Wipeout - Wymiatacze

Jarosław Ostaszkiewicz o finale „Wipeout”: „Puchar zwycięzców programu trafił do Warszawy”

Jarosław Ostaszkiewicz | fot. TVN

Jarosław Ostaszkiewicz – producent widowiska „Wipeout – Wymiatacze”, który największą popularność zdobył za sprawą wcielania się w rolę Wielkiego Brata w programie „Big Brothera” – w rozmowie z Pressem potwierdza, że to Polska drużyna wygrała program „Wipeout”.

Przypomnijmy, że w międzynarodowym widowisku „Wipeout” o zwycięstwo walczyły cztery drużyny, pochodzące z różnych państw. Po emisji finału wyszło na jaw, że w każdym z krajów, w których emitowany był reality show, program miał innego zwycięzcę. W Polsce widzom pokazano, że wygrała reprezentacja Polski, pokonując drużyny z Ukrainy, Białorusi oraz połączone siły Czechów i Słowaków, zaś na Ukrainie ogłoszono, że w programie zwyciężyli Ukraińcy, na Białorusi – Białorusini, a w Czechach i na Słowacji – drużyny z tychże właśnie krajów.

Artykuł Wielki przekręt! „Wipeout”: jeden puchar, cztery zwycięskie drużyny i ani minuty prawdy, opublikowany w poniedziałek w Reality-TV.pl, wzbudził szerokie zainteresowanie i szybko stał się najpopularniejszym tematem Wykop.pl. Do tekstu odniósł się m.in. uczestnik programu Filip Stachowiak, który potwierdził manipulacje, ale oznajmił, że to w Polsce zaprezentowano prawdziwy przebieg zdarzeń:

Tylko i wyłącznie polska edycja zaprezentowała prawdziwy przebieg zdarzeń. Gdy zobaczyliśmy, że Ukraińcy nagrywają odbieranie pucharu, patrzyliśmy tylko na nich z zażenowaniem. Białorusini nie byli jeszcze tacy bezczelni, bo dali sobie furtkę (u nich różnica czasowa była dużo większa, więc trudniej byłoby to naciągnąć, ale w sumie w montażu można wszystko), ale również nagrali jak się cieszą z pucharu.

Stachowiak dodał także, że podczas realizacji show miały miejsce naciski ze strony producentów:

Po trzech przegranych półfinałach chodziły wśród produkcji głosy, żeby nieco „naciągnąć” fakty.

Teraz sprawą poruszoną na łamach Reality-TV.pl zainteresował się Press. O komentarz poproszono Jarosława Ostaszkiewicza – producenta show, który główną popularność zdobył za sprawą wcielania się w postać Wielkiego Brata w reality show „Big Brother”.

Ostaszkiewicz zapewnił:

Polska wersja jest prawdziwa, puchar zwycięzców programu trafił do Warszawy. Jeśli ukraińska telewizja pokazała co innego, to ich problem.

W rozmowie z Pressem Ostaszkiewicz przedstawił także protokoły sędziowskie finałowego odcinka. Wynika z nich, że aż do ostatniej konkurencji (Wipeout Zone – strefy finałowej) prowadzili Ukraińcy, a Polacy plasowali się na drugiej pozycji, ale w końcówce polskiej drużynie udało się ich wyprzedzić o trzy sekundy – pisze Press.pl.

* * *

Program „Wipeout – Wymiatacze” oglądało wg danych Nielsen Audience Measurement średnio 2,38 mln widzów. Średni udział w rynku wyniósł 17 proc. w grupie 4+ oraz 22,78 proc. wśród widzów między 16 a 49 rokiem życia.

TVN bierze pod uwagę emisję drugiej edycji formatu. – Wyniki programu były dobre, rozważylibyśmy więc ewentualną kontynuację – mówi Bogdan Czaja, wicedyrektor programowy TVN.

* * *

Jarosław Ostaszkiewicz – absolwent Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziału Reżyserii Teatralnej PWST w Warszawie.

Reżyser i producent wielu programów publicystycznych i rozrywkowych, reżyser teatralny. W latach 2001-2002 tworzył scenariusze i reżyserował dzienne odcinki reality show „Big Brother”. Stworzył medialny wizerunek oraz głos postaci Wielkiego Brata. Ze stacją TVN współpracował także jako prowadzący program „Oko za oko” oraz reżyser gagów do programu „Mamy Cię”.

W 2007 roku został producentem „Big Brother 4.1” – pierwszej edycji programu w TV4 oraz „Big Brother VIP”. Jest także autorem formatu i reżyserem „J&J” („Jola & Jarek”), czyli reality show z udziałem Joli Rutowicz i Jarosława Jakimowicza, emitowanego na antenie TV4.

Pracował także jako producent i reżyser przy takich projektach jak „Kłamca” i „Fabryka Gwiazd” dla Polsatu, „Miasto Marzeń” dla TVP1 czy „Polowanie na singla” dla MTV.

Poprzedni artykułNastępny artykuł