Idol

Zakończyła się ostatnia edycja „American Idol”

Logo programu American Idol

W czwartek, 7 kwietnia – po 15 edycjach – do historii przeszedł program „American Idol”.

Logo programu American Idol
Logo programu American Idol

„Idol” w amerykańskiej telewizji pojawił się w 2002 roku i od tamtego czasu był jednym z najpopularniejszych programów typu talent-search show.

Największą oglądalność program osiągnął w latach 2005-2011. W tamtym czasie show gromadził nawet 30 milionów widzów. Przez siedem sezonów do „American Idol” należał tytuł najpopularniejszego show w USA.

Przecieki o anulowaniu dalszej produkcji pojawiły się w 2014 roku, kiedy to szef stacji Fox stwierdził, że formuła widowiska uległa wyczerpaniu.

Ostatecznie zrealizowano 15 edycji „Amerykańskiego Idola”. Przez 15 edycji format prowadził Ryan Seacrest.

Jurorzy – Simon Cowell, wokalistka Paula Abdul i muzyk, kompozytor, producent i wokalista Randy Jackson zasiadali w jury od początku do odpowiednio dziewiątej, ósmej i 12 edycji. – Simon, Paula i Randy są trzema jurorami, których wszyscy będą pamiętać – podkreślił Nigel Lythgoe, producent wykonawczy „American Idol”.

W 15 sezonie uczestników „Idola” oceniali Jennifer Lopez, Keith Urban oraz Harry Connick Jr.

Na finał widowiska producenci przygotowali specjalne atrakcje z udziałem najsłynniejszych uczestników i laureatów poprzednich sezonów. W programie zaśpiewali m.in. Kelly Clarkson, Carrie Underwood, Ruben Studdard, Fantasia, Taylor Hicks, David Cook, Jordin Sparks, Chris Daughtry, Clay Aiken, Jennifer Hudson. Nową piosenkę „Ain’t Your Mama” wykonała jurorka Jennifer Lopez.

O wygraną w 15 sezonie „Idola” rywalizowali La’Porsha Renae i Trent Harmon. Finałowe odcinki zostały wyemitowane 6 i 7 kwietnia. Zwycięstwo w pożegnalnej edycji odniósł Trent Harmon.

Ostatni odcinek „Amerykańskiego Idola” oglądało 13,3 mln widzów, co jest najlepszym wynikiem od lutego 2014 roku.

Przychód z reklam emitowanych podczas 15 sezonu wyniósł 242 mln dol. Z kolei całościowy przychód z reklam (15 edycji) wyniósł łącznie ponad 8 miliardów dolarów.

[Interia.pl]

Poprzedni artykułNastępny artykuł