Big Brother, The Glass House

CBS pozywa ABC! „The Glass House” wierną kalką „Big Brothera”?

Logo programu The Glass House

Stało się. Amerykańska stacja CBS wniosła pozew przeciwko kanałowi ABC. Powód? ABC zamierza wystartować z własnym kontenerowym reality show, a to – zdaniem CBS – stanowi… pogwałcenie praw autorskich. Stacja CBS jest zdania, że tylko ona ma prawo do emisji widowiska typu „Big Brother”.

Logo programu The Glass House
Logo programu The Glass House

W ubiegłym tygodniu poruszyliśmy temat nowego reality show pt. „The Glass House”, który ma zadebiutować 18 czerwca na antenie stacji ABC. Według zapowiedzi w programie widzowie będą mogli śledzić zmagania 14 osób, żyjących pod obstrzałem kamer i rywalizujących o 250 tys. dolarów.

Zapowiedź produkcji show wzbudziła oburzenie kierownictwa stacji CBS – kanału emitującego od 10 lat program „Big Brother”. Dział prawny CBS wystosował do ABC pismo ostrzegawcze, w którym poinformował, że „ABC i jej pracownicy będą działali na własne ryzyko, jeśli prace nad programem będą kontynuowane”.

W ostatnich dniach CBS poszła o krok dalej i… w czwartek złożyła do Sądu Okręgowego w Los Angeles pozew przeciwko ABC. W treści oskarżenia stacja zarzuca ABC i jej właścicielom – firmie The Walt Disney Company – pogwałcenie praw autorskich, naruszenie tajemnicy handlowej, nieuczciwą konkurencję, a przede wszystkim jawną kradzież.

– Jeśli naśladownictwo jest najszczerszą formą pochlebstwa, CBS powinna z dumą przyjąć najnowszy projekt telewizyjny ABC. „The Glass House”, przy którym pracę znalazło co najmniej 19 osób pracujących niegdyś przy „Big Brotherze” stacji CBS, jest wierną kalką „Big Brothera” i oczywistą próbą pozyskania przez Pozwanych kapitału finansowego z unikalnego sukcesu, jaki osiągnął „Wielki Brat” – czytamy w pozwie.

CBS utrzymuje, że „The Glass House” jest wierną kopią „Big Brothera”, a ekskluzywna licencja na program należy do kanału nieprzerwanie od 2000 roku. – CBS sprzeciwia się temu typu działaniom i domaga się od Pozwanych odszkodowania za pogwałcenie praw autorskich, przynależących CBS z tytułu posiadania licencji na program „Big Brother” – czytamy w dalszej części oskarżenia.

Zdaniem CBS „The Glass House kopiuje każdy kluczowy aspekt Big Brothera, włączając w to pomysł, motywy, atmosferę, oprawę, sekwencję wydarzeń, tryb, specyfikę programu i inne konkretne elementy”.

ABC ustosunkowała się do zarzutów CBS w oficjalnym komunikacie. – Uważamy, że niniejsze oskarżenie nie ma żadnych merytorycznych podstaw. Różnice między „The Glass House” i „Big Brotherem” są zasadnicze i oczywiste, poczynając od interaktywnych elementów „The Glass House” i wpływu widzów na program, aż do wdrożenia nowatorskiej technologii”.

Zgadzacie się z zarzutami stacji CBS? A może uważacie, że roszczenia szefostwa kanału są kuriozalne?

Poprzedni artykułNastępny artykuł