Top Model

„Top Model” promuje treści szkodliwe dla widowni?

Logo programu Top Model

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęła skarga dotycząca programu „Top Model”, którą złożyły osoby związane z portalem Lewica.pl.

Logo programu Top Model
Logo programu Top Model

„Istotą programu było systematyczne upokarzanie i obrażanie uczestniczących w nim osób. Prowadzący traktowali uczestniczki programu pogardliwie. W audycjach często pojawiały się bardzo obraźliwe wypowiedzi dotyczące ich urody, wieku czy inteligencji. Prowadzący wyśmiewali urodę kandydatek na modelki, kwestionowali ich kobiecość, ostro piętnowali ich wagę i wygląd. Program negatywnie oddziaływał nie tylko na uczestniczki programu, ale także na widownię, którą epatował treściami wybitnie seksistowskimi, ageistowskimi, a nawet rasistowskimi, naruszając tym samym standardy etyczne obowiązujące w przestrzeni publicznej. Promując wychudzony model kobiecej sylwetki jako wzorzec piękna, program upowszechniał treści szkodliwe dla zdrowia i życia, co wydaje się szczególnie kontrowersyjne w zderzeniu z europejskimi i światowymi kampaniami nakierowanymi na walkę z anoreksją wśród modelek i kobiet (szczególnie młodych), dla których stanowią one ważny punkt odniesienia” – głosi treść skargi.

Dyrektor programowy TVN, Edward Miszczak, broni programu, posiłkując się regulaminem podpisanym przez wszystkie dziewczyny przed rozpoczęciem show. – Przede wszystkim nie zgadzam się z oceną, że program propaguje niemoralne zachowanie, a na uczestniczki wywierano presję, aby wymóc pozowanie nago. Celem konkursu jest wyłonienie najciekawszej, najlepiej zapowiadającej się modelki. Pozowanie do zdjęć, również aktów, jest częścią pracy modelki – stwierdził Miszczak. – Przed przystąpieniem do konkursu kandydatki miały obowiązek zapoznać się z regulaminem. W regulaminie wskazano m. in., że uczestniczki będą musiały „wykazywać się wystarczającą odpornością fizyczną, psychiczną i umysłową potrzebną do spędzenia około miesiąca w monitorowanym Domu Modelek w nietypowych warunkach”. Uczestniczki zostały ponadto poinformowane (i wyraziły na to zgodę), że „zadania konkursowe w audycji mają możliwie wiernie oddawać warunki i realia pracy modelki, w związku z tym wśród zadań i elementów audycji będą również sesje aktów, gdzie uczestniczki występują bez ubrania lub częściowo ubrane”. Niezależnie od powyższego wszystkie kandydatki zostały zbadane przez psychologa m.in. pod kątem dojrzałości emocjonalnej – dodał.

KRRiTV ostatecznie odrzuciła skargę, nie doszukując się naruszenia ustawy.

[Koktajl24.pl]

Poprzedni artykułNastępny artykuł