Idol, Survivor 22: Redemption Island

Debiut 22 edycji „Survivor” z najgorszym wynikiem oglądalności w historii programu

Jeff Probst, Rob Mariano, Russell Hantz | Foto: CBS

W środę na antenie amerykańskiej stacji CBS zadebiutowała kolejna, 22. edycja widowiska „Survivor”. Tej wiosny program po raz pierwszy będzie musiał zmierzyć się z poważną konkurencją w postaci 10 edycji „American Idol”, emitowanej na antenie stacji FOX. W pierwszym starciu „Survivor” okazało się wielkim przegranym tej rywalizacji, ponieważ premierowy odcinek nowego sezonu zanotował najgorszy wynik oglądalności w całej swojej historii.

Jeff Probst, Rob Mariano, Russell Hantz | fot. CBS
Jeff Probst, Rob Mariano, Russell Hantz | fot. CBS

„American Idol” z łatwością pobił „Survivor: Redemption Island”, ciesząc się dwa razy większą oglądalnością. Kolejny odcinek „Idola” oglądało 20,70 mln, zaś debiut 22. edycji „Survivor” – 11,17 mln widzów.

Z danych wynika, że na skutek bezpośredniej konkurencji oba programy straciły na oglądalności. W najważniejszej grupie docelowej 18-49 „Idol” uzyskał wyniki o 21% gorsze w stosunku do wiosny 2010 roku (rating: 8.1), z kolei „Survivor: Redemption Island” zanotowało o 29% mniej widzów w stosunku do zeszłorocznej premiery 20. edycji formatu (rating: 3.2).

To nie tylko najsłabsza oglądalność premierowego odcinka „Survivor”, ale także najgorzej oglądany regularny epizod formatu w całej jego historii.

Przypomnijmy, że stacja CBS zmieniła porę emisji „Survivor” z czwartku na środę począwszy od „Survivor 21: Nicaragua”. Zmiana ta nie miała wtedy większego wpływu na oglądalność formatu, jednak wówczas show nie musiał rywalizować z „Idolem”. Tej wiosny konkurencja jest o wiele silniejsza. Podobnie trudna walka o widza może mieć miejsce już najbliższej jesieni, kiedy to FOX w czasie emisji „Survivor 23” emitować będzie pierwszą amerykańską edycję „The X Factor”.

Jeżeli wyniki oglądalności „Survivor” nie zadowolą włodarzy stacji CBS, możliwe, że emisja programu zostanie z powrotem przeniesiona na czwartek. Na ostateczną decyzję będzie trzeba poczekać do maja.

Poprzedni artykułNastępny artykuł