The Voice of Poland

Władze TVP2 w obronie Adama „Nergala” Darskiego

Adam Darski na okładce Newsweeka

Po tym jak od kilku tygodni środowiska katolickie i prawicowe krytykują telewizyjną Dwójkę z powodu udziału Adama „Nergala” Darskiego w show „The Voice”, władze stacji wydały list do widzów w tej sprawie.

Adam Darski na okładce Newsweeka
Adam Darski na okładce Newsweeka

Poniżej pełna treść listu władz TVP2 skierowanego do widzów:

W związku z pojawieniem się wielu sprzecznych opinii na temat udziału Pana Adama Darskiego w programie „The Voice of Poland. Najlepszy Głos” pragniemy podzielić się z Państwem spostrzeżeniami na temat roli Pana Adama Darskiego w tym programie.

Adam Darski jest kompozytorem, producentem muzycznym, multiinstrumentalistą i wokalistą. Jest absolwentem Wydziału Filologiczno-Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Płyta jego zespołu jako pierwsza w historii polskiej muzyki, znalazła się na światowej liście sprzedaży Billboard. Adam Darski w rankingu Decibel Magazine został uznany za 17. najlepszego gitarzystę deathmetalowego na świecie. W Polsce czterokrotnie nominowany do muzycznej prestiżowej nagrody Fryderyka, został laureatem Fryderyka 2010 za album roku w kategorii metal. Jego dorobek muzyczny był jednym z powodów, dla których producent „The Voice od Poland” – firma Rochstar – zaproponował mu w tym programie rolę jurora – trenera.

Po publicznej walce z białaczką, od czasu pokonania choroby, Adam Darski jest szeroko obecny w polskich mediach. Udziela wywiadów wszystkim ważniejszym pismom i programom, takim jak „Wprost”, „Newsweek”, „Przekrój” czy „Pani”. Był gościem programu „Tomasz Lis na żywo”, Poranka TVN24, wystąpił w spocie społecznym Fundacji TVN „Nie jesteś sam”. Jest tzw. celebrytą, żywo obecnym w życiu publicznym. Między innymi również z tego powodu został zaproszony do programu.

Rola pana Adama Darskiego w programie „The Voice of Poland. Najlepszy głos” sprowadza się wyłącznie do roli eksperta muzycznego. Pan Darski, jako jeden z nielicznych polskich artystów, robiących karierę za granicą, ma za zadanie oceniać i trenować wokalistów. Swoim zachowaniem, wypowiedziami, postawą nie narusza chrześcijańskiego systemu wartości i norm społecznych oraz nie obraża niczyich uczuć religijnych. Zgodnie z umową zawartą z producentem programu, jego wypowiedzi będą dotyczyły wyłącznie sfery muzycznej, a nie światopoglądowej czy religijnej. Kontrowersyjny wizerunek sceniczny zespołu Behemoth, kreowany na potrzeby artystyczne, nie ma nic wspólnego z postawą Adama Darskiego w programie TVP2.

Godny podkreślenia pozostaje również fakt, że Sąd Rejonowy w Gdyni nie dopatrzył się znamion przestępstwa w zachowaniach scenicznych Artysty i 18 sierpnia 2011 roku uniewinnił go od zarzutu znieważenia uczuć religijnych. Nie ma powodu, żeby Telewizja Polska kwestionowała wyrok Sądu.

Obecność pana Adama Darskiego w programie muzycznym Dwójki jest podyktowana założeniami jego formatu. Zgodnie z koncepcją tego show, każdy z trenerów reprezentuje inny gatunek muzyczny. Jest przewodnikiem dla innej grupy słuchaczy, a przede wszystkim ma duże doświadczenie sceniczne oraz niekwestionowane dokonania.

W świecie muzyki od lat istnieje wiele gatunków mających swoich reprezentantów. Część z nich komponuje i tworzy muzykę niszową, część bardziej popularną. Wśród miłośników muzyki znajdziemy zwolenników zarówno tej bardziej masowej, jak i tej elitarnej. Dodatkowym elementem jest również to, że w zależności od gałęzi muzyki, której jesteśmy zwolennikami, lubimy utożsamiać się z naszymi idolami i gwiazdami. Zwolennicy muzyki deathmetalowej, w sposób szczególny wyróżniają się strojem, czy rekwizytami charakterystycznymi dla tego typu subkultury. Nie oznacza to jednak, że ideowo i światopoglądowo identyfikują się oni z satanistycznymi zachowaniami i postawą wrogą chrześcijaństwu.

Każda subkultura posiada elementy dla niej charakterystyczne. Jednak stwierdzenie, że twórcy – przykładowo – hip-hopu, odzwierciedlają postawę gangsterską, a muzycy rockowi są stale pod wpływem środków odurzających, jest krzywdzące i niezgodne z rzeczywistością. Przecież czy rockmani, czy deathmetalowcy, hip-hopowcy, mają w sobie ogromne pokłady wrażliwości i mają prawo cieszyć się dźwiękami muzyki. Odmienność gustów i upodobań artystycznych jest normą, powszechnie szanowaną i akceptowaną. Pan Adam Darski reprezentując nurt muzyki deathmetalowej, jest w tej samej mierze wrażliwy na potencjał wokalny uczestników programu, co pozostali trenerzy – jurorzy.

Jeżeli jednak ktoś z naszych widzów poczuł się dotknięty obecnością Adama Darskiego w „The Voice of Poland. Najlepszy głos”, wyrażamy ubolewanie. Obrażanie niczyich uczuć nie było intencją twórców programu.

Wyrażamy nadzieję, że wskazane okoliczności pozwolą przekonać Drogich Widzów telewizyjnej Dwójki, że w programie „The Voice of Poland. Najlepszy głos” liczą się talent i dobra muzyka, bo takie jest przesłanie tego programu, a nie polemika światopoglądowa i obrażanie uczuć religijnych.

Licząc na Państwa zrozumienie
Pozostajemy z szacunkiem

Dyrekcja Programu 2
Telewizji Polskiej S.A.

Poprzedni artykułNastępny artykuł