Kuchenne rewolucje

Magda Gessler podpadła ekologom: zachęcała do palenia śmieci

Magda Gessler w programie "Kuchenne rewolucje" sugerowała restauratorom spalić śmieci | fot. TVN

Magda Gessler może mieć spore kłopoty. W ostatnim odcinku „Kuchennych rewolucji” restauratorka namawiała właścicieli restauracji w Czeladzi, aby spalili śmieci na podwórku, przekonując, że jest to tańsze, niż ich wywóz.

– Wzięłabym zrobiła duże ognisko i spaliła w pizdu to wszystko. Co ci dzisiaj proponuję: wywózka kosztuje, a spalenie nie kosztuje nic – mówiła Gessler personelowi restauracji Cała Wstecz w Czeladzi. Za jej radą właściciele rozpalili ognisko na swojej posesji. Teraz może im grozić do 5 tysięcy złotych kary i nawet 30 dni aresztu.

O sprawie napisała organizacja HEAL Polska, promująca ekologię. – Jeżeli zależy Wam na czystym powietrzu i dobrym zdrowiu, a oglądaliście wczoraj odcinek „Kuchennych rewolucji”, to musieliście przeżyć szok. Pani Magda Gessler zachęcała w nim do… palenia śmieci. Z ust prowadzącej można było usłyszeć „wywózka kosztuje, a spalenie nie kosztuje nic”. Jesteśmy w szoku! Zanieczyszczenia powietrza powodują w Polsce ponad 40 tysięcy przedwczesnych zgonów każdego roku, a palenie śmieci to łamanie prawa i trucie ludzi. Dlatego zwróciliśmy się do „Kuchennych rewolucji” i TVN o sprostowanie przekazu dotyczącego palenia śmieci (w samym programie „Kuchenne rewolucje”) oraz do realizacji materiału podnoszącego świadomość na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzi – czytamy na łamach profilu organizacji na Facebooku.

Dzisiaj listy do Magdaleny Gessler oraz stacji TVN wystosował Sądecki Alarm Smogowy. Jego działacze wskazują w nich dlaczego palenie śmieci jest szkodliwe i dlaczego w telewizji, ale przecież nie tylko w niej, nie powinno być miejsca dla tego rodzaju zachowań.

– Pani program gromadzi wielomilionową widownię. Wielu Polaków może wziąć sobie do serca te rady i uznać, że skoro wolno spalić śmieci na wizji i nie jest to uznawane za zjawisko w żaden sposób naganne, a wręcz przeciwnie, to również oni mogą to robić w przydomowym ogrodzie lub w piecu – czytamy w liście.

Oprócz tego autorzy listu apelują, by powtórki programu, które pojawią się na wizji lub w Internecie, zostały opatrzone komentarzem o szkodliwości palenia śmieci. – Chcemy w pierwszej kolejności zaapelować (…) o opatrzenie powtórek oraz kopii programu umieszczonej na portalu Player.pl odpowiednim komentarzem, który będzie bardzo wyraźnie potępiać tego typu zachowanie. Da to zdecydowanie większe efekty w kontekście edukacji Polaków na temat zanieczyszczenia powietrza i jego efektów dla zdrowia nas wszystkich, niż ściąganie programu z anteny – brzmi dalsza część listu.

Grzywna za wypalanie niedozwolonych odpadów może mieć wysokość od 20 zł do nawet 5 tys. zł. Możliwe jest również zastosowanie kary aresztu, który trwa od 5 do 30 dni. Kary te są przewidziane w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

[Plotek]

Poprzedni artykułNastępny artykuł