Świat

Reality shows: świat oszalał?

Wszyscy podglądają wszystkich, a stacje telewizyjne na tym zarabiają. „Big Brother” czy „Ryzykanci” to tak naprawdę dopiero początek. Zachód poszedł dużo dalej. Miliony dolarów zarobione przez stacje telewizyjne na reklamach podczas programów reality show napędzają kolejne pomysły.

Robale
Program, w którym uczestnicy muszą odgadnąć, jaki robak albo gad chodzi im po głowie i pełznie w stronę ubranych w bikini i siedzących w potwornie gorącej wodzie uczestniczek.

Wielka Dieta
5 kobiet i 5 mężczyzn zamyka się w odizolowanym domu, a ich zadaniem jest schudnąć. Drużyna mężczyzn walczy przeciw kobietom. Po 4 tygodniach pocenia się i głodzenia co tydzień wyrzuca się jedną osobę z gorszej (grubszej) drużyny. Tę, która procentowo najmniej straciła na wadze. Zwycięzca wybierany jest przez widzów. Nagrodą jest tyle kilogramów złota, ile kilogramów zrzucił. Żeby nie było tak łatwo, w domu wszędzie czyhają pokusy, z wypełnioną po brzegi lodówką na czele.

Ścigany
Wielkie gwiazdy kina – Matt Damon i Ben Affleck – też sięgają po pomysły programów reality show. Ich pomysł jest prosty i żywcem zaczerpnięty z książki Uciekinier Richarda Bachmana (alias Stephen King) – gracz musi przedostać się z jednego punktu USA do drugiego i nie może dać się złapać. Łapią go zaś wszyscy. Widzowie oglądając podążającą za zbiegiem kamerę, mogą zorientować się, czy jest on w ich sąsiedztwie. Pojmany gracz przegrywa, a bystry widz wygrywa.

XFL
Nawet transmisje sportowe można pokazać tak, jak tego nikt wcześniej nie zrobił – realnie. Za najświętszy ze wszystkich świętych amerykański futbol wzięli się właściciele ligi wrestlingu. Z normalnego futbolu zostawili tylko reguły, z wyjątkiem jednej: główny rozgrywający, chroniony w profesjonalnej lidze przed zbyt brutalnymi atakami przeciwnika, tutaj może liczyć jedynie na własne szczęście. I tak powstała liga XFL, czyli Liga Futbolu Ekstremalnego. Właściciele nie tylko pozwalają, ale zachęcają zawodników do romansowania z tancerkami bawiącymi publiczność podczas przerw w grze. Kamery podglądają graczy w szatni, trenerzy chodzą z podpiętymi mikrofonami, a kamera filmuje wściekłe grymasy twarzy i okrzyki bólu.

NASCAR
Telewizja Fox zainstalowała kamery w autach kierowców na wyścigach samochodowych NASCAR i zachęca ich do jak najżywszej wymiany zdań przez radio ze swym trenerem obserwującym wyścig z boksu. W lutym kamera w aucie znanego kierowcy Dale Earnhardta sfilmowała jego śmierć na torze wyścigowym w Daytonie. Earnhardt uderzył na ostatnim okrążeniu w barierę, łamiąc sobie kark. Zainstalowana w kabinie kamera sfilmowała cały przebieg zdarzenia, aż do momentu śmierci Earnhardta, ponieważ została rozbita w momencie, gdy kierowca uderzył w nią głową. Fox nie zrezygnował z umieszczania kamer w autach. Zapowiedział natomiast, że może w przyszłości podłączy kierowców do czytników pulsu.

Ultra Quiz
Uczestnicy staczają walki z zawodowymi zapaśnikami. Żeby dreszczyk emocji nie opadał, zapasy odbywają się na ringu dryfującym po wodzie pełnej rekinów. Przegranych wrzuca się do wody.

Związani
Uczestnicy przypięci do siebie łańcuchem robią wszystko razem. Oczywiście każdy ruch ludzkiego łańcucha śledzą kamery.

Wyspa Pokus
Na Wyspie Pokus oglądamy cztery niezwiązane węzłami małżeńskimi, ale będące z sobą od dawna, pary. Rozdzieleni mężczyźni i kobiety kuszeni są przez grupę (wynajętą przez producentów) modelek i modeli, żywcem wziętych z katalogów mody.

Pan Stringe
Zazdrośni narzeczeni mogą przetestować wierność swoich dziewczyn, wystawiając je na pokusy zabójczo przystojnych apsztyfikantów. Kamery śledzą randki, a narzeczeni-nieszczęśnicy obgryzają paznokcie w domu Pana Stringera.

Statek miłości
Wzorowany na popularnej operze mydlanej z lat 80. program Statek miłości ma zamknąć na ekskluzywnej łodzi kilka par, którym towarzyszyć będzie kilkadziesiąt eleganckich, młodych i bardzo chętnych do wspólnej zabawy ludzi. Kto zdradzi swego partnera, przegrywa. Wśród pracowników Foxa program zyskał już sobie przydomek „Statku pieprzenia”.

Obóz treningowy
Grupa zwykłych ludzi zostaje zamknięta w obozie wojskowym w środku lasu; dowodzi nimi gwiazdor jednej z pierwszych edycji Ryzykantów, który był komandosem marynarki wojennej USA. Dowódca zleca im wycieńczające i poniżające ćwiczenia rodem z G.J. Jane z Demi Moore. Kto nie wytrzymuje wysiłku lub tortur psychicznych – odpada. Nagrodą jest 500 tysięcy dolarów.

Ręce na aucie
Dwudziestu uczestników musiało przez pięć dni stać i trzymać ręce na samochodzie. Wygrywał ten, kto nie usiadł, nie ukucnął, nie zasnął i nie zemdlał. Zwycięzca odjechał do domu autem.

Pokonaj demona
Telewizja Fox pracuje w tej chwili nad programem, w którym uczestnicy pokonują – w zamian za niemałą nagrodę – własne fobie, np. lęk przed wężami czy strach przed zamkniętymi pomieszczeniami. W pierwszej edycji ma wystąpić mężczyzna, który zawsze objawiał się skoku na elastycznej linie z wysokości dziesiątego piętra. Lina ma być ustawiona w ten sposób, by od ziemi dzieliło śmiałka zaledwie pół metra.

Ucieczka
10 „więźniów” musi przejść fizyczne i psychiczne zmiany, żeby w określonym czasie uciec ze specjalnie skonstruowanego „więzienia”. Dla internautów (program do oglądania na żywo w Sieci) wyznaczono specjalną nagrodę za pomoc „więźniom” w ucieczce.

Cudowna podróż
Osiem par ma w ciągu 30 dni odwiedzić 11 miast na całym świecie. Początek i koniec podróży to Nowy Jork. Pary mają do wykonania w tych miastach różne zadania, co w styczności z różnymi kulturami i specjalnymi utrudnieniami jest dość skomplikowane. Najszybsza para zgarnie milion dolarów.

Chcę się rozwieść
W tym programie pokazywane są pary w trakcie rozwodu, które na antenie walczą o podział majątku. Para ubiegająca się o możliwość wystąpienia na ekranie musi mieć już złożony pozew w sądzie i nie mieć dzieci poniżej 18 roku życia. Zwycięzcą jest ten, kto zagarnie największy majątek. Nagroda wynosi 100 tysięcy dolarów.

Tropiciele
Jedna grupa graczy tropi drugą, a rzecz dzieje się w dżungli na Hawajach. Uczestnicy wyposażeni są w bezpieczną broń laserową.

Tajna misja
Wziąć udział w tym programie mogą tylko ci, którzy służyli lub służą w U. S. Military Special Forces i zbiorą 4-osobową grupę złożoną z ludzi, których umiejętności mogą się potem przydać. Mieszkające w tajnej wojskowej bazie drużyny będą konkurować ze sobą w serii zadań wojskowych.

Kiedy cię nie było
Uczestnicy są na tydzień odcinani od dostępu do mediów i innych ludzi. Po tym czasie wracają i próbują odgadnąć, co się wydarzyło na świecie.

Łańcuchy miłości
Czterech facetów jest przykuwanych do jednej kobiety. Codziennie kobieta pozbywa się jednego faceta. Ten, który zostanie, wygrywa randkę.

Radka w ciemno bez ograniczeń
Blind Date w niczym nie przypomina polskiej Randki w ciemno. Ta polska wersja jest dla przedszkolaków. Pary na randkę dobiera komputer. Uczestnicy są ze sobą przez jeden dzień, a towarzyszy im oczywiście kamera. Pary wybierają rozrywki i miejsca zabawy w zależności od upodobań. Dzień kończy się zazwyczaj romantyczną kolacją, czasem wspólną nocą. Pary często się rozbierają: na plaży, w jacuzzi czy po prostu w domu. Również całują się bez skrępowania. Reszta jest cenzurowana, ale co pikantniejsze randki bez skrótów obejrzeć można na stronie internetowej.

Chcę twego dziecka
Niezamężne kobiety spośród kilku mężczyzn wybierają potencjalnego dawcę spermy.

[Machina, maj 2001]

Poprzedni artykułNastępny artykuł