Big Brother

USA: finał 17 edycji „Big Brothera”. Kto wygrał pół miliona dolarów?

Uczestnicy "Big Brother 17" | fot. CBS

Wczoraj wieczorem miał miejsce finał 17 edycji amerykańskiego „Big Brothera”. Po 98 dniach rywalizacji jedna z osób zgarnęła pół miliona dolarów. Kto został zwycięzcą?

Za nami finał 17 edycji amerykańskiego „Big Brothera”. Emisja programu rozpoczęła się 24 czerwca, a w grze wzięło udział 17 uczestników. Wśród nich znalazła się pierwsza transseksualna uczestniczka w historii programu w Stanach Zjednoczonych.

Tak jak w poprzednich edycjach „Wielkiego Brata”, uczestnicy show mogli zakładać sojusze, tworzyć strategie i eliminować swoich rywali.

Podobnie jak przed rokiem, w każdym tygodniu wyłaniano nie jedną, a dwie Głowy Domu. Każda Głowa Domu nominowała dwie osoby do opuszczenia programu, zatem każdorazowo do odejścia typowane były cztery osoby. Dodatkowo w każdym tygodniu uczestnicy rozgrywali konkurencję Battle of the Block. Dwie osoby nominowane do odejścia przez jedną Głowę Domu mierzyły się w pojedynku z dwiema osobami nominowanymi przez drugą Głowę Domu. Dwójka nominowanych, która zwyciężyła w pojedynku, nie tylko zdobywała immunitet, ale też detronizowała Głowę Domu, która wskazała ich do odejścia.

W tym roku widzom formatu zaprezentowano dwa nowe twisty. Pierwszym z nich był znany już zwrot akcji z udziałem bliźniąt: jedna z zawodniczek posiadała siostrę bliźniaczkę, z którą zamieniała się miejscami. Bliźniaczki z powodzeniem przetrwały pierwsze 5 eliminacji i obie uzyskały status pełnoprawnego uczestnika. Identyczny zwrot akcji został już wykorzystany w 5 edycji amerykańskiego „Wielkiego Brata” z 2004 roku.

Najważniejszym twistem nowego sezonu miał być tzw. BB Takeover: w każdym tygodniu do Domu Wielkiego Brata miał wejść niespodziewany gość, który ogłosi nowy zwrot akcji, mogący mieć wpływ zarówno na uczestników jak i widzów programu. W pierwszym tygodniu do mieszkańców dołączyli znani z „The Amazing Race 26” Jackie i Jeff („The Amazing Race” stanowił dla nich randkę w ciemno, bowiem para poznała się po raz pierwszy właśnie w programie). Zostali oni pełnoprawnymi uczestnikami „Big Brothera”. Oboje zostali zapowiedziani przez prowadzącego „The Amazing Race” Phila Keoghana.

Po trzech tygodniach, bez podania jakichkolwiek oficjalnych informacji, producenci zdecydowali całkowicie porzucić twist BB Takeover. W jednym z wywiadów prowadząca Julie Chen oświadczyła, że zwrot akcji został porzucony, ponieważ „wystarczająco wiele” działo się w Domu Wielkiego Brata.

Po 98 dniach „Big Brother 17” dobiegł końca. Do wielkiego finału widowiska dotrwała trójka mieszkańców: Liz Nolan, Steve Moses i Vanessa Rousso. Tuż przed wielkim finałem jako ostatnia wyeliminowana została Vanessa.

O zwycięstwo i nagrodę główną walczyli Liz i Steve. O ich losie zadecydowało 9-osobowe jury, czyli dziewięciu ostatnio wyeliminowanych zawodników. 23 września, stosunkiem głosów 6:3, zwycięzcą i zdobywcą 500 tys. dolarów został 22-letni Steve Moses. Drugie miejsce i 50 tys. dolarów zdobyła Liz.

W trakcie wczorajszego finału nie tylko wyłoniono zwycięzcę tegorocznej edycji „Big Brothera”, ale też przyznano nagrodę publiczności w wysokości 25 tys. dolarów. Powędrowała ona w ręce 31-letniego Jamesa Hulinga.

Zakończony w środę 17 sezon „Big Brothera” oglądało średnio 6,18 mln widzów. Była to najdłużej trwająca edycja amerykańskiego „Wielkiego Brata” w historii. Wzięła w niej również udział największa liczba uczestników.

Latem przyszłego roku stacja CBS wyemituje 18 sezon reality show.
Reality show tradycyjnie poprowadzi Julie Chen.

Poprzedni artykułNastępny artykuł