Rolnik szuka żony

Medioznawca o show „Rolnik szuka żony”: „Program może zwrócić uwagę na poważny społecznie problem”

Logo programu Rolnik szuka żony

– Wieś się wyludnia. To naturalny proces demograficzny. Jeśli program TVP1 zostanie zrealizowany na wysokim poziomie, może być chętnie oglądany i zwracać uwagę na poważny społecznie problem – mówi o programie „Rolnik szuka żony” prof. Stanisław Mocek, medioznawca i rektor Collegium Civitas.

Logo programu Rolnik szuka żony
Logo programu Rolnik szuka żony

21 maja o godz. 20:25 TVP1 wyemituje pierwszy odcinek reality show „Rolnik szuka żony”, w czasie którego zostanie zaprezentowana ósemka rolników poszukujących wybranki życia. Następnie przez miesiąc kobiety będą mogły zgłaszać się do udziału w programie, który Jedynka pokaże jesienią.

Czy tego typu program posiada jakiekolwiek elementy misji, którymi powinny się charakteryzować programy nadawane przez publicznego nadawcę? Internauci stwierdzili jednoznacznie, że to czysta komercja i o misji nie ma nawet mowy. Rektor Collegium Civitas prof. Stanisław Mocek uważa jednak, że również w takim reality show można dopatrywać się pewnych elementów misyjności.

– Zjawisko poszukiwania żon przez i dla rolników jest mi znane przynajmniej od 30 lat. Nie ma co ukrywać, że problem ten cały czas występuje i się pogłębia, dlatego taki program może zwracać uwagę na ważny społecznie problem – tłumaczy medioznawca. Jego zdaniem, jeśli forma będzie wystarczająco atrakcyjna, to show „Rolnik szuka żony” może okazać się jednym z chętniej oglądanych programów Jedynki.

– Nawet programy misyjne muszą dziś być atrakcyjne. Co do tego nikt już nie ma wątpliwości. TVP funkcjonuje w tych samych realiach rynkowych co inne stacje i także musi walczyć o widza. Jeśli przygotujemy nawet najbardziej merytoryczny program, który będzie spełniał wszystkie założenia misyjności, ale nikt go nie będzie chciał oglądać, ponieważ będzie na przykład nudny, to po co w ogóle go realizować i emitować? – pyta retorycznie prof. Mocek.

Program poprowadzi Marta Manowska – dziennikarka, aktorka i podróżnik, nie związana dotąd z żadną telewizją.

Reality show realizowany będzie na podstawie brytyjskiego formatu „Farmer Wants a Wife”, który powstał na podstawie pomysłu Country Living Magazine, we współpracy z FremantleMedia.

Za realizację polskiej wersji formatu odpowiadać będzie FremantleMedia Polska.

[Wirtualne Media]

Poprzedni artykułNastępny artykuł