The Glass House

Koniec pierwszej edycji „The Glass House”. Są szanse na drugi sezon?

Finaliści reality show The Glass House | fot. ABC

Dobiegła końca emisja pierwszej edycji reality show „The Glass House”, który miał stanowić kontrowersję dla amerykańskiego „Big Brothera”. O widowisku było głośno zwłaszcza na początku, gdy emitująca „Wielkiego Brata” stacja CBS oskarżyła twórców „The Glass House” o plagiat. W poniedziałek wyemitowano finał formatu, który nie cieszył się zbyt wielką popularnością wśród widzów. Kto zwyciężył? I czy są szanse na drugi sezon?

Finaliści reality show The Glass House | fot. ABC
Finaliści reality show The Glass House | fot. ABC

Reality show trwał 68 dni i wzięło w nim udział 14 osób, które mieszkały w tytułowym Szklanym Domu. Zawodnicy zostali podzieleni na drużyny i każdego tygodnia brali udział w konkurencjach. Jeśli dana drużyna przegrała rywalizację, jej kapitan trafiał do Więzienia, czyli wyizolowanego pomieszczenia, znajdującego się w podziemiach Szklanego Domu.

Docelowo w Więzieniu lokowane były dwie osoby. Drugiego uczestnika, który został zesłany do miejsca odosobnienia, wybierali wszyscy gracze w specjalnym typowaniu. Z dwóch umieszczonych w Więzieniu osób jedna miała możliwość wrócić do gry i ponownie zamieszkać w Szklanym Domu, a druga musiała pogodzić się z eliminacją.

Finał „The Glass House” miał miejsce w poniedziałek, 20 sierpnia. Decyzją widzów, zwycięzcą i zdobywcą nagrody głównej w wysokości 250 tys. dolarów został 33-letni policjant Kevin Braun.

Program emitowano tylko raz w tygodniu. Pierwszy epizod śledziło 3,98 mln widzów, zaś finał – 1,99 mln. Średnia oglądalność ukształtowała się na poziomie 1,5 mln widzów.

Przypomnijmy, że 4 maja stacja CBS zaczęła przestrzegać ABC przed emisją „The Glass House” twierdząc, że format jest wierną kalką „Big Brothera”. 10 maja kanał złożył pozew przeciwko ABC, żądając zatrzymania premiery reality show. 17 sierpnia CBS zdecydowała oddalić swój pozew. I choć wcześniej sędzia publicznie ogłosił, że stacja nie ma cienia szans, by wygrać sprawę w sądzie, to jednak CBS nie podała tego powodu za oficjalną przyczynę porzucenia sprawy. Zamiast tego CBS twierdzi, że decydującym czynnikiem była znikoma oglądalność programu. – Widzowie przemówili i dostarczyli najwyższej formy sprawiedliwości wobec „The Glass House”. W rezultacie, zdecydowaliśmy się wycofać pozew przeciwko ABC – napisało w oświadczeniu kierownictwo CBS.

Póki co nie wiadomo, czy „The Glass House” doczeka się drugiej edycji. Producent Steve Booth uważa, że kolejny sezon jest możliwy. – Ani słowa o drugiej edycji póki co. Ale plotki są… Prawdopodobnie nie uzyskamy pewności aż do kolejnego lata – napisał na Twitterze.

Z kolei Kenny Rosen – producent wykonawczy – dodaje, że jeśli program doczeka się kontynuacji, zostaną wprowadzone modyfikacje, które miałyby pozwolić na to, by kontrowersyjni i silni gracze mieli szansę dłużej pozostać w grze.

Poprzedni artykułNastępny artykuł