Eurovision Song Contest, Mali Giganci 2

Gruzja wygrała Eurowizję dla Dzieci 2016

Olivia Wieczorek w Eurowizji dla dzieci | fot. Andres Putting

Po 12 latach przerwy Polska wróciła na Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Jak wypadła reprezentująca nasz kraj 14-letnia Olivia Wieczorek?

14 Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci (Junior Eurovision Song Contest) odbył się w niedzielę, 20 listopada, w Valetcie na Malcie. W konkursie na Malcie udział wzięło łącznie 17 wykonawców w wieku od 10 do 15 lat, w tym przedstawicielka Australii.

Przypomnijmy, że wcześniej Polska brała udział w dwóch pierwszych edycjach konkursu, realizowanych w 2003 i 2004 roku. Nasi reprezentanci zajęli wówczas 16 i 17 miejsce.

W tym roku zmianie uległy zasady głosowania – zamiast głosowania telewidzów wprowadzono jury składające się z dzieci z poszczególnych krajów. Na wynik końcowy złożyły się też głosy dorosłego jury oraz noty przyznawane przez panel ekspertów, który tworzyli Mads Grimstad, Christer Björkman oraz irlandzki duet Jedward.

Gośćmi specjalnymi Eurowizji dla Dzieci były Poli Genova (reprezentantka Bułgarii w Konkursie Eurowizji w 2011 i 2016 roku) oraz Destiny Chukunyere, laureatka dziecięcego konkursu z 2015 roku. Na scenie wystąpił także Jedward.

Ostatecznie konkurs wygrała reprezentująca Gruzję wokalistka Mariam Mamadashvilli z piosenką „Mzeo”, która minimalnie wyprzedziła duet Anahit & Mary z Armenii („Tarber”).

W tegorocznych preselekcjach na polską reprezentantkę wybrano 14-letnią Olivię Wieczorek. Olivia zaprezentowała piosenkę „Nie zapomnij”, napisaną przez Piotra Rubika (muzyka) i Dominika „Donia” Grabowskiego (tekst) i zajęła 11 miejsce w konkursie.

Przypomnijmy, że Olivia Wieczorek pierwsze kroki w przygodzie z muzyką zaczęła stawiać w konkursach kolęd i pastorałek. Jako 6-latka wzięła udział w konkursie Ten Ton, występując przed Majką Jeżowską, Elżbietą Zapendowską i Joanną Zagdańską.

9-letnia Olivia pojawiła się w trzeciej edycji „Tylko Muzyka”. Na castingu wykonała przebój „Szklana pogoda” Lombardu i otrzymała cztery głosy na „tak”. Kolejną przygodą telewizyjną był pokazywany przez TVN program „Mali Giganci 2”. Olivia zakwalifikowała się do drużyny Klika Rubika, której opiekunem był Piotr Rubik. Drużyna popularnego kompozytora ostatecznie wygrała program, a Rubik zaprosił Olivię do dalszej współpracy.

[Interia]

Poprzedni artykułNastępny artykuł