Polska

Reality TV: podsumowanie roku 2005

Wraz z końcem roku 2005 przyszła pora na podsumowanie tegorocznych programów reality.

Oprócz kilku wyjątków, ostatnie 12 miesięcy zdecydowanie nie należało do rozkwitu tego gatunku rozrywki w Polsce…

Produkcje polskie

Wiosną TVP1 zaserwowała widzom zapewne jedną z najgorszych produkcji typu reality w Polsce: „Miasto Marzeń„. Program, o którym było głośno na długo przed jego emisją, spotkał się z falą krytyki i w bardzo szybkim tempie został zapomniany.
Telewizja Polsat nie wywiązała się z obietnic i nie zafundowała żadnego codziennego reality show. Śledzić za to mogliśmy losy uczestników czwartej edycji „Idola„. Spośród dotychczasowych edycji program odnotował najgorsze wyniki oglądalności, ale według jury poziom widowiska nigdy nie był tak wysoki.

W TVN wiosną i jesienią triumf odniosły dwie edycje „Tańca z Gwiazdami” – to pierwszy od czasów „Big Brothera” program reality, który notował tak wysokie wyniki oglądalności. Finał drugiej edycji oglądało niemal 8 milionów widzów. W TVN pojawiła się także druga odsłona przygodowego reality Martyny Wojciechowskiej: „Misja Martyna 2„. Niestety, w jesiennej ramówce zabrakło „Wyprawy Robinson 2005„. Format, który w wielu krajach cieszy się olbrzymią popularnością i uznawany jest za jeden z najlepszych reality shows, w Polsce zakończył się po jednej edycji. Z kolei po czterech sezonach, TVN zakończyła w grudniu emisję reality game show „Najsłabsze Ogniwo” („The Weakest Link”).

Po raz pierwszy od 2001 roku, reality shows postanowiła zaserwować widzom stacja TV4. Kontrowersje wzbudziły zapowiedzi programu „Zostań posłem„, którego realizacja z nieznanych powodów została zawieszona. Dobrymi opiniami cieszyło się widowisko „Odlot„, w którym dwójka prowadzących poszukiwała osób gotowych natychmiast spakować się, opuścić kraj i udać się na wypoczynek za granicą. Jesienią w TV4 pojawiła się szósta odsłona „Baru” – programu, który poza Polską nie odniósł większego
sukcesu w żadnym kraju, w którym był emitowany. W Szwecji – państwie, gdzie „Bar” się narodził, zrealizowano pięć edycji widowiska, a w znakomitej większości krajów, w których pojawił się ten reality show, zszedł on z anteny po jednym lub dwóch sezonach. Szósty sezon „Baru” w Polsce uzyskał najgorszą oglądalność spośród wszystkich powstałych edycji.

Jesienią Polsat i TVP1 zafundowały widzom bijące granice nudy, „ekstremalne” reality shows: „Granice Strachu” i „Zdobywcy 2„. Marna jakość produkcji i nieciekawe zadania były głównymi cechami tych „widowisk”. Mile zaskoczyła telewizja TVN Siedem, emitując od jesieni nowy, nietypowy reality show „Hydepark„.

Produkcje zagraniczne

W tym roku polskie stacje telewizyjne zaserwowały najwięcej zagranicznych produkcji. W TVN śledzić było można dwa kontrowersyjne reality shows: „Wszystko o Miriam” („There’s Something About Miriam”) oraz jednoodcinkowy „Rosyjska Ruletka – Gra o Życie” („Derren Brown Plays Russian Roulette Live”).

Wiosną telewizja Polsat kontynuowała emisję „Fear Factor 2„, a jesienią rozpoczęła nadawanie „Fear Factor 3„. Podczas lata było można śledzić program „Amerykańska Księżniczka” („The American Princess”), a jesienią niezbyt udane bokserskie reality „Za wszelką cenę” („The Contender: The Next Great Human Drama”).

Liderem pod względem emisji zagranicznych reality shows okazała się być telewizja TV4. Na jej antenie było można śledzić: „Chcę być piękna” („Make me Beautiful”), „Dom nie do poznania” („Extreme Makeover: Home Edition”), „Nacja korporacja” („My Big Fat Obnoxious Boss”), „Narzeczony dla mamony” („My Big Fat Obnoxious Fiance”), „Łabędziem być” („The Swan”) oraz „Hell’s Kitchen„.

Co w roku 2006?

Po niezbyt ciekawym dla polskich produkcji roku 2005, w kolejnych miesiącach na antenie pojawi się kilka interesujących programów reality shows. Wiosną w Polsacie będzie można śledzić polską wersję kontrowersyjnego widowiska „Chcę być piękna” („Make me Beautiful”), a w TVN trzeci sezon „Tańca z Gwiazdami„. Pojawiły się nieoficjalne informacje, że wiosną na antenę TV4 powróci format „Bar„. Jesienią telewizja AXN zaserwuje wielki przebój telewizyjny – przygodowy reality show „The Amazing Race – Central Europe„, w którym 11 dwuosobowych zespołów ściga się poprzez świat, stawiając czoła wyczerpującej fizycznie i psychicznie rywalizacji. Zwycięska drużyna otrzyma 100 tysięcy dolarów. Z kolei jesienią w TVN być może pojawi się polska wersja szwedzkiego reality drama „Riket” („Królestwo”).

Poprzedni artykułNastępny artykuł