Big Brother 4.1

Wykrywacz kłamstw w „Big Brother 4.1”

W niedzielnym wydaniu „Big Brother: Ring” Wielki Brat zbada przy pomocy poligrafu głosowego prawdziwość wypowiedzi oraz zmiany stanów emocjonalnych mieszkańców Domu.

„Big Brother 4.1” wykorzysta najnowszą technologię analizy zmiany stanów emocjonalnych ujawnianych w głosie (LVA), za pomocą której pokaże widzom Czwórki prawdziwe reakcje mieszkańców Domu Wielkiego Brata, wskazujące na duże prawdopodobieństwo nieszczerości, nieścisłości jak i prawdziwości ich wypowiedzi.

W programie „Big Brother 4.1” zostanie wykorzystany poligraf głosowy „The Voicegraph” oparty na technologii LVA autorstwa izraelskiej firmy Nemesysco LTD. Poligraf głosowy to urządzenie służące do ujawniania objawów zmian psychofizjologicznych rozmówcy dzięki analizie jego głosu. Na podstawie dostarczonych przez poligraf głosowy informacji można wnioskować o stanach emocjonalnych, wiedzy i zachowaniach ludzkich. Urządzenie to, w przeciwieństwie do klasycznych poligrafów, umożliwia także badanie reakcji psychofizjologicznych rozmówcy bez jego wiedzy i zgody.

Prezentacja wyników przy każdej wypowiedzi mieszkańca Domu Wielkiego Brata nastąpi przy wykorzystaniu skali barw:
– kolor zielony określa prawdę
– kolor pomarańczowy zazwyczaj wskazuje na podwyższony stan emocjonalny oznaczający nieścisłość wypowiedzi, pewien rodzaj zażenowania, niepewności lub pobudzenia
– kolor czerwony wskazuje na wydatną reakcję psychofizjologiczną, swoistą dla silnych przeżyć, zazwyczaj charakterystyczną dla wysokiego poziomu ryzyka wystąpienia nieszczerości.

Technologia LVA jest stale rozwijana w Izraelu od 1997 roku, oryginalnie dla potrzeb bezpieczeństwa. Od 2000 roku firma Nemesysco rozwija zastosowanie tej technologii również w wielu innych dziedzinach, m.in. dla organów bezpieczeństwa, w zapobieganiu i zwalczaniu przestępstw finansowych, medycynie. Rozwiązania oparte na tej technologii są stosowane w wielu państwach na świecie dla ochrony lotnisk i granic, w kryminalistyce, przez firmy ubezpieczeniowe i banki. Endemol International posiada wyłączność na wykorzystanie produktów Nemesysco w programach rozrywkowych. Badania nad skutecznością poligrafów głosowych były również prowadzone przez polskich naukowców na Uniwersytecie Warszawskim.

* * *

Komentarz Reality-TV.pl:
Sugerujemy, aby badaniu na wykrywaczu kłamstw poddali się wszyscy producenci „Big Brother 4.1” – pracujący dla firm Endemol Polska i ATM Grupy, wraz z Jarosławem Ostaszkiewiczem (Wielkim Bratem) na czele. Podejrzenia o nieprawidłowości i manipulacje w reality show (o których przeczytać można tutaj, wymagają natychmiastowych wyjaśnień, a skoro produkcja tak uparcie broni swoich racji, proponujemy nie dawać widzom więcej powodów do niepokoju i raz na zawsze rozwiać wszelkie narastające wątpliwości dotyczące uczciwości wydarzeń mających miejsce w programie „Big Brother 4.1”.

Poprzedni artykułNastępny artykuł