Wyprawa Robinson 2004

Ruszył casting do polskiej edycji „Survivor”

W niedzielę stacja TVN ogłosiła casting do reality show „Expedition Robinson” („Ekspedycja Robinson”). Licencja na produkcję programu została zakupiona od Szwedzkiej firmy Strix – autorów takich formatów jak: „Bar”, „Fame Factory” czy „The Farm”.

„Ekspedycja Robinson” znana jest na świecie głównie pod tytułem „Survivor” („Ocalały”) i emitowana była między innymi w Szwecji, Danii, Norwegii, Holandii, Belgii, Niemczech, Austrii, USA, Estonii, Łotwie, Litwie, Rosji, Grecji i Finlandii. W USA program doczekał się już ośmiu edycji, a rekrutacja do dziewiątej właśnie trwa. Trzy amerykańskie edycje były już emitowane w Polsce przez TVP2 („Ryzykanci”).

W castingu do polskiej edycji mogą wziąć udział wszyscy, którzy są w wieku od 20 do 50 lat i wyślą SMS pod odpowiedni numer. Zgłoszenia nadsyłać można tylko do 10 kwietnia. Spośród kandydatów wyłoniona zostanie grupa kilkunastu uczestników. Wszyscy oni zostaną wywiezieni na daleką wyprawę w nieznane i niebezpieczne miejsce – do krajów tropikalnych.

Uczestnicy zostaną podzieleni na dwa rywalizujące ze sobą plemiona. Przez dwa miesiące – zdani tylko na siebie, rozbitkowie będą musieli radzić sobie żyjąc w ekstremalnych warunkach, stawiając czoło dzikiej przyrodzie, wykonując przeróżne zadania oraz zmagając się ze swoimi słabościami. Udział w programie jest sprawdzianem wytrzymałości psychicznej i fizycznej. W grze nie liczą się zasady fair-play. Zawodnicy mogą tworzyć sojusze, zmawiać się i wykluczać niewygodnych kolegów. W pierwszym etapie programu dwa plemiona rywalizują pomiędzy sobą o nagrody rzeczowe i immunitet od nominacji. Ta drużyna która przegra walkę o nietykalność, musi udać się na Radę Plemienia i wyeliminować jedną osobę ze swojego plemienia. Każdy z członków przegranej grupy wypisuje na kartce imię osoby, która jego zdaniem powinna opuścić program i wrócić do domu. Głosy podlicza prowadzący i to on ogłasza werdykt. Wolą plemienia, wskazany uczestnik musi opuścić grę, a jego pochodnia zostaje zgaszona. Przez najbliższe dni cykl powtarza się i z programu odchodzą kolejni zawodnicy. Gdy liczba graczy zmniejszy się o połowę, plemiona zostają połączone. Od tego momentu zaczyna się zacięta rywalizacja – w zadaniach biorą udział wszyscy, ale nagrodę rzeczową lub immunitet od nominacji może wygrać tylko jedna osoba. Gdy na placu boju pozostaje trzech uczestników, rozgrywana jest ostatnia konkurencja. Zwycięzca tego pojedynku decyduje o tym, kto spośród dwójki pozostałych osób powinien odpaść z gry, a kto wejść do finału. Kolejnego wieczora odbywa się Finałowa Rada Plemienia. Zwycięzcę – tytułowego Ocalałego, wybierają Sędziowie – czyli siedmiu ostatnich wyeliminowanych uczestników. To właśnie oni podejmują decyzję o tym, kto zgarnie główną nagrodę. W amerykańskiej edycji jest to zawsze cały milion dolarów.

Poprzedni artykułNastępny artykuł