Nasz nowy dom

Urząd Skarbowy ściga osoby, których mieszkania zostały wyremontowane w show „Nasz nowy dom”

Katarzyna Dowbor w programie "Nasz nowy dom" | fot. Polsat

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, Urząd Skarbowy ściga osoby, których domy zostały wyremontowane w programie Polsatu „Nasz nowy dom”. Powodem jest nieodprowadzony podatek od przychodu.

Telewizja Polsat płaci uczestnikom programu za wynajęcie domu na czas remontu i za wykorzystanie ich wizerunku. To jednak niejedyny przychód podlegający opodatkowaniu. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej twierdzi, że przychodem właściciela mieszkania są też ulepszenia wprowadzone w jego nieruchomości.

Wojciech Pietrasiewicz, doradca podatkowy w MVP TAX zwraca uwagę, że w przypadku nieodpłatnego świadczenia usług, uzyskujący świadczenie nie jest zobowiązany do jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego. W programach jednak wykorzystywane jest jego mieszkanie lub dom, a to przynosi zyski producentowi. Wówczas trudno mówić o świadczeniu nieodpłatnym, a raczej świadczeniach wzajemnych, a wówczas konieczne jest zapłacenie podatku.

Telewizja Polsat zapewnia, że w kontekście opłat nie zostawia uczestników programu samych sobie. – Osoby obdarowane remontem przez nas i sponsorów, nie płacą wspomnianego podatku. Przejęłą go na siebie Telewizja Polsat – podkreśla Paweł Czajkowski z Polsatu.

Podobne problemy mieli przed laty uczestnicy amerykańskiego widowiska „Extreme Makover: Home Edition”, między innymi Arlene Nickless z miasteczka Holt, która przeszło 8 lat temu doczekała się nowego domu o lepszym standardzie. Sprawiło to, że cena nieruchomości wzrosła. Nickless, która i tak miała już problemy ze spłatą kredytu hipotecznego, nie była w stanie uiścić miastu podatku, który z 2 tys. dol. wzrósł po remoncie na 7 tys dol. Zmianie uległa również kwota z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia domu. Ostatecznie dom zlicytowano.

[WP]

Poprzedni artykułNastępny artykuł