Taniec z Gwiazdami 20

Głusi oczekują tłumaczenia „Tańca z Gwiazdami” na język migowy

Jury programu Taniec z Gwiazdami | fot. Polsat

Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski napisał list do władz Telewizji Polsat. Docenia on program „Taniec z Gwiazdami”, w którym występuje głuchoniema Iwona Cichosz (Miss Świata Niesłyszących), ale z drugiej strony krytykuje nadawcę za brak dostosowania przekazu show dla osób niesłyszących.

Iwona Cichosz ma 26 lat, na co dzień pracuje jako tłumacz języka migowego. Jest Miss Świata Głuchych 2016 i półfinalistką konkursu „Człowiek bez barier”. – Dzięki występowi Iwony Cichosz przed ekranami zasiadły tysiące głuchych, które chciały kibicować przedstawicielce swojego środowiska. Niestety, przez brak napisów lub tłumaczenia na język migowy wypowiedzi prowadzących, jurorów i uczestników nie były dla nich dostępne – czytamy w liście Piotra Pawłowskiego (prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji) skierowanego do Telewizji Polsat.

Tuż po emisji pierwszego odcinka siódmej edycji show, która miała miejsce w zeszły piątek, pojawiła się petycja środowiska głuchych, w której możemy przeczytać: – Środowisko Głuchych spotyka się z wieloma barierami. Ich przełamywanie jest naszą codziennością. (…) Telewizja Polsat pomaga nam głuchym przełamać jedną z tych barier – zaprosiła naszą koleżankę do występu i pokazania, że człowiek z wadą słuchu może osiągać sukcesy. Prosimy o przełamanie kolejnej – umożliwienie nam obejrzenia programu z napisami.

Telewizja Polsat rozważa tłumaczenie programu na język migowy lub wprowadzenia napisów. Ale jak wyjaśnia nie jest to prosta sprawa „ze względów licencyjnych i technicznych”.

„Taniec z Gwiazdami 20” można oglądać na antenie Polsatu w piątki o godz. 20:00.

[Wirtualne Media]

Poprzedni artykułNastępny artykuł