The Glass House

Premiera „The Glass House”: CBS nie zdołała zatrzymać emisji programu

Szklany Dom, miejsce zamieszkania uczestników The Glass House | fot. ABC

Pomimo protestów stacji telewizyjnej CBS – kanału emitującego od 10 lat program „Big Brother” – wczoraj na antenie ABC miała miejsce premiera nowego widowiska „The Glass House”. Na nic zdały się próby zatrzymania produkcji show.

Szklany Dom, miejsce zamieszkania uczestników The Glass House | fot. ABC
Szklany Dom, miejsce zamieszkania uczestników The Glass House | fot. ABC

Amerykańska CBS nie ustaje w próbach powstrzymania konkurencyjnej stacji ABC przed emisją nowego reality show „The Glass House”. Nawet po tym, gdy ABC przedstawiła zasady programu i tym samym odcięła się od podejrzeń o kopiowanie formatu „Big Brother”, CBS nadal robi wszystko, by powstrzymać realizację projektu.

Produkcja „The Glass House” od kilku tygodni budzi oburzenie kierownictwa stacji CBS. Najpierw dział prawny stacji wystosował do ABC pismo ostrzegawcze, w którym poinformował, że „ABC i jej pracownicy będą działali na własne ryzyko, jeśli prace nad programem będą kontynuowane”, a następnie stacja złożyła do Sądu Okręgowego w Los Angeles pozew przeciwko ABC. W treści oskarżenia zarzucono ABC i jej właścicielom – firmie The Walt Disney Company – pogwałcenie praw autorskich, naruszenie tajemnicy handlowej, nieuczciwą konkurencję, a przede wszystkim jawną kradzież.

Następnie CBS wyciągnęła kolejne działa i zwróciła się do sądu o wydanie zakazu emisji reality show „The Glass House”. Działania te spełzły na niczym. W miniony piątek sędzia oddalił żądania CBS. Co gorsza dla kierownictwa stacji, sędzia wyraził opinię, że „nie jest przekonany, by CBS miała szansę wygrać ewentualny proces”. – Nie uważam, by argument o prawach autorskich miał silne uznanie – dodał.

Big Brother wytoczy działa przeciwko The Glass House?
Big Brother wytoczy działa przeciwko The Glass House?

Wczorajsza premiera „The Glass House” odbyła się bez przeszkód. Na antenie ABC pokazano pierwszy z dziesięciu odcinków, które emitowane będą w każdy poniedziałek.

Przypomnijmy, że w reality show, znacząco różniącym się od formatu “Big Brother”, bierze udział 14 osób, które mieszkają w tytułowym Szklanym Domu. Zawodnicy są podzieleni na drużyny i każdego tygodnia biorą udział w konkurencjach. Jeśli dana drużyna przegrywa rywalizację, jej kapitan zostaje osadzony w Więzieniu, czyli wyizolowanym pomieszczeniu, znajdującym się na zewnątrz Szklanego Domu.

Docelowo w Więzieniu lokowane będą dwie osoby. Drugiego uczestnika, który zostaje zesłany do miejsca odosobnienia, wybierają wszyscy gracze w specjalnym typowaniu. Z dwóch umieszczonych w Więzieniu osób jedna ma możliwość wrócić do gry i ponownie zamieszkać w Szklanym Domu, a druga zostaje wyeliminowana.

Producenci twierdzą, że w show widzowie zobaczą każdy ruch, poznają każdy sekret i będą kontrolować WSZYSTKO. Zwycięzca „The Glass House” otrzyma 250 tys. dolarów.

Widowisko można śledzić na żywo za pośrednictwem Internetu. Emisja przekazu live ruszyła już 11 czerwca, kiedy to do Szklanego Domu wprowadzili się wszyscy uczestnicy. Transmisja odcinków na żywo w każdy poniedziałek o godz. 23:00-3:00 czasu wschodniego, a także od wtorku do czwartku o godz. 15:00-16:00.

Poprzedni artykułNastępny artykuł