Idol, Tylko Muzyka 07

Telewizja Polsat zaproponowała Alicji Janosz udział w kolejnej edycji programu „Tylko Muzyka”. Janosz: „W telewizji Polsat moja osoba nie znaczy nic”

Alicja Janosz | Foto: Pudelek.pl

W 2002 roku Alicja Janosz została zwyciężczynią „Idola” – pierwszego wielkiego muzycznego show w polskiej telewizji. Piosenkarka szybko zniknęła z show-biznesu i zdecydowała się na powrót dopiero po latach. Kilka dni temu telewizja Polsat zdecydowała zaprosić Janosz do współpracy i zaproponowała jej występ w programie „Tylko Muzyka”. Na blogu wokalistki pojawił się wpis, w którym Janosz zdradziła, że stacja wysunęła propozycję, zgodnie z którą Janosz wraz z zespołem mieliby pojawić się w siódmej edycji widowiska jako… uczestnicy.

Alicja Janosz | Foto: Pudelek.pl
Alicja Janosz | Foto: Pudelek.pl

– Dostałam propozycję wzięcia udziału w programie „Must be the Music” w roli uczestnika. Moje pierwsze wrażenie to konsternacja i myśl, że chyba ktoś sobie robi żarty. Zaczęłam się nad tym zastanawiać i moje przemyślenia są następujące: czym miałabym się kierować decydując się na wzięcie udziału w tym konkursie? Tym, że tym razem w show telewizji Polsat mogłabym zagrać ze swoim zespołem własne piosenki? No tak, to jest akurat świetne, móc w popularnej telewizji, w porze znakomitej oglądalności zaprezentować własną twórczość. Ale czy aby móc to zrobić, muszę ponownie wziąć udział w wyścigu po wygraną? Czy nie wystarczy, że już raz wygrałam? – pisze na swoim blogu Janosz. – Nie jest to powód do tego, aby prezentować publiczności moją obecną twórczość na rozmaitych koncertach czy w programach, które temu sprzyjają? Bo po porannym telefonie znów niestety przypomniano mi, że w telewizji Polsat moja osoba nie znaczy nic – dodaje.

Janosz ujawniła nawet, że stacja nie zamierzała zapłacić jej za występ z okazji 20-lecia istnienia kanału. – Co prawda zostałam zaproszona na 15, a później 20-lecie Polsatu, jednak i w tym drugim wypadku powiedziano mi, że występ mam potraktować jako autopromocję. Ostatecznie dostałam wynagrodzenie za swoją pracę i było bardzo sympatycznie, ale musiałam to „wywalczyć”, twardo negocjując warunki udziału w wydarzeniu. Nie piszę tego, bo mam o sobie Bóg wie jakie mniemanie. Fakt jest taki, że wygrałam pierwszy w Polsce program typu talent search-show, a stacja, która go emitowała, przypomina sobie o tym raz na 5 lat, dając mi możliwość zaśpiewania na scenie dwóch wersów piosenki – pisze wokalistka.

– Ale zastanawiam się dalej… Może tym razem, gdyby udało mi się z moim cudnym zespołem podbić serca publiczności i wygrać, dostalibyśmy jakąś nagrodę. Pamiętając, że w „Idolu” nie dostałam nawet kwiatka, byłoby świetnie, bo zyskalibyśmy zacny budżet, który z pewnością wykorzystalibyśmy na nagrania i produkcję nowej płyty. Ale co pomyśleliby inni uczestnicy, wiedząc, że panna, która wygrała już talent show w tej samej stacji, bierze ponownie udział w konkursie? Na bank zostałoby to odebrane jako jawny układ, mający na celu wypromowanie mnie (niezależnie od tego, jak by nam szło w programie), co byłoby nie fair wobec pozostałych wykonawców. Z drugiej strony, mój ponowny udział w talent show w roli uczestnika byłby dowodem na to, że jeśli wygrasz to i tak zostaniesz potraktowany nie jako nowa gwiazda (bo chyba celem tych programów jest odkrywanie perełek na scenie muzycznej), ale jako pionek, o którego karierze zapomni się w momencie zakończenia edycji programu. Chyba że za zwrot kosztów (jak moja koleżanka, która właśnie zwyciężyła talent show) zdecydujesz się wystąpić na koncercie Sylwestrowym – czytamy dalej.

– Ciągnie się za mną menda o jajecznicy, przeżywam nieszczęścia, porażki i niesprawiedliwości jak każdy, kto jest wrażliwy i umie logicznie myśleć, więc ciężko mu zgodzić się z absurdami, jakich na co dzień na tym świecie nie brak… Ta moja historia z „Idolem” to spora lekcja, która mam nadzieję, że przydała się nie tylko mnie, ale będzie też przydatna innym, bo utalentowanych i zdolnych ludzi w naszym kraju jest bardzo dużo. Niestety, czasy im nie sprzyjają… Ale cholera jasna. Mimo to, że mam dystans do siebie, bo mam, i mimo to, że chciałabym, żeby więcej osób usłyszało moją muzykę, poczułam się nieswojo i najzwyczajniej w świecie zrobiło mi się przykro. Tę drogę, której przejście mi zaproponowano, uważam, że mam już dawno za sobą i wydaje mi się, że jeśli stacja Polsat (lub którykolwiek jej pracownik) z jakiegokolwiek powodu zechciał wreszcie pokazać, że żyję i tworzę i warto się tym dzielić z widzami stacji (bo głęboko wierzę, że taki był powód tego telefonu), powinno to wyglądać inaczej, bo swoje frycowe już zapłaciłam – pisze Janosz.

Poprzedni artykułNastępny artykuł