The Voice of Poland

Katolicy protestują przeciwko udziałowi Nergala w programie TVP

Adam Nergal Darski | fot. photobucket.com

Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy protestuje przeciwko „udziałowi satanisty Adama Nergala Darskiego w nowym show Telewizyjnej Dwójki”.

Adam Nergal Darski | fot. photobucket.com
Adam Nergal Darski | fot. photobucket.com

Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy napisało oświadczenie, w którym nie zgadza się na udział w programie TVP2 „Nergala”, który „jest zadeklarowanym satanistą i wrogiem chrześcijańskich wartości”. Zdaniem KSD, Telewizja zatrudniając Adama jako jurora „The Voice of Poland” działa sprzecznie z „Misją Telewizji Publicznej jako nadawcy publicznego” i wbrew wartościom chrześcijańskim i narodowym.

Sygnatariusze oświadczenia uważają, że zgodnie z Ustawą o Radiofonii i Telewizji z dnia 29 grudnia 1992 roku rozdz. 4, pkt. 2 i 6, programy telewizji publicznej powinny „respektować chrześcijański system wartości, za podstawę przyjmując uniwersalne zasady etyki”. – Udział więc w programie emitowanym w telewizji publicznej człowieka, który godzi w poczucie tożsamości i wspólnoty narodowej jest jawnym pogwałceniem tych zapisów. Udział satanisty w programie telewizji publicznej, która „jest instytucją społeczną i narodową”, utrzymywaną za pieniądze podatników, jest jawnie sprzeczny z kolejnym zapisem ww. Uchwały Zarządu TVP S.A., w którym wyraźnie zaznaczone jest, że „Telewizja Polska S.A. szanuje uczucia religijne odbiorców i respektuje chrześcijański system wartości”. (…) Zgoda na udział w programie Adama Darskiego jest równoznaczna ze zgodą na promowanie satanizmu w naszym kraju, jawnym przyzwoleniem władz na profanowanie symboliki chrześcijańskiej – piszą dziennikarze w oświadczeniu.

Stowarzyszenie powołało się również na ostatnią sprawę sądową „Nergala”, który na jednym z koncertów podarł biblię. – Adam Darski w swojej publicznej działalności dokonuje licznych profanacji, bezczeszczenia symboli Kościoła Katolickiego, poniża godność katolików. Profanacje te mają miejsce podczas koncertów zespołu Behemoth, którego Darski jest liderem, znajdują wyraz w tekstach utworów tego zespołu, na stronach internetowych zespołu, w kręconych przez Behemoth teledyskach, a także materiałach i gadżetach promocyjnych. Działalność ta nie jest incydentalna i nie odnosi się do jakiejś dalszej przeszłości. Profanacje dokonywane są od lat, ale obecnie są szczególnie nasilone (…). Adam Darski, po niedawnym procesie sądowym i uniewinniającym go wyroku, złożył szczególne „podziękowania” w Internecie. Na swoim profilu na Facebooku w języku angielskim napisał, że „Szatan znów zwyciężył”, kończąc tekst pozdrowieniem „Heil Satan” – czytamy w oświadczeniu.

Nie tylko KSD protestuje przeciw udziałowi „Nergala” w show TVP2. Skargi napływają także do Rady Programowej TVP. 18 sierpnia zasiadająca w tym gremium posłanka PiS Anna Sobecka poinformowała o nich prezesa TVP Juliusza Brauna podczas spotkania z Sejmową Komisją Kultury i Środków Przekazu.

– Protestuję przeciwko temu, aby ten człowiek, który reprezentuje kulturę satanistyczną, był autorem i sędzią dla tysięcy młodych ludzi. W takiej roli idola zamierza go przedstawić telewizja publiczna, co tym samym promuje wśród młodzieży poglądy antychrześcijańskie – czytała jedną ze skarg Sobecka.

W odpowiedzi prezes Braun poinformował posłów, że w programie TVP2 „Nergal” ma wypowiadać się „w sprawach muzyki, a nie innych”, co jest wyraźnie ustalone w umowie, która została z nim zawarta.

Poprzedni artykułNastępny artykuł