Talent shows

Jesień 2015: Polsat wygrał z TVN w grupie 16-49

Logo Telewizji Polsat

Po niemal trzech miesiącach jesiennej ramówki pierwsze miejsce w całym rynku zajmuje notująca spory wzrost TVP1. Zaś w grupie komercyjnej najlepszy okazał się Polsat, któremu udało się wyprzedzić TVN. – Polsatowi opłaciła się stabilność ramówki – uważa Piotr Bieńko, szef Codemedia.

Logo Telewizji Polsat
Logo Telewizji Polsat

W okresie od 1 września do 26 listopada liderem rynku telewizyjnego była TVP1 z udziałem 12,44 proc., notując wzrost aż o 11,67 proc. Na drugim miejscu utrzymał się Polsat, którego wynik spadł o 4,76 proc. do 12,22 proc. – wynika z danych telemetrycznych Nielsen Audience Measurement.

Rok wcześniej pozycję lidera zajmowała TVN, która zanotowała tej jesieni spadek aż o 13,76 proc. – największy wśród kanałów tzw. wielkiej czwórki. Jej udział wyniósł 11,09 proc., a stacja spadła na miejsce trzecie. Na czwartej pozycji pozostała TVP2. Jej wynik zmniejszył się o 4,35 proc. do 8,8 proc.

W okresie 1 września – 26 listopada w najważniejszej dla reklamodawców grupie widzów w wieku od 16 do 49 lat liderem został Polsat z wynikiem wynoszącym 13,71 proc. Mimo spadku o 2,84 proc. stacji udało się awansować z miejsca drugiego i zepchnąć na pozycję wicelidera telewizję TVN. Jej udział zmalał o 9,33 proc. i ostatecznie kanał uplasował się na średnim poziomie 13,22 proc.

– Polsatowi opłaciła się stabilność, nie robił on rewolucyjnych zmian w ramówce. Jego widzowie wiedzą, że np. filmy są w poniedziałki, a także kiedy są pasma rozrywkowe – mówi Piotr Bieńko, prezes domu mediowego Codemedia. – Widz przestał być lojalny wobec kanału, jest lojalny wobec programu – dodaje.

Polsat w mijającym sezonie postawił na kontynuacje swoich sześciu dużych programów rozrywkowych, w tym m.in. „Tańca z Gwiazdami”, „Tylko Muzyki”, „Twoja twarz brzmi znajomo” oraz „Naszego nowego domu”, który zanotował spory wzrost widowni. Na antenie pojawiły się zasadniczo dwie nowości: show „SuperDzieciak” i serial „Skazane” – oba nie były specjalnymi hitami.

Według prezesa Codemedia, stacji TVN zaszkodził brak konsekwencji w prowadzeniu ramówki. – Trudno winić TVN, że szuka nowych rozwiązań. Zbyt nerwowe ruchy pokazują jednak, że ich poszukiwania nie dają efektów – mówi Piotr Bieńko.

TVN wprowadziła jesienią do ramówki pięć nowości, w tym muzyczny show „Aplauz, aplauz!”, telenowelę „Singielka”, paradokument „Wesołowska i mediatorzy” (szybko przeniesiony do TVN7 i zastąpiony na głównej antenie przez inny serial z tego gatunku pt. „Ten moment”) oraz serial obyczajowy „Aż po sufit!” – ostatnie z tych produkcji okazały się niepowodzeniami. Poza tym zmodyfikowano porę emisji części programów – „Żony Hollywood” i „Na językach” zmieniły dni emisji, „Kuchenne rewolucje” zaczynały się wcześniej, zaś „Ugotowani” znów stali się programem nadawanym raz w tygodniu (w poprzednich ramówkach show emitowany był cztery razy w tygodniu). Zupełnie inaczej niż wiosną tego roku, czy zeszłej jesieni wyglądało też niedzielne pasmo po godz. 20:00.

W grupie 16-49 o wiele słabsze wyniki zanotowały stacje publiczne. TVP1 zajęła miejsce trzecie z wynikiem na poziomie 8,35 proc., ale jej udział poszedł do góry aż o 6,23 proc. Natomiast TVP2 miała 7,6 proc. udziału po niewielkim spadku o 0,91 proc. Trzeba dodać, że jeszcze w 2014 roku Jedynka i Dwójka notowały duże spadki udziałów, co było głównie skutkiem cyfryzacji.

TVP1 zyskała m.in. dzięki wzmocnieniu pasma popołudniowego. Duży wzrost widowni w Jedynce zanotował reality show „Rolnik szuka żony 2”, dobre wyniki osiągnął nowy serial „Dziewczyny ze Lwowa”.

[Wirtualne Media]

Poprzedni artykułNastępny artykuł