Reality game shows, Świat, Talent shows

Koniec rozrywki w chińskiej telewizji

Pracownicy fabryki flag na przedmieściach Pekinu prasują flagę Komunistycznej Partii Chin | fot. REUTERS

Od końca roku Chiny zmieniły ramówki telewizji satelitarnej, wyrzucając dwie trzecie programów rozrywkowych, które trzymają miliony widzów przed ekranami. Ofiarą cięć padną też prawdopodobnie chińskie programy talent-search show i reality show, a także seriale i teleturnieje – czyli to, czym telewizja karmi widzów na całym świecie.

Pracownicy fabryki flag na przedmieściach Pekinu prasują flagę Komunistycznej Partii Chin | fot. REUTERS
Pracownicy fabryki flag na przedmieściach Pekinu prasują flagę Komunistycznej Partii Chin | fot. REUTERS

Agencja Xinhua, która wiadomość podała za państwowym urzędem do spraw filmu, radia i telewizji SARFT, pisze, że część programów rozrywkowych zostanie zlikwidowana, a pozostałe nie będą pokazywane w porze największej oglądalności. Od końca roku nadawcy zastąpili je „programami promującymi tradycyjne cnoty i socjalistyczne wartości”. – Ograniczenie liczby programów rozrywkowych ma kluczowe znaczenie i pozwoli oferować widzom programy wysokiej jakości – pisze Xinhua.

Nad zmianą ramówek 34 chińskich kanałów satelitarnych SARFT pracował bez rozgłosu od października 2011 roku. Zniknąć miały „wzruszające historie” i programy w „złym guście”. 1 stycznia 2012 roku weszła w życie dyrektywa regulatora o ograniczeniu „nadmiernego udziału rozrywki”. W porze największej oglądalności zamiast, jak dotąd, 126 godzin rozrywki wolno jej nadać nie więcej niż 38 godzin. Tygodniowo nie wolno emitować więcej niż dwóch takich programów. Od godz. 19:30 do 22:00 – nie więcej jak 90 minut. Resztę mają wypełnić „treści patriotyczne”, czyli serwisy informacyjne, programy edukacyjne i seriale historyczne. Właśnie od nich Chińczycy zaczęli, uciekać kupując talerze.

Kilka dni temu chiński przywódca Hu Jintao ostrzegł, że wrogie siły próbują podzielić i zwesternizować Chiny. Niektórym chińskim decydentom, którzy dorośli w czasie rewolucji kulturalnej na przełomie lat 60. i 70., śpiewając pieśni rewolucyjne, nie podoba się dokładnie to, za czym widownia przepada. We wrześniu zdjęli z anteny kultowy show „Super Girl” emitowany przez satelitarny kanał z Hunanu, który oglądano w kilku prowincjach. Gwoździem do trumny dla widowiska mogło być głosowanie przez widzów na „Super Dziewczynę” za pomocą SMS-ów.

Jednak nawet potężny SARFT nie odważył się zdjąć z anteny bijącego rekordy oglądalności programu randkowego „Jeśli jesteś tą jedyną” Jiangsu Satelite TV i kultowych oper mydlanych telewizji z Hunanu. Będą one nadal emitowane w weekendy.

[Maria Kruczkowska, Gazeta Wyborcza]

Poprzedni artykułNastępny artykuł