Showmag.info

Żałoba narodowa potrwa do niedzieli

W Polsce trwa żałoba narodowa | Foto: Joanna Wojtkowska

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zdecydował o przedłużeniu żałoby narodowej po katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem do niedzieli do północy – poinformował rzecznik marszałka Jerzy Smoliński.

W Polsce trwa żałoba narodowa | fot. Joanna Wojtkowska
W Polsce trwa żałoba narodowa | fot. Joanna Wojtkowska

W sobotę, tuż po katastrofie, Komorowski – który po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego przejął obowiązki głowy państwa – ogłosił tygodniową żałobę narodową. Miała ona zakończyć się w najbliższy piątek.

Według ostatnich wiadomości z Moskwy, dotychczas zidentyfikowano ciała 64 z 96 ofiar sobotniej katastrofy. Zginęli w niej: prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria, przedstawiciele parlamentu, urzędów państwowych, wojska i Rodzin Katyńskich. Polska delegacja udawała się na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy mordu katyńskiego.

Ciało prezydenta Lecha Kaczyńskiego zostało sprowadzone do kraju w niedzielę. We wtorek do Polski sprowadzono trumnę ze zwłokami prezydentowej Kaczyńskiej. Trumny od wtorku wystawione są w Pałacu Prezydenckim, gdzie tysiące osób oddaje hołd zmarłej tragicznie parze prezydenckiej.

W środę po południu do kraju sprowadzone mają zostać trumny z ciałami 30 ofiar katastrofy. W czwartek do kraju powróci ciało ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. W sobotę w Warszawie zaplanowane są państwowe uroczystości żałobne w Warszawie, a w niedzielę pogrzeb pary prezydenckich w Krakowie.

Do czasu zakończenia żałoby narodowej odwołane będą imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe. Stacje telewizyjne nie będą emitowały programów rozrywkowych.

Poprzedni artykułNastępny artykuł