku fobicznego) oraz w lęku przewlekłym. Lek jest stosowany także w innych zaburzeniach lękowych, m.in. lęku w przebiegu depresji, bezsenności i zespole jelita drażliwego. Wspomagająco stosuje się go w ostrej manii lub psychozie. Po opublikowaniu tej informacji część internautów zaczęła spekulować, czy gwiazda TVN-u wpadła w depresję czy też presja przy tworzeniu „Kuchennych rewolucji” jest tak wielka, że wywołała u niej silne stany lękowe.

Rok 2013 kontrowersyjnie

Aaryn Gries i GinaMarie Zimmerman | fot. CBS
Aaryn Gries i GinaMarie Zimmerman | fot. CBS

W tym roku w USA rozegrała się piętnasta, najbardziej kontrowersyjna edycja „Big Brothera”. Skandal wywołały rasistowskie, homofobiczne i ksenofobiczne komentarze wygłaszane przez część mieszkańców – dwie z uczestniczek reality show zostały zwolnione z pracy.

32-letnia GinaMarie Zimmerman (była królowa piękności) powiedziała o Candice (swojej ciemnoskórej koleżance z programu), że „Zdecydowanie musi być po Ciemnej Stronie, w końcu jest cała czarna”, zaś o Azjoamerykance Helen rzekła, iż „powinna wszystkich całować po tyłkach i serwować pierdolony ryż”, a ponadto „ktoś powinien naprostować jej oczy”. Pracodawca GinyMarie w oficjalnym oświadczeniu wyraził wdzięczność, że „Dzięki Big Brotherowi udało się dostrzec, kim GinaMarie naprawdę jest”. I ogłosił, że w jego firmie dla Zimmerman nie ma już miejsca.

Z kolei 22-letnia Aaryn Gries jednego z mieszkańców nazwała „pedałem”, a do Azjoamerykanki dziewczyna zwróciła się słowami: „Zamknij się i idź zrób trochę ryżu”. Z kolei o biorącej udział w widowisku Afroamerykance Gries powiedziała: „Uważajcie co mówicie w ciemnościach, możecie nie być w stanie dostrzec tej suki”. W skutek wypowiedzianych słów Aaryn Gries została natychmiastowo zwolniona z pracy w agencji modelek Zephyr Talent.

Rok 2013 – ci, którzy odeszli

Gérald Babin doznał zawału podczas realizacji reality show Koh-Lanta | fot. leparisien.fr
Gérald Babin doznał zawału podczas realizacji reality show Koh-Lanta | fot. leparisien.fr

Mijający rok zebrał swoje śmiertelne żniwo – odeszła duża grupa osób ze świata reality TV. Umierali producenci, uczestnicy i członkowie ich rodzin. Nie obyło się bez samobójstw.

Fatum zawisło nad francuską edycją reality show „Survivor”. Najpierw, podczas realizacji reality show jeden z uczestników doznał zawału podczas nagrywania zdjęć do pierwszego odcinka programu i zmarł po przewiezieniu do szpitala, a następnie samobójstwo popełnił pracujący na planie programu 38-letni lekarz Thierry Costa. Wszystko po tym, jak media masowo publikowały anonimowe oskarżenia o zaniedbania pod adresem Costy i producenta – firmy Adventure Line.

Do tragedii doszło także podczas castingu do australijskiej wersji programu „The X Factor” – jeden z kandydatów zmarł na atak serca. Z kolei w Stanach Zjednoczonych uczestniczka „Kawalera do wzięcia” zmarła po usiłowaniu popełnienia samobójstwa przez powieszenie, a finalista „MasterChefa 3” został znaleziony martwy na ulicach Chicago. W tym roku zmarł również B.B. Andersen – uczestnik pierwszej edycji „Survivor”, a śmiercią tragiczną zginął Taylor Lee Collins – syn Tiny Wesson, zwyciężczyni „Survivor 2: The Australian Outback”.

Rok 2013 z jedną z największych pomyłek w historii reality TV

Niewłaściwie oddany głos zadecydował o ostatecznym werdykcie | fot. Slice
Niewłaściwie oddany głos zadecydował o ostatecznym werdykcie | fot. Slice

W Kanadzie, podczas zwieńczenia pierwszej edycji tamtejszego „Big Brothera”, doszło do zdumiewającej pomyłki – w programie zwyciężyła niewłaściwa osoba. Podczas głosowania na żywo, które miało wyłonić zwycięzcę reality show, jedna z jurorek – Topaz Brady, omyłkowo oddała głos nie na swojego faworyta do zwycięstwa – Gary’ego, ale na jego przeciwnika – Jillian. W konsekwencji Jillian, stosunkiem głosów 4:3, została zwyciężczynią reality show i zdobywczynią 100 tys. dolarów. Na nic zdały się błagania Topaz, która wkroczyła na środek studia i bezskutecznie prosiła o zmianę głosu. Dziewczyna twierdziła nawet, że „ktoś musiał podmienić głos”. Wątpliwości rozwiało jednak nagranie wideo, na którym było można zobaczyć jak Topaz oddaje głos na niezamierzoną osobę. Prowadząca widowisko Arisa Cox pozostała nieubłagana i ogłosiła, że głosowanie zostało zakończone i zgodnie z regulaminem nic nie można już zrobić. Tym samym finał pierwszej w historii edycji kanadyjskiego „Big Brothera” przeszedł do historii. Ogłoszenie zwycięzcy nigdy wcześniej nie skutkowało taką mieszanką niesmaku, niedowierzania, komizmu i dramatu.

A co dla Was należało do najciekawszych, najbardziej szokujących czy kontrowersyjnych wydarzeń mijającego roku?

Poprzedni artykułNastępny artykuł