The Voice of Poland

Trwają prace nad polską edycją „The Voice”

Logo programu The Voice of Holland

Choć żadna umowa nie została jeszcze zawarta, firma Rochstar rozpoczęła już przygotowania do polskiej edycji talent-search show „The Voice”. Planuje się, że program pojawi się na antenie TVP2 najbliższej jesieni.

Logo programu The Voice of Holland
Logo programu The Voice of Holland

Mimo że Zarząd TVP nie zatwierdził jeszcze realizacji widowiska, producent od kilku tygodni prowadzi prace nad programem. Odbyły się już m.in. spotkania między ekipą Rochstaru i TVP. Trwają także rozmowy z potencjalnymi jurorami i kandydatami na prowadzącego nowy reality show.

Podobno ostateczna decyzja w sprawie polskiej edycji „The Voice” ma zapaść już jutro. – Liczymy, że ten program pojawi się w Dwójce – mówi w rozmowie z Wirtualnymi Mediami pracownik TVP.

Przypomnijmy, że w programie „The Voice”, w odróżnieniu od innych programów tego typu, jurorzy przesłuchują poszczególnych uczestników w ogóle ich nie widząc. Na format składają się trzy etapy: „ślepe” przesłuchania, faza pojedynków oraz występy na żywo przed publicznością.

W pierwszym etapie zadaniem jury jest ocenić jedynie tytułowy głos. Jeśli dany uczestnik przypadnie do gustu oceniającym – ci odwracają się do niego i zaczynają o niego rywalizować. To od uczestnika zależy, pod czyimi skrzydłami zechce się szkolić. Jeśli zawodnik nie przypadnie do gustu żadnemu jurorowi (żaden z nich się nie odwróci), zostaje wyeliminowany.

Podczas pojedynków sędziowie – podobnie jak w „The X Factor” – obejmują opiekę nad uczestnikami i na ten czas stają się trenerami. Co tydzień każdy sędzia-trener wybiera spośród swojej 8-osobowej grupy wokalistów, którzy będą musieli zmierzyć się w pojedynku. Uczestnicy muszą wtedy zaśpiewać tę samą piosenkę, a zwycięzcę bitwy wybiera osoba opiekująca się daną grupą.

W ostatniej rozgrywce zawodnicy prezentują się na żywo przed publicznością. Na tym etapie w programie pozostaje 16 finalistów i to widzowie pomagają zdecydować, kto powinien zostać wyeliminowany. Kiedy na polu bitwy pozostanie czwórka zawodników (po jednym podopiecznym dla każdego trenera), zwycięzcę wybierają telewidzowie.

Widowisko „The Voice” powstało na licencji holenderskiego formatu „Głos Holandii” („The Voice of Holland”), mającego swoją premierę jesienią 2010 roku. Za pomysł odpowiada John de Mol, twórca jednego z najpopularniejszych reality show na świecie – „Big Brothera”.

W amerykańskiej edycji dla wygranej osoby przewidziano nagrodę w wysokości 100 tys. dolarów i umowę z Universal Republic na nagranie płyty. Program Prowadzą Carson Daly i Alison Haislip. W jury zasiadają Christina Aguilera, Cee Lo Green, Adam Levin i Blake Shelton. Finał programu odbędzie się w środę.

Do produkcji programu przymierzają się już inne kraje: Belgia i Flandria, Finlandia, Niemcy, Ukraina i Kanada. Kilka dni temu prawa do realizacji reality show kupiła brytyjska stacja BBC.

Jeżeli Zarząd TVP zatwierdzi realizację polskiej wersji formatu, tej jesieni będziemy świadkami kolejnej bitwy na widowiska typu talent-search show. TVN przygotowuje bowiem czwartą edycję „Mam Talent”, zaś Polsat zamierza od września emitować drugą edycję „Tylko Muzyka”.

Poprzedni artykułNastępny artykuł