Dokumentalne

Telewizyjny show ma oswajać z aborcją

Płód ludzki poddany aborcji

W Stanach Zjednoczonych emitowany jest nowy program. Czy jego uczestniczki powinny usunąć ciążę czy jednak urodzić? Ta decyzja należy do widzów.

Płód ludzki poddany aborcji
Płód ludzki poddany aborcji

„W 1973 roku Sąd Najwyższy w USA dał kobietom prawo wyboru. 37 lat później my dajemy im głos” – informuje zwiastun programu Bump, nawiązując do słynnego wyroku w sprawie Roe kontra Wade, umożliwiającego legalizację aborcji. W nowym reality show biorą udział trzy kobiety. Katie Donahue to mężatka, która zawsze chciała zostać matką, ale zaszła w ciążę już po tym, jak jej mąż został wysłany do Iraku. Denise – matka dwójki dzieci – to z kolei ofiara przemocy domowej, a Hailey po prostu chciała wziąć udział w show. Każda uczestniczka opowie o swoich rozterkach, po czym internauci przystąpią do głosowania. „Ich wybór należy do ciebie” – zachęcają twórcy programu. I choć tak naprawdę są to aktorki, z których żadna nie jest w ciąży, to program i tak wzbudza w USA coraz większe kontrowersje.

„To sprowadzenie problemu aborcji do decyzji podobnej wagi jak to, czy wybrać lody czekoladowe czy może waniliowe” – przekonuje Steve Weimar z Life Training Institute. „Jego twórcy skupiają się na tym, czego te kobiety chcą, a nie na nienarodzonym dziecku. Na tej samej zasadzie można zrobić program o przemocy domowej i spytać, czy któryś z trzech facetów może bić żonę, bo ma niewyparzony język. A gdzie problem dobra i zła?” – pyta Weimar. Z kolei zdaniem zwolenniczek aborcji to dobry program, bo pokazuje emocje i pomaga w utrzymaniu prawa do wyboru.

Inspirowany Obamą
Skąd pomysł na taki program? Producentów twórczo zapłodnił sam prezydent Barack Obama, który podczas zeszłorocznego przemówienia na Uniwersytecie Notre Dame przekonywał, że trzeba znaleźć sposób na przekazanie kobietom informacji o „możliwych rozwiązaniach problemu nieplanowanej ciąży”. Twórcy show przekonują, że chcą „uczłowieczyć” debatę na temat aborcji w USA. Producenci zachęcają też internautów do dzielenia się historiami z własnego życia i komentowania odcinków na YouTube i stronie BumptheShow. com.

Koncepcja Bump nie jest nowa. W 2007 r. w holenderska telewizja wyemitowała program Wielki Dawca, w którym ludzie wymagający przeszczepu walczyli o nerkę chorej na raka mózgu kobiety. Tak naprawdę nie było żadnej nerki do oddania, ale widzowie do końca o tym nie wiedzieli. Pomysłodawcy – związek lekarzy transplantologów – chcieli zwrócić uwagę na brak organów do przeszczepu.

[Aleksandra Rybińska, Jacek Przybylski, Rzeczpospolita]

Poprzedni artykułNastępny artykuł