Talent shows

Coraz więcej dochodu z reklam przy reality shows

Jurorzy programu "Mali Giganci" | fot. TVN

Zdecydowanie najbardziej dochodowymi reklamowo formatami w polskiej telewizji są seriale oraz filmy fabularne i dokumentalne. W ciągu ostatnich trzech lat nadawcy zanotowali duży wzrost wpływów z reklam przy programach reality show oraz spadek przy telenowelach fabularnych.

Jurorzy programu "Mali Giganci" | fot. TVN
Jurorzy programu „Mali Giganci” | fot. TVN

Z danych Nielsen Audience Measurement opracowanych przez Lowe Media wynika, że w pierwszej połowie tego roku wpływy stacji telewizyjnych w Polsce z reklam przy serialach wyniosły 460,9 mln zł, przy filmach fabularnych – 267,4 mln zł, a przy filmach i serialach dokumentalnych – 186,5 mln zł. Natomiast żaden z pozostałych formatów telewizyjnych nie osiągnął poziomu 100 mln zł przychodów reklamowych.

Analitycy Lowe Media podkreślają, że pierwsza trójka najbardziej dochodowych formatów nie zmienia się od czterech lat.

W ostatnich latach wyraźnie jednak zwiększyły się przychody z reklam przy programach typu reality show, dzięki czemu przesunęły się one z jedenastego miejsca w 2012 roku na czwarte w 2014 roku. W minionym półroczu bardzo dochodowe były produkcje „Mali Giganci”, „Żony Hollywood” czy „You Can Cance”.

Najbardziej zmalały wpływy reklamowe przy telenowelach fabularnych (od 2011 do 2014 roku spadły one z 9 na 17 miejsce zestawienia) oraz teleturniejach (spadek w tym okresie z 14 na 19 pozycję).

W pierwszej połowie br. wpływy z reklam przy filmach i serialach animowanych dla dzieci wyniosły 84,5 mln zł, przy prognozach pogody – 82 mln zł, programach informacyjnych – 67,8 mln zł, serwisach i magazynach sportowych – 62,5 mln zł, programach rozrywkowych dla dorosłych – 58,3 mln zł., a przy programach z wywiadami – 47,1 mln zł. W sumie 10 najbardziej dochodowych formatów wygenerowało 1,4 mld zł przychodów reklamowych.

[Wirtualne Media]

Poprzedni artykułNastępny artykuł