Miasto Marzeń

„Miasto Marzeń” – reality z ludzką twarzą

To ma być misja społeczna pod sztandarami rozrywki. Nowy reality show TVP1 ma odmienić dwa polskie miasteczka, dać mieszkańcom pracę, wyzwolić w ludziach inicjatywę, pomóc w realizacji marzeń, a dopiero na końcu bawić. Przez najbliższe trzy miesiące, trzy razy w tygodniu Jedynka emitować będzie „Miasto Marzeń”. Projekt reklamowany jest jako nowy gatunek telewizyjny typu socialtainment – kompilacja telenoweli dokumentalnej, reality show, programu rozrywkowego oraz publicystycznego. Pierwowzorem polskiej wersji był niemiecki program, który trzy lata temu zrobił furorę w stacji regionalnej telewizji publicznej MDR.

Czaplinek kontra Lesko
W polskiej wersji dojdzie dodatkowy element rywalizacji. Wezmą w niej udział dwa miasta o podobnej liczbie mieszkańców, niewykorzystanych walorach turystycznych, problemach i możliwościach społeczno-ekonomicznych, ale różnej tradycji i strukturze demograficznej: zamieszkany przez powojennych przesiedleńców zza Buga Czaplinek w Zachodniopomorskiem oraz wielokulturowe Lesko w Podkarpackiem. „To ładne miasteczka, które mają ogromny, niewykorzystany potencjał” – mówi Sylweriusz Rudolf, dyrektor generalny firmy Endemol-Neovision, która produkuje „Miasto Marzeń”. Wyłonieni w castingu bohaterowie to rozmaite typy ludzkie, od malkontentów po pasjonatów. „Kierowaliśmy się kryteriami socjologicznymi. Szukaliśmy ludzi starszych i młodych, którzy chcą działać, nie poddają się i którzy maja świadomość kamery. Bo kamera w 'Mieście Marzeń’ nie jest ukryta” – tłumaczy reżyser Jarosław Ostaszkiewicz, znany jako Wielki Brat z programu „Big Brother”. „Mam nadzieję, że Wielki Brat przyniesie nam szczęście. Jarek to fantastyczny facet i reżyser” – śmieje się Magda Olszewska, która wraz z Tomaszem Kamelem poprowadzi studyjną część „Miasta Marzeń”.

Misja z oglądalnością
Poczynania bohaterów „Miasta Marzeń” zobaczymy na ekranie. Realizatorzy będą dokumentować zmagania, a eksperci z różnych dziedzin (biznesmeni, ekonomiści, doradcy UE, artyści) inspirować, podsuwać pomysły i sugerować rozwiązania (przekonamy się m.in. czy ludzie w Czaplinku i Lesku potrafią zdobyć unijne dotacje). Mieszkańcy mają zobaczyć nie dostrzegane dotychczas możliwości i atuty i na nowo przekonać się do swoich miejscowości. Śledząc losy leszczan i czaplinian, inwencją, zaradnością, wiarą w siebie i sąsiadów mają zarazić się mieszkańcy innych, borykających się z problemami miast Polski powiatowej. „To absolutnie coś nowego, nikt wcześniej tego nie robił. Chcemy połączyć misję z wielką oglądalnością. To będzie pogłębione reality show, z akcentami społecznymi. Ma nie tylko pokazywać, że 'takie jest życie’, ale i uczyć, bawić, wychowywać, poderwać do lotu. 'Miasto Marzeń’ ma być wzorem dla mieszkańców innych miasteczek. Że nie wolno się poddawać. Trzeba próbować zmienić swoje życie” – mówi Magdalena Olszewska. „Małe miasteczka chodzą za mną” – śmieje się Magda, któa zawsze emocjonowała się tematami społecznymi, a z ekipą telewizyjną zjeździła Polskę. Tomasz Kammel podkreśla, że pochodzi z prowincji (Cieplice k. Jeleniej Góry) i nie wstydzi się o tym mówić. Jest żywym przykładem na to, że jak się czegoś chce, to odniesie się sukces. „Nie tylko pokażemy telewidzom, jak zmienia się życie naszych bohaterów, ale podsuniemy recepty, co mają zrobić, by lepiej się im żyło” – mówi. „Byłem w Lesku. Rozmawiałem z ludźmi. Są pozytywnie nastawieni do programu, ale i pełni strachu, obaw, co z tego wyniknie. Nic dziwnego, dla nas wszystkich to wyzwanie” – dodaje Kammel. Zdaniem Piotra Dejmka, wicedyrektora TVP1, powstanie „program szlachetnie rozrywkowy”. Rozrywkową część przedsięwzięcia stanowić będą specjalne wydania audycji z udziałem znanych postaci, gwiazd estrady, sportu oraz sztuki. Natomiast na pewno nie będzie polityków. Dokonania mieszkańców obu miast, ich wybory, postawy oraz efekty inicjatyw zostaną podsumowane i ocenione podczas koncertu w gwiazdorskiej obsadzie. Swój werdykt zaprezentuje jury złożone z ekspertów, a telewidzowie w SMS-owym głosowaniu wybiorą „Miasto Marzeń”. Reality show nadawany będzie przez trzy miesiące: od poniedziałku do środy o 17:20 i w niedziele o 17:30. W każdą niedzielę emitowany będzie program na żywo „Miasto Marzeń – Spotkania”. Premiera już jutro o godzinie 17:30. Jeżeli widowisko się spodoba, TVP1 zrealizuje kolejne edycje.

[Cezary Polak, Gazeta.pl / Małgorzata Janczewska, Super Express]

Poprzedni artykułNastępny artykuł