Eurovision Song Contest, X Factor

Michał Szpak zajął ósme miejsce w finale Eurowizji i trzecie w głosowaniu widzów

Michał Szpakw finale Eurowizji | fot. PAP

W finale 61 Konkursu Piosenki Eurowizji w Sztokholmie, znany z udziału w pierwszej edycji „X Factor” Michał Szpak zajął 8 miejsce w głosowaniu widzów i jurorów. W głosowaniu samych telewidzów Szpak uplasował się na 3 miejscu.

Michał Szpakw finale Eurowizji | fot. PAP
Michał Szpakw finale Eurowizji | fot. PAP

Michał Szpak wystąpił jako dwunasty wśród 26 finalistów i wykonał utwór „Color of Your Life”. Występ został ciepło przyjęty przez publiczność w szwedzkiej stolicy, ale długo wydawało się, że Polak zajmie podczas sobotniego finału Eurowizji miejsce pod koniec stawki. Najpierw poznaliśmy werdykty jury z poszczególnych państw.

Tu wygrała Australia przed Ukrainą, a Polska zajęła przedostatnie, 25 miejsce. Michał Szpak z ocen jurorów zdobył jedynie 7 punktów (od Azerbejdżanu, Norwegii, Litwy i Czarnogóry). W ogólnym rankingu Polska wyprzedziła jedynie Niemcy.

Dopiero później ujawniono wyniki głosowania widzów – te były znacząco różne od ocen jurorów. W głosowaniu widzów Polska uplasowała się na trzeciej pozycji. Maksymalną notę (12 punktów) przyznali nam Austriacy i Belgowie. Po 10 punktów zdobyliśmy od Niemców, Islandczyków, Irlandczyków, Włochów, Norwegów, Szwedów, Holendrów i Brytyjczyków.

Ostatecznie Michał Szpak zajął w rankingu jurorów i widzów 8 miejsce, zdobywając 229 punktów.

Eurowizję 2016 wygrała reprezentantka Ukrainy Jamala, która w głosowaniu widzów zajęła drugie miejsce za Rosją. Pochodząca z Krymu Tatarka zaśpiewała piosenkę „1944”, nawiązującą do krymskich przesiedleń, których dokonywała Armia Czerwona.

[TVP]

Poprzedni artykułNastępny artykuł