Projektanci na start, Talent shows

Wybrano uczestników programu „Projektanci na start”. Emisja od października

Jury programu Projektanci na start | fot. FOX Life

Zakończyły się castingi do pierwszego polskiego modowego reality show pt. „Projektanci na start”, który od października będzie można oglądać na antenie FOX Life. Jury ze stu kandydatów wybrało najlepszą dwunastkę.

Jury programu Projektanci na start | fot. FOX Life
Jury programu Projektanci na start | fot. FOX Life

Do Centrum Promocji Mody w Łodzi przyjechała setka osób z całej Polski i nie tylko. Swoich sił w programie chcieli spróbować zarówno projektanci z dużych miast, jak i z mniejszych miasteczek – m.in. z Warszawy, Krakowa, Poznania, Zabrza, Rzeszowa, Gdańska, Dobrzycy, Słubic, Głogowa czy Rybnika. Byli nawet projektanci z Tel Awiwu i Londynu. A wśród nich prawdziwe talenty i osobowości.

Monę Kinal zachwycił m.in. Piotr, który zaprezentował wielofunkcyjną kolekcję basic, w tym na przykład koszulkę, która jednocześnie może być sukienką i szalem, oraz Kamil z propozycją świetnie skrojonych płaszczy i marynarek. Marka Straszewskiego rozbawiła ozdobna tiulowa sukienka, przypominająca mu ukochane kreacje jego 4-letniej córki. Swoim optymizmem spore emocje jurorów wzbudziła też projektantka na co dzień pracująca w dużej korporacji odzieżowej, zajmująca się tam jedynie dodatkami. Niezwykle intrygujący był najstarszy projektant na castingu – 54-latek, który w wieku 45 lat skończył ASP. Pojawiło sie też wiele innych ciekawych osobowości, dla których projektowanie to pasja. Wszyscy zaproszeni bardzo rzetelnie i profesjonalnie przygotowali się do castingu. Przywieźli więcej pomysłów niż oczekiwali organizatorzy. Niektórzy zabrali ze sobą modeli, a także bliskich i przyjaciół. Przed trzyminutową prezentacją szlifowali wystąpienia i kreacje do ostatniej chwili. Nie mieli tremy przed kamerą. Jurorzy byli zachwyceni różnorodnością kreacji, które przywieźli. Było sporo mody streetowej, ubrań casualowych, ale też kreacji minimalistycznych i eleganckiej klasyki. Pojawiło się również wielu twórców mody scenicznej i teatralnej oraz mniej lub bardziej spektakularne kreacje na czerwony dywan. Niektóre z propozycji nadawały się do natychmiastowego wprowadzenia do sprzedaży.

Dlatego jurorzy show „Projektanci na start” nie mają wątpliwości, że program wylansuje nowe nazwiska i marki, które już niebawem zabłysną na polskim rynku mody. W gronie setki osób, które przyjechały na castingi, dostrzegli świetnie zapowiadających się projektantów.

– Reprezentuję stronę biznesową. W programie szukam projektantów, którzy w swojej pracy nie ograniczają się wyłącznie do aspektów twórczych, ale myślą kompleksowo – o sprzedaży, promocji, marce. Takich, którzy swoją pracę traktują poważnie i myślą perspektywicznie, bez względu na to, ile mają lat. Takich, którzy projektują rzeczy do noszenia, z myślą o konkretnym odbiorcy, tworzą produkty, które są lub będą warte swojej ceny, a płaci się m.in. za materiał, jakość wykonania oraz wykończenia, oryginalność projektu. Szukam twórców, którzy w programie pod okiem specjalistów – tak jurorów jak i doświadczonych projektantów – rozwiną swoje umiejętności, by w rezultacie z powodzeniem wejść do grona najlepszych w branży – mówi Mona Kinal, Fashion Director Mostrami.pl

– Za sukcesem marek nie stoi wyłącznie geniusz designera, dyrektora kreatywnego, inwestycja czy grono ekspertów. Sukces marki wynika z połączenia praw marketingu, dokładnej analizy coraz bardziej wymagającego klienta oraz realnych założeń sprzedażowych. Pomysł i determinacja to nie wszystko, przede wszystkim liczy się marketing. Chcemy pomóc projektantom również w tym obszarze. „Projektanci na start” to nie tylko show, to program ekspercki, dający uczestnikom szansę prezentacji i wypromowania się, ale również umożliwiając im rozwój i naukę – podkreśla z kolei Aneta Kręglicka, przewodnicząca jury.

– Ich biznesowy sukces może w przyszłości zmienić polską ulicę, która ciągle jest za szara, nudna i po prostu brzydka. Dlatego dla mnie tak ważny jest wymiar estetyczny. Tutaj będę bezkompromisowy. Musimy o tym pamiętać, żeby w przyszłości, wychodząc z domu nie żałować swoich wyborów – mówi Marek Straszewski.

Jurorzy są zgodni, że podczas castingów pojawiło się wiele utalentowanych osób, których prace i prezentacja udowodniły, że są na dobrej drodze, by wejść na rynek komercyjny. Do ścisłej dwunastki wybrano najlepszych. Ich zmagania będzie można śledzić w FOX Life już od października.

Na zwycięzcę czeka autorski pokaz na Designer Avenue podczas Fashion Week Poland w Łodzi, kontrakt z Mostrami.pl – nowoczesnym sklepem internetowym z ofertą najlepszych polskich projektantów oraz promocja na łamach magazynu „InStyle”.

Program poprowadzi Marcelina Zawadzka, od dziesięciu lat modelka, zdobywczyni korony Miss Polonia.

„Projektanci na start” to pierwszy na polskim rynku modowy show o zmaganiach projektantów. Jest również pierwszą lokalną produkcją stacji FOX Life, którą realizuje ATM Grupa SA.

Poprzedni artykułNastępny artykuł