The Voice of Poland

„The Voice of Poland” jesienią w TVP2. Emisja w soboty

Prowadzący i jury amerykańskiej edycji The Voice | fot. NBC

Czwarta edycja „Mam Talent” w TVN będzie miała poważną konkurencję. Telewizyjna Dwójka w czasie nadawania formatu emitować będzie polską wersję hitowego widowiska pt. „The Voice”.

Prowadzący i jury amerykańskiej edycji The Voice | fot. NBC
Prowadzący i jury amerykańskiej edycji The Voice | fot. NBC

W środę Zarząd TVP zatwierdził realizację polskiej edycji „The Voice”. Obecnie trwają rozmowy z potencjalnymi jurorami i kandydatami na prowadzącego reality show. Poszukiwania uczestników rozpoczną się w połowie lipca i prowadzone będą w Internecie, gdzie każdy kandydat będzie mógł zgłosić się poprzez specjalną aplikację oceniającą głos. W tym samym czasie producent (firma Rochstar) szukać będzie talentów m.in. w szkołach muzycznych.

W „The Voice”, w odróżnieniu od innych programów tego typu, jurorzy przesłuchują poszczególnych uczestników w ogóle ich nie widząc. Na format składają się trzy etapy: „Przesłuchania w ciemno”, faza pojedynków oraz występy na żywo przed publicznością.

Najpierw, na etapie castingu, na oficjalnej stronie programu www.voice.tvp.pl zostanie umieszczona aplikacja, dzięki której osoby chętne do wzięcia udziału w show będą mogły nagrać swój wokal, a specjalny system oceni ich wykonanie i ewentualnie zakwalifikuje do udziału w castingach. W castingach weźmie udział 150 wybitnie utalentowanych osób z całego kraju.

W pierwszym etapie („Przesłuchania w ciemno”) zadaniem jury (trenerów) jest ocenić jedynie tytułowy głos i wybrać sobie 12 podopiecznych. Jeśli dany uczestnik przypadnie do gustu oceniającym – ci odwracają się do niego i zaczynają o niego rywalizować. Jeśli więcej niż jeden terener będzie zainteresowany danym uczestnikiem, to do wokalisty należeć będzie decyzja, pod czyimi skrzydłami zechce się szkolić. Jeśli zawodnik nie przypadnie do gustu żadnemu jurorowi (żaden z nich się nie odwróci), zostaje wyeliminowany.

Kolejnym etapem będą „Bitwy”. Podczas pojedynków sędziowie – podobnie jak w „The X Factor” – obejmują opiekę nad uczestnikami i na ten czas stają się trenerami. Co tydzień każdy sędzia-trener wybiera spośród swojej grupy wokalistów, którzy będą musieli zmierzyć się w bitwie. Uczestnicy muszą wtedy zaśpiewać tę samą piosenkę, a zwycięzcę wybiera osoba opiekująca się daną grupą. W „Dogrywce” poznajemy finałową grupę uczestników, którzy wezmą udział w odcinkach na żywo.

W ostatniej rozgrywce zawodnicy prezentują się na żywo przed publicznością. Na tym etapie w programie pozostaje 20 finalistów i to widzowie pomagają zdecydować, kto powinien zostać wyeliminowany. Kiedy na polu bitwy pozostanie czwórka zawodników (po jednym podopiecznym dla każdego trenera), zwycięzcę wybierają telewidzowie.

Widowisko „The Voice” powstało na licencji holenderskiego formatu „Głos Holandii” („The Voice of Holland”), mającego swoją premierę jesienią 2010 roku. Za pomysł odpowiada John de Mol, twórca jednego z najpopularniejszych reality show na świecie – „Big Brothera”. Do produkcji programu przymierzają się już inne kraje: Belgia i Flandria, Finlandia, Niemcy, Ukraina i Kanada. Kilka dni temu prawa do realizacji reality show kupiła brytyjska stacja BBC.

Polska wersja formatu nosić będzie tytuł „The Voice of Poland. Najlepszy głos”. Emisja została zaplanowana na soboty, godz. 20:00. Premierowy odcinek zostanie nadany 3 września. W trakcie odcinków na żywo w Internecie zobaczymy równoległą transmisję z oddzielnego studia, w którym reporter na gorąco będzie relacjonował występy uczestników i komentarze Trenerów.

Show The Voice” będzie konkurować z czwartą edycją „Mam Talent!” w TVN oraz – najprawdopodobniej – z drugą edycją „Must be the Music. Tylko Muzyka” w Polsacie.

Poprzedni artykułNastępny artykuł