Dwa Światy

„Dwa Światy” poza Polskę?

W ubiegły piątek w Cannes zakończyły się 40-te Międzynarodowe Targi Telewizyjne MIPTV. Jest to najważniejsza impreza handlowa branży telewizyjnej i filmowej na świecie. Podczas pięciu targowych dni najważniejsze firmy producenckie, sieci telewizyjne i ludzie światowych mediów prezentowały swoje najnowsze produkcje filmowe, telewizyjne i mediowe. Polskę reprezentowały TVP oraz (po raz drugi) wrocławska firma ATM Grupa, znana choćby z realizacji takich programów telewizyjnych, jak: „Świat według Kiepskich”, „Dwa Światy”, „Awantura o Kasę”, „Życiowa Szansa”, „Bar” czy „Zerwane Więzi”.

„Rozmawialiśmy głównie z producentami i firmami dystrybucyjnymi. Nie mogę jeszcze podać, z którymi co podpisaliśmy lub podpiszemy, gdyż wciąż trwają negocjacje dotyczące szczegółów, m.in. zasięgu terytorialnego licencji na poszczególne programy ATM. Ale firmy, które wyraziły zainteresowanie naszą oferta to najwięksi gracze na rynku, tacy jak Fremantle, Endemol czy Granada. W tej chwili musimy usiąść nad listą firm i dokonać rachunku sumienia. Lista jest długa (ponad 150 firm, z którymi przeprowadziliśmy rozmowy) i zastanowić się z naszymi prawnikami, w jaki sposób najlepiej sprzedać nasze programy – czy pakietem na cały świat, w rozbiciu na kontynenty czy może na poszczególne kraje. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety” – mówi przedstawiciel Grupy ATM. ATM Grupa podczas targów wynegocjowała kontrakty na wprowadzenie czterech nowych formatów telewizyjnych na rynek polski. Są to zarówno tradycyjne formaty typu reality show i teleturnieje oraz nowy typ programu – połączenie reality z teleturniejem. Ich produkcja rozpocznie na początku drugiej połowy roku. Na taragach w Cannes ATM Grupa zaoferowała sprzedaż licencji programowej wraz z wyprodukowaniem pilotowego odcinka programów: „Awantura o Kasę” (teleturniej) i reality show „Dwa Światy” – „Two Worlds” (emitowany w telewizji Polsat, który w naszym kraju konkurował z pierwszą edycją „Big Brother”). Przypomnijmy, że Grupa ATM jest też autorem innych reality shows – „Amazonki”, „Gladiatorzy” oraz „Łysi i Blondynki”. Teleturniejem „Awantura o Kasę” zainteresowani są wszyscy główni producenci z USA i Europy.

* * *

Akcja „Dwóch Światów” rozgrywa się w dwóch miejscach: w domu luksusu i domu wiejskim. W skład kompleksu wchodzą jeszcze zabudowania gospodarcze oraz staw oddzielający oba domy. Z jednego mieszkania do drugiego można dostać się tylko za pomocą mostu łączącego oba światy. Przez pierwszy tydzień uczestnicy widowiska mieszkają w domku luksusowym, wyposażonym między innymi w jacuzzi i stół bilardowy. Realizatorzy spełniają wszystkie zachcianki uczestników, dowożą im posiłki z dowolnych restauracji. Wszyscy poznają się i bawią, ale po tygodniu przenoszą się do domu wiejskiego, mieszczącego się po drugiej stronie stawu. Tam zawodnicy muszą przetrwać mając do dyspozycji jedynie podstawowe narzędzia, surowce spożywcze, nasiona warzyw i zwierzęta gospodarskie: krowę, kozę, świnie, kury, kaczki i ryby w stawie. W domku nie ma prądu, ciepłej wody, telewizora, radia, gazet, pralki czy żelazka.

Za każdy dzień pobytu w prymitywnych warunkach uczestnicy zarabiają po tysiąc złotych. Przez cały tydzień widzowie decydują, kto powinien wrócić do domu luksusu. Wybrana osoba opuszcza świat wiejski, jednak musi wskazać kogoś, kto będzie musiał podzielić jej los. Może to być przyjaciel, bądź rywal, którego chciałoby się pozbawić wygranej. Za każdy dzień pobytu w luksusie zawodnicy muszą płacić tysiąc złotych. Dłuższy pobyt w domku oznacza zatem bankructwo i opuszczenie gry. Uczestnicy przebywający w luksusie mogą liczyć jeszcze na szansę od widzów. W każdym tygodniu publiczność wybierze bowiem jedną osobę, która będzie mogła wrócić do wiejskiego świata i dalej zarabiać pieniądze. Ci, którzy zbankrutują mają jeszcze ostatnią deskę ratunku: mogą pożyczyć pieniądze od któregoś z zawodników. Gra trwa trzy miesiące i toczy się do momentu, aż w programie pozostanie dwójka finalistów. O zwycięstwie decydują telewidzowie. W puli nagród znajduje się w sumie milion złotych. Pieniądze są zamknięte w sejfie znajdującym się w domu wiejskim.

Pierwsza polska edycja programu emitowana była od 25 marca do czerwca 2001 roku, a wśród dwunastki uczestników znaleźli się: Leszek Bergiel, Beata Bogadzka, Andrzej Bizoń, Patrycja Hodor, Kasia Jankowska, Wojtek Łuszczykiewicz, Zuzanna Nowakowska, Witold Michoń, Tomasz Leiman, Jolanta Turzańska, Piotr Słonina i Kinga Tymoczko. Program prowadzony był przez Jacka Radzińskiego, którego później zastąpił Krzysztof Ibisz. Reality show był odpowiedzią na pierwszą polską edycję „Big Brothera”.

Poprzedni artykułNastępny artykuł