The Brain

„The Brain: Genialny umysł” zadebiutuje 7 marca

Logo programu "The Brain"

Telewizja Polsat ogłosiła datę premiery polskiej wersji programu „The Brain”. W widowisku rywalizować będą ze sobą osoby, których zdolności umysłowe wykraczają poza standardowe umiejętności.

W każdym odcinku „The Brain” wystąpi pięć osób o genialnych umysłach, które podejmą wyzwania w studiu telewizyjnym. Nagrodę pieniężną zdobędzie tylko jeden uczestnik. O tym, kto wygra zdecydują jurorzy i publiczność.

Uczestnicy „The Brain” charakteryzują się m.in. wyjątkową pamięcią, wybitnym talentem matematycznym czy rozwiniętymi zmysłami smaku i dotyku. Osoby biorące udział w nowym talent-show Polsatu potrafią m.in. szybko zapamiętać i dodać 100 cyfr, rozpoznać dalmatyńczyka po plamie, wyodrębniać różnicę między obrazkami, przejść z zawiązanymi oczami przez sieć laserów, rozpoznać utwór tylko po krokach tancerzy czy rozróżnić po smaku sto rodzajów piwa.

W jury zasiądą dr Mateusz Gola (na co dzień jest pracownikiem naukowym University of California w San Diego – jednej z najlepiej prosperujących i najszybciej rozwijających się w dziedzinie badań nad mózgiem uczelni na świecie), Anita Sokołowska, Cezary Żak i Mariusz Pudzianowski.

– W umyśle najbardziej interesuje mnie to, jak on jest powiązany z mózgiem – wyjaśnia dr Mateusz Gola, juror w programie. – I o tym ma być ten program – uzupełnia prowadzący, Jerzy Mielewski.

Każdy z jurorów będzie miał przypisaną rolę. Mariusz Pudzianowski będzie tym, który pozornie stawia na ciało, lecz fascynuje się umysłem. Cezary Żak i Anita Sokołowska jako aktorzy pracują „z pamięcią” i umysłem na co dzień. Dr Mateusz Gola jest specjalistą od funkcjonowania mózgu, na co dzień pracującym w University of California. To on będzie przekładał to, co zobaczą widzowie na język nauki. A zobaczymy rzeczy niezwykłe: ludzi zapamiętujących kolejność ustawienia tysięcy kolorowych tabliczek, potrafiących rozpoznać jednego ze stu dalmatyńczyków na podstawie wybranej łatki na grzbiecie, potrafiących z zawiązanymi oczami przejść przez sieć strumieni laserowego światła czy potrafiących wymienić dowolną ilość cyfr w kolejności podanej przez uczestników.

– Gdy dostałem propozycję bycia oceniającym w tym programie, niezmiernie się ucieszyłem. To program, w którym nie będę musiał oceniać kolegów po fachu tańczących, pływających, skaczących do wody czy śpiewających. Będę mógł skupić się na umyśle uczestnika i to jest niezwykle interesujące – mówi w Cezary Żak. Dodaje, że dotąd sądził, iż ma dobrą pamięć, ale zmienił zdanie. – Bywało, że grałem w ośmiu spektaklach na raz, do każdego musiałem przyswoić na pamięć kilkadziesiąt stron tekstu. I przyswajałem. Byłem dumny ze swoich umiejętności, dopóki nie zobaczyłem, co potrafią uczestnicy tego show. Jestem przy nich naprawdę malutki – dodaje.

Dr Mateusz Gola wyjaśnia, że w tym show najbardziej zainteresowali go uczestnicy. – Jako naukowiec automatycznie odczuwam ciekawość, widząc osobę z ponadprzeciętnymi zdolnościami. Próbuję też znaleźć wyjaśnienie, w jaki sposób możliwe jest to, co na pierwszy rzut oka wydaje się być niemożliwe. Udział w tym programie daje mi szansę stanięcia oko w oko z takimi ludźmi i zapytania ich, jak robią te wszystkie niesamowite rzeczy – mówi.

Sporym zaskoczeniem jest udział w jury „The Brain” Mariusza Pudzianowskiego, człowieka kojarzonego z fizycznością. – Siła mięśni nie może istnieć bez motywacji i determinacji płynącej z mózgu. Ludzki umysł jest niezbadany i ogromnie mnie interesuje, jak to z nim jest – wyjaśnia Mariusz Pudzianowski.

– „The Brain. Genialny umysł” to program, który pokochali Europejczycy i Amerykanie, ukazujący siłę i zdolności ludzkiego mózgu. Mam nadzieję, że polubi go widownia Polsatu – mówi Nina Terentiew, dyrektor programowy oraz członek zarządu Telewizji Polsat.

Program poprowadzi Jerzy Mielewski, a przygotowania uczestników zrelacjonuje Agnieszka Sienkiewicz.

Pierwszy sezon „The Brain” będzie składać się z ośmiu odcinków. Premierę programu zaplanowano na 7 marca. Show będzie emitowany w każdy wtorek o godz. 20:00.

Widowisko wyprodukuje Endemol Shine Polska.

Do tej pory format realizowano w Niemczech, Chinach, Portugalii, Rosji, Brazylii, Hiszpanii i USA, a także we Francji i Włoszech.

[Wirtualne Media]

Poprzedni artykułNastępny artykuł