Expedition Robinson

Łamanie praw człowieka w duńskiej edycji „Expedition Robinson”

1 września duńska stacja telewizyjna TV3 rozpoczęła emisję jedenastej edycji reality show „Expedition Robinson” („Wyprawa Robinson”). Wokół nowego sezonu widowiska wybuchł skandal, gdy okazało się, że producenci postanowili poddać uczestników torturom, łamiąc tym samym konwencje genewskie i prawa człowieka.

W programie bierze udział 20 uczestników, wśród których znaleźli się fani formatu i byli uczestnicy „Paradise Hotel”. Podczas jednej z konkurencji, robinsonom kazano założyć pomarańczowe stroje i umieszczono ich w klatce, niczym więźniów przetrzymywanych w Guantanamo Bay. Zawodnikom serwowano minimalne racje żywnościowe i ogłoszono, że zostaną wypuszczeni z klatki, tylko jeśli poddadzą torturom jednego z pozostałych graczy.

Tortura, która miałaby zostać zastosowana wobec innych uczestników to waterboarding. Jest to zakazana metoda przesłuchań, stosowana już przez hiszpańską inkwizycję. Tortura polega na unieruchomieniu ofiary, umieszczeniu jej głowy poniżej poziomu stóp, zakryciu twarzy i polewaniu jej wodą. Efektem jest dławienie się, przebieranie nogami oraz wywołanie wrażenia tonięcia i duszenia się.

Metoda została zakazana przez konwencje genewskie, aczkolwiek CIA za przyzwoleniem rządu Stanów Zjednoczonych stosuje ją do dziś w przypadku ludzi opowiadających się przeciwko polityce prowadzonej przez USA, przetrzymywanych w więzieniu w Guantanamo Bay na Kubie.

Producent programu „Expedition Robinson” powiedział, że nie miał żadnego problemu z poddaniem uczestników próbie moralnej. „Tego rodzaju praktyki są zakazane, ale uczestnicy programu zostali poinformowani, o co w tym wszystkim chodzi. Powinni postawić na odpowiedni wybór i wydostać się z klatki” – stwierdził. „Chcieliśmy wiedzieć jak wiele ludzie są w stanie poświęcić dla wolności i Duńscy uczestnicy programu są gotowi poddać innych torturom” – dodał.

Jakob Kjeldberg – były piłkarz, który prowadzi duńską „Expedition Robinson” od 2002 roku – zagroził po incydencie, że odejdzie z programu.

Poprzedni artykułNastępny artykuł