Agent: Gwiazdy, Mali Giganci 2, Polska, Taniec z Gwiazdami 18

Specjaliści o trendach w rynku telewizyjnym w 2016 roku: „Do gry wchodzą coraz mocniej programy z udziałem dzieci”

Czy w Polsce będzie można oglądać reality show z udziałem dzieci? | Foto: attorneygeneral.utah.gov

Z jakimi trendami będziemy mieli do czynienia w w 2016 roku? Czy nadal na antenach stacji królować będą emitowane od wielu sezonów te same programy, czy też można spodziewać się nowych formatów? Na te pytania odpowiedzieli eksperci m.in. z Endemol Polska, 4fun Media oraz Festival Group.

Czy w Polsce będzie można oglądać coraz więcej reality show z udziałem dzieci? | Foto: attorneygeneral.utah.gov
Czy w Polsce będzie można oglądać coraz więcej reality show z udziałem dzieci? | Foto: attorneygeneral.utah.gov

Zdaniem zapytanych przez portal Wirtualne Media ekspertów, w tym roku utrzyma się trend kontynuowania sprawdzonych programów i odświeżania sprawdzonych formatów sprzed lat. Zaznaczają jednak, że do gry wchodzą formaty telewizyjne, których uczestnikami będą dzieci.

Ryszard Sibilski, prezes Endemol Polska

Zdecydowanie taniec i gotowanie w 2016 roku nadal będą wiodły prym (…). Te programy jeszcze przez długi czas będą utrzymywać się w czołówkach najchętniej oglądanych programów. Dodatkowo, do gry wchodzą też coraz mocniej programy z udziałem dzieci. Już w 2015 roku można było zauważyć, że niektóre telewizje postawiły na takie programy w prime time. (…) Nie od dziś sięga się do starych pomysłów (…). Dobry koncept obroni się w każdej sytuacji. Wystarczy wspomnieć, że „Big Brother” nadal święci tryumfy w ponad 50 krajach na całym świecie. Co ważne, stale się rozwija, wykorzystując nowe narzędzia. W epoce dominacji mediów społecznościowych i Internetu grzechem byłoby z nich nie skorzystać do interakcji z widzami i budowania lojalnej społeczności wokół programu. Takiego „Big Brothera” u nas jeszcze nie było.

Rafał Baran, prezes 4fun Media

Polacy lubią to co już znają, tylko na nowo i trochę inaczej. (…) Myślę, że tematy śpiewu, tańca, gotowania oraz szukania talentu w różnorakich formach nadal będą dominować, bo nie są obciążone ryzykiem – np. skoki do wody się nie sprawdziły, turniej chórów nie wypala, bo chór to mało popularne zajęcie w Polsce. Formaty survivalowe też jakoś nie – chociaż może „Agent” na nowo wprowadzi nowe formaty tego nurtu, ale nie w 2016 roku. (…) Znane formaty, wymyślone na nowo czy też w nowej oprawie z nowymi prowadzącymi i bohaterami, mają szanse się sprawdzić, (…) co pokazał przykład „Tańca z Gwiazdami” w Polsacie. Nowa publiczność, dla której 10 lat temu to historia, odkryje format na nowo z nowym typem bohaterów i odniesieniem do współczesności. (…) Nie sądzę, aby duże stacje były skłonne do podejmowania ryzykownych eksperymentów z nieznanymi formatami.

Marcin Perzyna, producent i reżyser, właściciel agencji Festival Group

Z pewnością wielkich zmian nie będzie w pierwszym półroczu 2016 roku. Nadal zobaczymy formaty o gotowaniu, tańczeniu, śpiewaniu. (…) Zobaczymy również formaty z udziałem dzieci (…). Nie spodziewam się też dramatycznych zmian w drugim półroczu. Jest to następstwem polityki programowej dominującej w polskich mediach, która cechuje się eksploatacją formatów tak długo jak się da oraz stosunkowo niewielką odwagą we wprowadzaniu nowych formatów, szczególnie polskich producentów i twórców (…). Powrót do odświeżania starych formatów jest prostą konsekwencją dwóch spraw, wspomnianej przeze mnie powyżej, niezwykle bezpiecznej polityce programowej w polskich telewizjach oraz brakiem nowych, z udokumentowanym sukcesem, formatów na targach w Cannes (…). Dyrektorzy programowi liczą na to, że widz już się nieco stęsknił za starymi formatami i próbują przeprowadzić ich face lifting. (…). Spodziewam się w jakieś perspektywie powrotu, w nowej odsłonie, formatów zbliżonych do „Big Brothera”, jednak z większym wpływem widzów na przebieg wydarzeń.

Jarosław Burdek, dyrektor programowy kanałów Tele5, Water Planet i Novela TV, w przeszłości m.in. wicedyrektor TVP2 ds. audycji rozrywkowych i widowisk artystycznych

Wielka czwórka systematycznie traci udziały na rzecz mniejszych kanałów tematycznych, taka sytuacja nie sprzyja podejmowaniu ryzyka, trzeba skupić się na obronie pozycji rynkowej. Dlatego w 2016 roku duże stacje postawią przede wszystkim na sprawdzone formaty – gotowanie, taniec i śpiewanie. Ale oprócz tego widzę szansę na rozwój dwóch trendów w rozrywce telewizyjnej: programów paradokumentalnych w rodzaju „Rolnik szuka żony” czy „Malanowski i partnerzy” oraz show z udziałem dzieci (…). Sukces odświeżonej wersji „Tańca z gwiazdami” skłania do snucia domysłów na temat powrotu innych hitów z przeszłości. Trudno będzie jednak zrealizować na nowo z sukcesem inny podobny projekt. Wydaje się, że czasy programów typu „Idź na całość” czy „Czar par” minęły bezpowrotnie. Nie sądzę też, aby ktoś bardzo pragnął powrotu „Big Brothera”, fanów tego typu rozrywki zagospodarowały już stacje tematyczne i Internet. Szkoda, że nieopłacalna jest dzisiaj produkcja wysokonakładowych teleturniejów w rodzaju „Milionerów”.

[Wirtualne Media]

Poprzedni artykułNastępny artykuł