Big Brother

Grecja: protesty przeciwko emisji „Big Brothera”

Kilkaset osób, a wśród nich antyglobaliści, protestowało w Atenach przeciwko rozpoczęciu emisji greckiej edycji „Wielkiego Brata”.

Demonstrujący obrzucili jajkami i kamieniami budynek greckiej telewizji Antenna, emitującej ten kontrowersyjny program. Policja powstrzymała protestujących przed wtargnięciem do studia. Protest skierowany był, według jego uczestników, przeciwko „degradacji życia publicznego i prywatności za cenę zysku”. Podstawowym problemem jest to, że w imię zysku pogwałcone zostanie prawo ludzi do życia prywatnego” – wyjaśnił Kostas Sarris, członek inicjatywy antyglobalistycznej „Genua 2001”.

Wcześniej w tym roku greckie towarzystwo dziennikarzy w Atenach zagroziło wykluczeniem każdego członka, który weźmie udział w produkcji programu. Argumentowano to tym, że „Big Brother ma na celu erozję ludzkich wartości”. Podczas programu 12 uczestników będzie mieszkało przez 112 dni w domu wypełnionym kamerami i mikrofonami, które śledzą każdy ruch mieszkańców. Telewidzowie mają kolejno eliminować uczestników, a ten, który zostanie, wygra 50 mln drachm (130 tys. dol.). Pierwszy program „Big Brother” został wyemitowany w Holandii w 1999 roku, a jego sukces rozpoczął trwający do dziś okres wielkiej popularności reality show.

[RMF-FM]

Poprzedni artykułNastępny artykuł