Przed swoją drogą ku sławie, Jade była asystentką dentysty w Londynie. Nie miała szczęśliwego dzieciństwa: mieszkała w ubogiej dzielnicy Londynu; jej rodzice byli uzależnieni od narkotyków. Ojciec zażywał heroinę i wiele lat życia spędził w więzieniu; matka straciła rękę w wypadku motocyklowym. Furtką do lepszego życia było dla Goody pojawienie się w roku 2002 w trzeciej edycji brytyjskiego „Big Brothera”. Miała wówczas 21 lat. Jade stała się prawdziwą gwiazdą mediów, taką Paris Hilton o robotniczym rodowodzie. Brytyjczycy ochoczo chłonęli każdy detal z jej życia, nawet najbardziej banalny. Ćwiczyli przy jej kasetach wideo, kupowali jej perfumy, czytali jej autobiografię.
Kontrowersje wzbudził w 2007 roku jej udział w piątej vipowskiej edycji programu „Big Brother” i atak na hinduską uczestniczkę. Media i opinia publiczna uznały wystąpienie Goody za rasistowskie. Krytykowano także jej braki w edukacji i grubiański styl bycia. Gdy w sierpniu ubiegłego roku kobieta pojawiła się w hinduskiej edycji „Wielkiego Brata”, aby zaprezentować „prawdziwą siebie”, szybko musiała opuścić program, ponieważ dostarczono jej wyniki badań wskazujące na chorobę nowotworową.
Zaraz po tym, jak u Goody zdiagnozowano raka szyjki macicy, Jack Tweed – 22-letni partner Jade, poprosił ją o rękę. Goody nadzorowała przygotowania do ślubu ze szpitalnego łóżka. Ceremonia miała miejsce równo miesiąc temu, 22 lutego. Weselnemu przyjęciu towarzyszyły występy gwiazd, a wszystko odbyło się w towarzystwie kamer. Długa i śledzona przez media walka z rakiem pomogła Goody zdobyć szacunek i uznanie. Podziwiano jej odwagę w mierzeniu się ze śmiertelną chorobą.O historii Jade rozpisywały się media w Wielkiej Brytanii. W lutym lekarze ogłosili, że stan gwiazdy „Big Brothera” uległ pogorszeniu. Rak rozprzestrzenił się i zaatakował wątrobę, jelita i pachwiny. Sprawę zdrowia Goody poruszył nawet premier Gordon Brown. W ubiegłym tygodniu Jade poprosiła o wypisanie ze szpitala. Zdecydowała, że chce umrzeć w domu, mając przy sobie męża i dwóch synów.
Na kilka miesięcy przed śmiercią, Jade postanowiła zabezpieczyć przyszłość swoich dwóch synów – Bobby’ego i Freddiego. Prawa do sfilmowania swojego ślubu, ostatnich dni życia, a także i śmierci sprzedała podobno za ponad milion funtów. Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na rzecz jej dzieci z poprzedniego związku, będących w wieku 5 i 4 lat. Czerpanie korzyści finansowych ze śmierci wzbudziło wśród Brytyjczyków wiele kontrowersji. Część osób uznała takie zachowanie za niewłaściwe, inni z kolei stwierdzili, że Jade dobrze postępuje, zapewniając swoim pociechom odpowiedni byt. „Ludzie mówią, że robię to dla pieniędzy” – powiedziała Goody. „I mają rację, robię to. Ale nie robię tego dla szybkich samochodów i wielkich domów. Robię to dla swoich synów i dla ich przyszłości; nie robię tego dla siebie. Nie chcę, by moje dzieciaki miały takie samo nieszczęśliwe, biedne i pełne narkotyków życie, jakie ja miałam” – dodała.Ostatnią kontrowersją związaną z osobą Jade było wydanie w ostatnich dniach – jeszcze za jej życia – pożegnalnego numeru magazynu „OK!”, poświęconego jej osobie. Na okładce magazynu znalazły się daty 1981-2009 i sformułowanie „In Loving Memory”, zwykle pisane na nagrobkach i nekrologach. Wydanie wzbudziło wiele kontrowersji na Wyspach Brytyjskich oraz debatę w mediach.
Historia choroby gwiazdy „Big Brothera” wywołała w Wielkiej Brytanii tzw. „efekt Jade”: wiele młodych kobiet, które do tej pory ignorowały niepokojące objawy lub lekceważyły zalecenia regularnych badań cytologicznych, zapisały się na wizyty u lekarza i wykonały test. Zdaniem ekspertów, Jade na bigbrotherowski sposób zaczęła także oswajać Brytyjczyków z nieuchronnością śmierci.„Można odnieść wrażenie, że granice intymności zostały przekroczone. Do tej pory śmierć była bardzo osobista sprawą umierającego. Jade w świetle reflektorów starała się pokazać, że jest to po prostu kolejny etap, bolesny i trudny, który nie ominie nikogo” – czytamy w Onet.pl.
* * *
* * *
Uczestnicy „Big Brothera”, którzy odeszli:
Theo van Gogh („Big Brother VIPS”, Holandia)
zamordowany 2 listopada 2004, zginął przeszyty siedmioma kulami
Tsakane Mhinga („Big Brother VIP”, RPA)
zmarła 27 lutego 2006 po przedawkowaniu narkotyków
Gustavo José Fernández („Gran Germano 4”, Hiszpania)
zginął 30 czerwca 2006 potrącony przez pociąg
John Blankenstein („Big Brother VIPS”, Holandia)
zmarł 25 sierpnia 2006 na skutek rzadkiej choroby nerek
Edilson Buba („Big Brother 4”, Brazylia)
zmarł 20 listopada 2006 w wyniku choroby nowotworowej
Ronny Furnes („Big Brother 3”, Norwegia)
znaleziony martwy 30 maja 2007, zatonął po tym, jak wypadł ze swej łodzi
Bill Flynn („Big Brother VIP”, RPA)
zmarł 11 lipca 2007 na zawał
Gordon Sloan („Big Brother”, Australia)
zmarł 12 września 2007, prawdopodobnie na skutek przedawkowania narkotyków
Anna Baranowska („Big Brother”, Polska)
zmarła 23 października 2007, prawdopodobnie w wyniku obrażeń odniesionych po napadzie
Elmir Kuduzović („Veliki Brat 2”, Serbia)
zginął śmiercią tragiczną w wypadku samochodowym w nocy z 28 na 29 grudnia 2007
Stevan Zeèević („Veliki Brat 2”, Serbia)
zginął śmiercią tragiczną w wypadku samochodowym w nocy z 28 na 29 grudnia 2007
Zorica Lazić („Veliki Brat 2”, Serbia)
zginęła śmiercią tragiczną w wypadku samochodowym w nocy z 28 na 29 grudnia 2007
Samuel Aronsson („Big Brother: Norway/Sweden 2”, Szwecja)
popełnił samobójstwo przez powieszenie 10 lipca 2008
Jade Goody („Big Brother 3”, „Big Brother: Panto”, „Celebrity Big Brother 5” – Wielka Brytania, „Big Boss” – Indie)
zmarła 22 marca 2009 w wyniku choroby nowotworowej