Przygodowe

Polski „Riket” w przyszłym roku w TVN

Już w przyszłym roku telewizja TVN wyemituje polską edycję reality drama „Riket” („Królestwo”). Program został wymyślony przez Szwedów, a jego pierwszą edycję realizowano od 24 maja do 10 lipca 2004 roku w polskim zamku Grodziec na Dolnym Śląsku. Pierwszy z dwunastu odcinków wyemitowano w sobotę, 4 grudnia 2004 roku w szwedzkiej telewizji publicznej SVT. Program okazał się najchętniej oglądanym widowiskiem w Szwecji. Po jego sukcesie, polski zamek zyskał olbrzymią popularność, a szwedzkie biura podróży zaczęły organizować wycieczki do Grodźca. „Od tamtego czasu zainteresowanie naszym zamkiem przerosło nasze najśmielsze oczekiwanie. Budowla oraz jej otoczenie tak się spodobało, że kolejne telewizje postanowiły zrobić tu programy na wzór szwedzkiego” – mówi Zenon Bernacki, kasztelan zamku.

Zasady
Program oparty jest na zasadzie gry strategicznej. Piętnaścioro uczestników decyduje się odbyć podróż w czasie – do średniowiecznej epoki, gdy niesprawiedliwość była codziennością, a władza pozostawała w rękach garstki ludzi. Królestwo stanowi odizolowany mikroświat, a jego mieszkańcy żyją w tworzonej przez siebie cywilizacji. Przybysze podlegają regułom obowiązującym w odległej przeszłości, a w walce o władzę i pozycję, ich honor, moralność oraz etyka poddawane są ciężkim próbom. Piętnastu śmiałków zostaje podzielonych na dwie grupy: ubogich i bogatych. Bogaci zamieszkują w zamku, a biedni na podzamczu, gdzie muszą zajmować się hodowlą zwierząt i uprawą. „Riket” różni się od innych reality shows sposobem eliminacji zawodników. O odejściu z widowiska decyduje realizacja przydzielanych zadań oraz zdolności przywódcze. Tylko jeden z uczestników otrzymuje szansę władania Królestwem i podejmowania decyzji ważnych dla dalszego rozwoju. Walka o władzę rozstrzyga się zgodnie z zasadami, które obowiązywały w odległych epokach. Zwycięża więc ten, kto nie tylko przebrnie przez wyznaczone zmagania, ale równocześnie w najkorzystniejszy sposób potrafi sprawować władzę. Ten, kto po pokonaniu wszelkich przeszkód i konkurentów obejmie ostatecznie rządy, staje się prawowitym władcą Królestwa i zwycięzcą. W szwedzkiej edycji programu zwycięzca zdobywał 250 tysięcy złotych i naszyjnik wart 50 tysięcy złotych.

Pomysł i miejsce realizacji
Nad scenariuszem „Riket” pracowało kilku historyków i specjalistów od epoki. Wyszli oni z założenia, że klasyczne reality shows już się zużyły. Postawili na reality drama, czyli połączenie świata realnego z fantazją. Zdecydowano się wiernie odtworzyć warunki panujące w średniowieczu. Na miejsce realizacji programu wybrano polski zamek Grodziec koło Złotoryi, mieszący się na szczycie bazaltowej góry. Grodziec wygrał z tysiącem innych miejsc w Europie, które Szwedzi brali pod uwagę. Zachwyciła ich atmosfera i położenie. „Najpiękniejszy zamek, jaki widzieliśmy. Ma bardzo dobrą, średniowieczną architekturę i leży na uboczu, jest surowy i nadgryziony zębem czasu” – mówili producenci. W polskim zamku zrealizowano już kilka edycji reality drama. Pomysł okazał się być wielkim sukcesem. „Nasz program jest nie tylko poprawny historycznie, ale i wychowawczy, bo w walce o pozycję gracze wystawią na próbę swój honor. Aspekt moralny jest dla nas bardzo ważny: co daje władza, jak się do niej dochodzi, jak zmienia ludzi. Żadnej golizny, przemocy i jedzenia robaków” – mówią o swoim programie producenci. Gmina Zagrodno wydzierżawiła Szwedom zamek na trzy lata. Co roku otrzymuje za to 100 tysięcy złotych. W ubiegłym roku na zamku powstała edycja Szwedzka, w tym roku program realizowały Francja, Belgia, Holandia i Rosja, zaś w roku 2006 własne wersje widowiska nakręcą Amerykanie, Włosi, Czesi oraz Polacy. Polska edycja „Królestwa” emitowana będzie jesienią 2006 roku na antenie TVN.

[showmag.info / Grodziec.com]

Poprzedni artykułNastępny artykuł