Top Model 2

TVN wygrała z KRRiT. Kara 200 tys. zł za „Top Model” umorzona

Dawid Woliński sprawdził naturalność piersi jednej z uczestniczek Top Model | fot. TVN

Sąd Okręgowy uchylił nałożoną na TVN przez KRRiT karę 200 tys. zł za złamanie ustawy o radiofonii i telewizji w show „Top Model”. Zdaniem sądu program nie miał złego wpływu na dzieci i nie naruszono w nim godności kobiet.

Dawid Woliński sprawdził naturalność piersi jednej z uczestniczek Top Model | fot. TVN
Dawid Woliński sprawdził naturalność piersi jednej z uczestniczek Top Model | fot. TVN

Sprawa dotyczyła czterech odcinków drugiej edycji reality show „Top Model. Zostań Modelką”, pokazanych w TVN jesienią 2011 roku. W jednym z nich juror Dawid Woliński dotykał piersi biorącej udział w programie Angeliki Fajcht. O sytuacji zrobiło się głośno w mediach, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaczęła otrzymywać skargi od widzów, którzy pisali m.in. o upokarzaniu, obrażaniu i poniżaniu uczestniczek programu oraz wywierania presji, by się rozbierały.

Po przeanalizowaniu sprawy KRRiT uznała, że telewizja TVN złamała ustawę o radiofonii i telewizji, bo – zdaniem regulatora – wspomniane odcinki „Top Model” nie powinny mieć oznaczenia „od lat 12”, ale „od lat 18” i nie powinny być nadane przed godz. 23:00, gdyż „mogły wywierać negatywny wpływ na prawidłowy rozwój psychiczny, fizyczny i moralny osób małoletnich”. Rada stwierdziła m.in., że uczestniczki programu były negatywnymi wzorcami dla młodych ludzi, zachowanie jurorów show było niewłaściwe i naruszało godność kobiet w nim występujących, a w programie promowano nadmierne odchudzanie i prezentowano nagość. W lipcu 2012 roku szef KRRiT nałożył na TVN karę w wysokości 200 tys. zł.

Stacja od początku nie zgadzała się z zarzutami Krajowej Rady i zdecydowała odwołać się od decyzji do Sądu Okręgowego w Warszawie. Ten 10 stycznia wydał wyrok w tej sprawie, uchylając decyzję KRRiT.

W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia stwierdził, że w zakwestionowanych odcinkach „Top Model 2” nie było treści zagrażających rozwojowi małoletnich, a pokazywana nagość nie miała charakteru erotycznego czy pornograficznego, ale artystyczny. Sąd uznał też, że nie doszło do molestowania uczestniczki show, bo ona sama nie czuła się molestowana.

Zdaniem sądu program „Top Model” nie prezentował negatywnych wzorców zachowania, bo zawód modelki nie został przedstawiony w nim jednostronnie (pokazano pozytywne i negatywne aspekty), w audycji zwracano uwagę na potrzebę edukacji kandydatek na modelki (m.in. w kwestii języków obcych) i pokazywano, że odchudzać należy się poprzez ćwiczenia, a nie przez głodzenie się.

Sąd uchylił karę 200 tys. zł nałożoną na TVN. Wyrok jest nieprawomocny. Nie wiadomo jeszcze, czy KRRiT zamierza złożyć w tej sprawie apelację.

[Wirtualne Media]

Poprzedni artykułNastępny artykuł