Celebrity shows

Rosja: kontrowersje wokół gwiazd tańczących na lodzie w pasiakach obozowych

Kadr z programu "Ice Age" | fot. Kanale 1

W Rosji kontrowersje wzbudził odcinek show „Epoka lodowcowa” („Ice Age”), odpowiednika programu „Gwiazdy tańczą na lodzie”, w którym jedna z par wystąpiła w pasiakach obozowych z gwiazdą Dawida. Autorzy bronią się argumentem, że inspiracją tańca był film „Życie jest piękne”.

Program „Ice Age” emitowany jest na antenie państwowego Kanale 1. Pokazany w sobotę wieczorem odcinek poświęcony był kinematografii. Znalazł się w nim występ dwojga tancerzy do piosenki „Beautiful That Way” Nicoli Piovaniego, ze ścieżki dźwiękowej filmu Roberto Benigniego.

Para wykonująca taniec – Tatiana Nawka (łyżwiarka figurowa Tatiana Nawka, prywatnie żona Dmitrija Pieskowa, rzecznika prezydenta Władimira Putina) oraz aktor Andriej Burkowski – ubrani byli w kostiumy nawiązujące do pasiaków noszonych przez więźniów obozów koncentracyjnych. Na piersiach wykonawcy nosili żółte gwiazdy Dawida i numery obozowe. Występ rozpoczął się od dialogu z filmu Roberta Benigniego, w którym ojciec – więzień obozu – tłumaczy małemu synowi, aby go ocalić, że to, co dzieje się w obozie, jest zabawą. Występ zakończył się rozstaniem pary, błyskiem flesza (kojarzącym się z obozowym reflektorem) i odgłosem strzałów z karabinu maszynowego.

Występ, w którym tancerze wykonują efektowne figury i niekiedy uśmiechają się do publiczności, wzbudził negatywne komentarze w Internecie, po których zabrali głos autorzy programu.

Cytowany przez wysokonakładową „Komsomolską Prawdę” trener i producent show Ilja Awerbuch zarzucił krytykom, że „nie widzieli ani występu, ani filmu” Benigniego. – Zobaczyli zdjęcia uśmiechających się ludzi w pasiakach i wyciągnęli niedorzeczne wnioski – oświadczył Awerbuch.

Burkowski powiedział „Komsomolskiej Prawdzie”, że niezbyt rozumie negatywne reakcje i uważa rozgłos wokół występu za nieuzasadniony. Zdaniem Nawki „nie jest to zwykły show, lecz teatr”. Oceniła ona, że takie tematy „należy koniecznie poruszać i należy o nich pamiętać”.

W sprawie show wypowiedziała się szefowa Fundacji Holokaust Ałła Gerber. – To bardzo skomplikowana kwestia. Temat jest tak bolesny, krwawy, więc jak do niego podejść, jakie są kryteria? Wydaje mi się przede wszystkim, że nie powinno być kpin, ironii – powiedziała Gerber w radiu Goworit Moskwa.

– Holokaust to nie tylko poniżenie, to kolosalny opór ducha, ludzkich cech, godności ludzkiej. Jeśli w tym tańcu poświęconym Holokaustowi to wszystko było, to nie widzę w tym niczego złego – powiedziała szefowa Fundacji Holokaust.

W poniedziałek o występ zapytano Dmitrija Pieskowa, który uchylił się od komentarza. – Nie sądzę, żeby to był temat, który jakoś dotyczy Kremla, a z powodu swojej pracy mam ograniczone możliwości komentowania. Jestem dumny ze swojej żony. Oto wszystko, co mogę powiedzieć – cytuje jego słowa agencja TASS.

Jak przypomniało radio Goworit Moskwa, to nie pierwszy przypadek, gdy w telewizyjnym show pojawił się wątek związany z nazizmem. Wiosną w rosyjskiej edycji show „Taniec Gwiazdami” jeden z uczestników wystąpił ubrany w niemiecki nazistowski mundur wojskowy.

[Interia]

Poprzedni artykułNastępny artykuł