Artykuły

Zaczęty przez Showmag, Nd, 24 Paź 2004, 15:41:46

Showmag

ITI bez udziałów w Endemol-Neovision
Wtorek, 13.12.2005, 00:14

Grupa ITI, główny akcjonariusz telewizji TVN, sprzedała 50% udziałów w spółce producenckiej Endemol-Neovision, która należy teraz w całosci do Endemol International. Wartosci transakcji nie podano. ITI już wczesniej informowała o planach wycofania się z Endemol-Neovision, której przychody od trzech lat stopniowo spadały. Endemol-Neovision wyprodukowało w Polsce między innymi takie programy jak: "Big Brother", "Milionerzy", "Tylko Miłosć", "Mini Playback Show", "Zostań gwiazdą", "Jestem jaki jestem" i "Fear Factor- Nieustraszeni".

[Rzeczpospolita]

Showmag

Polacy twierdzą, że nie lubią reality shows

W listopadzie br. przeprowadzono badanie, koordynowane przez instytut Research International. Grupie ponad 6 tysięcy telewidzów we wszystkich 14 krajach europejskich, w których UPC dostarcza usługę telewizji kablowej, czyli w Holandii, Francji, Szwajcarii, Austrii, Irlandii, Norwegii, Szwecji, Belgii, Rumunii, Polsce, na Węgrzech, w Czechach, na Słowacji oraz w Słowenii, zadano serię pytań dotyczących telewizji. Jedno z pytań dotyczyło programów typu reality shows. Na pytanie, czy widzów interesują tego typu widowiska, większosć Europejczyków deklaruje, że nie (64%). W Polsce 31% widzów młodszych jest zainteresowanych reality shows, ale ogląda je jedynie 16%. Wsród starszych widzów (50+) tylko 7% jest zainteresowanych i je ogląda, a 6% deklaruje zainteresowanie, ale raczej nie sledzi takich programów. Brak zainteresowania programami typu reality shows lub niechęć do nich deklaruje 69% widzów młodych i aż 88% widzów starszych. "Zapewne jest tak, że nutka konserwatyzmu ma spowodować, że czujemy się nieco lepsi od pozostałych nacji. Tak więc: oglądamy, wiedząc, że oglądamy programy złe i tak też o nich się wypowiadamy"- mówi prof. dr hab. Wiesław Godzic.

[Wirtualne Media]

Pudelek

Sprawa się ma jak z serialami. Ludzie krytykują programy reality shows. A tak naprawdę w ukryciu je oglądają.

Showmag

Reality TV: podsumowanie roku 2005
Sobota, 31.12.2005, 18:00

Wraz z końcem roku 2005 przyszła pora na podsumowanie tegorocznych programów reality. Oprócz kilku wyjątków, ostatnie 12 miesięcy zdecydowanie nie należało do rozkwitu tego gatunku rozrywki w Polsce...

Produkcje polskie
Wiosną TVP1 zaserwowała widzom zapewne jedną z najgorszych produkcji typu reality w Polsce: "Miasto Marzeń". Program, o którym było głosno na długo przed jego emisją, spotkał się z falą krytyki i w bardzo szybkim tempie został zapomniany. Telewizja Polsat nie wywiązała się z obietnic i nie zafundowała żadnego codziennego reality show. Sledzić za to moglismy losy uczestników czwartej edycji "Idola". Sposród dotychczasowych edycji program odnotował najgorsze wyniki oglądalnosci, ale według jury poziom widowiska nigdy nie był tak wysoki.

W TVN wiosną i jesienią triumf odniosły dwie edycje "Tańca z Gwiazdami"- to pierwszy od czasów "Big Brother'a" program reality, który notował tak wysokie wyniki oglądalnosci. Finał drugiej edycji oglądało niemal 8 milionów widzów. W TVN pojawiła się także druga odsłona przygodowego reality Martyny Wojciechowskiej: "Misja Martyna 2". Niestety, w jesiennej ramówce zabrakło "Wyprawy Robinson 2005". Format, który w wielu krajach cieszy się olbrzymią popularnoscią i uznawany jest za jeden z najlepszych reality shows, w Polsce zakończył się po jednej edycji. Z kolei po czterech sezonach, TVN zakończyła w grudniu emisję reality game show "Najsłabsze Ogniwo" ("The Weakest Link").

Po raz pierwszy od 2001 roku, reality shows postanowiła zaserwować widzom stacja TV4. Kontrowersje wzbudziły zapowiedzi programu "Zostań posłem", którego realizacja z nieznanych powodów została zawieszona. Dobrymi opiniami cieszyło się widowisko "Odlot", w którym dwójka prowadzących poszukiwała osób gotowych natychmiast spakować się, opuscić kraj i udać się na wypoczynek za granicą. Jesienią w TV4 pojawiła się szósta odsłona "Baru"- programu, który poza Polską nie odniósł większego sukcesu w żadnym kraju, w którym był emitowany. W Szwecji- państwie, gdzie "Bar" się narodził, zrealizowano pięć edycji widowiska, a w znakomitej większosci krajów, w których pojawił się ten reality show, zszedł on z anteny po jednym lub dwóch sezonach. Szósty sezon "Baru" w Polsce uzyskał najgorszą oglądalnosć sposród wszystkich powstałych edycji.

Jesienią Polsat i TVP1 zafundowały widzom bijące granice nudy, "ekstremalne" reality shows: "Granice Strachu" i "Zdobywcy 2". Marna jakosć produkcji i nieciekawe zadania były głównymi cechami tych "widowisk". Mile zaskoczyła telewizja TVN Siedem, emitując od jesieni nowy, nietypowy reality show "Hydepark".

Produkcje zagraniczne
W tym roku polskie stacje telewizyjne zaserwowały najwięcej zagranicznych produkcji. W TVN sledzić było można dwa kontrowersyjne reality shows: "Wszystko o Miriam" ("There's Something About Miriam") oraz jednoodcinkowy "Rosyjska Ruletka- Gra o Życie" ("Derren Brown Plays Russian Roulette Live").

Wiosną telewizja Polsat kontynuowała emisję "Fear Factor 2", a jesienią rozpoczęła nadawanie "Fear Factor 3". Podczas lata było można sledzić program "Amerykańska Księżniczka" ("The American Princess"), a jesienią niezbyt udane bokserskie reality "Za wszelką cenę" ("The Contender: The Next Great Human Drama").

Liderem pod względem emisji zagranicznych reality shows okazała się być telewizja TV4. Na jej antenie było można sledzić: "Chcę być piękna" ("Make me Beautiful"), "Dom nie do poznania" ("Extreme Makeover: Home Edition"), "Nacja korporacja" ("My Big Fat Obnoxious Boss"), "Narzeczony dla mamony" ("My Big Fat Obnoxious Fiance"), "Łabędziem być" ("The Swan") oraz "Hell's Kitchen".

Co w roku 2006?
Po niezbyt ciekawym dla polskich produkcji roku 2005, w kolejnych miesiącach na antenie pojawi się kilka interesujących programów reality shows. Wiosną w Polsacie będzie można sledzić polską wersję kontrowersyjnego widowiska "Chcę być piękna" ("Make me Beautiful"), a w TVN trzeci sezon "Tańca z Gwiazdami". Pojawiły się nieoficjalne informacje, że wiosną na antenę TV4 powróci format "Bar". Jesienią telewizja AXN zaserwuje wielki przebój telewizyjny- przygodowy reality show "The Amazing Race- Central Europe", w którym 11 dwuosobowych zespołów sciga się poprzez swiat, stawiając czoła wyczerpującej fizycznie i psychicznie rywalizacji. Zwycięska drużyna otrzyma 100 tysięcy dolarów. Z kolei jesienią w TVN być może pojawi się polska wersja szwedzkiego reality drama "Riket" ("Królestwo").

[showmag.info]

Showmag

Reality shows redukują życie seksualne
Sobota, 28.01.2006, 00:09

Zastanawiacie się nad kupnem telewizora do sypialni? Pomyslcie dwa razy: możecie sobie zrujnować życie seksualne- ostrzega włoska seksuolog Serenella Salomoni. Z jej badań wynika, że pary z telewizorem w sypialni kochają się dwa razy rzadziej niż pary bez telewizora. To opublikowane w poniedziałek ostrzeżenie jest rezultatem ankiety, przeprowadzonej wsród 523 par, które psychologowie wypytywali o wpływ telewizji na życie seksualne. Włoskie pary bez telewizora w sypialni kochają się przeciętnie osiem razy w miesiącu, zas pary z telewizorem robią to tylko cztery razy w miesiącu. Dla ludzi po pięćdziesiątce zgubne skutki telewizora dla życia seksualnego są jeszcze wyraniejsze srednia częstotliwosć pożycia spada z siedmiu razy w miesiącu (bez telewizji) do zaledwie 1,5 raza. Naukowcy ustalili, że niektóre programy telewizyjne szczególnie skutecznie ograniczają aktywnosć seksualną- są to zwłaszcza filmy pełne scen przemocy oraz reality shows.

[PAP]

Showmag

 Z Endemol-Neovision w Endemol Polska
Czwartek, 16.02.2006, 23:54

6 lutego Endemol odkupił od Grupy ITI (głównego akcjonariusza telewizji TVN) 50% udziałów w spółce Endemol-Neovision. Nastąpiło to zgodnie z umową zawartą w listopadzie ubiegłego roku. Od tej chwili, polski oddział Endemol funkcjonować będzie pod nazwą Endemol Polska i rozpocznie w naszym kraju w pełni niezależną produkcję telewizyjną, mogąc produkować programy dla wszystkich polskich nadawców. Wczesniej firma wyprodukowało u nas takie widowiska jak: "Big Brother", "Milionerzy", "Jestem jaki jestem" i "Fear Factor- Nieustraszeni". Obecnie Endemol Polska pracuje przy produkcji "Co z tą Polską?" oraz drugą edycją teleturnieju "Grasz czy nie grasz", którą będzie można oglądać od marca w telewizji Polsat.

[showmag.info]

Showmag

"Kwas siarkowy" - przeciwko reality shows
Sobota, 18.02.2006, 00:14

Nakładem wydawnictwa Muza ukazała się w Polsce książka AmA??(C)lie Nothomb, zatytułowana "Kwas siarkowy". W swojej nowej powiesci, autorka wydała walkę mediom oraz ich praktykom. Postanowiła zaprotestować przeciwko widowiskom, a przede wszystkim przeciwko widowni programów typu reality show. Akcja książki toczy się na planie zdjęciowym telewizyjnego reality show "Witajcie za drutami". Ludzie zostają zamknięci w miejscu do złudzenia przypominającym obóz koncentracyjny: kapo, wytatuowane na skórze więniów numery ewidencyjne, głód, ponadludzka praca, smierć. Pod okiem kamery żyją, są torturowani i usmiercani. Program odnosi niewyobrażalny sukces. Widzowie, najpierw biernie przyglądający się katordze więniów, wkrótce - gdy oglądalnosć "Witajcie za drutami" przestaje rosnąć - zostają zaproszeni do czynnego uczestnictwa i sami decydują, kto zostanie na ich oczach zabity, a kogo chcą jeszcze przez jakis czas zachować przy życiu...

[Czytelnia.onet.pl]

Luxis

WOw, zapowiada sie bardzo straszna, ale ciekawa książka, moze nawet ją kupie...

Pudelek

Ta autorka zachowuje się sama jak uczestniczka reality show. Za wszelką cenę chce zaszokować by zwrócić uwagę na siebie i swoje dzieło.

podmark

Cytat: AdminZ Endemol-Neovision w Endemol Polska

WArto przy okazji zauważyć, że Endemol dokonał już pierwszej inwestycji w zmianę wizerunku firmy - zakupił demenę www.endemol.pl , a wczesneij mieli www.endemol-neovision.pl :)

Showmag

Fikcyjny reality show: "Zróbmy sobie dziecko"
Wtorek, 21.02.2006, 14:08

"Zróbmy sobie dziecko"- to tytuł kontrowersyjnego reality show, zmyslonego przez producentów brytyjskiej telewizji, który posłużył jako socjologiczny eksperyment. Pomysłodawcy widowiska nigdy nie mieli zamiaru go produkować, a jedynie sprawdzić, czy dla widzów istnieją jakies nieprzekraczalne granice. Formuła programu, jaką przedstawiono kandydatom, celowo była kontrowersyjna. Wszyscy mieli zamieszkać wspólnie w tzw. domu wielkiej płodnosci. Co tydzień najmniej atrakcyjna osoba zostałaby z niego usunięta, a ostatnie dwie pary miałyby za zadanie poczęcie dziecka. Zwycięzcy mieli otrzymać do podziału 100 tysięcy funtów. Producenci trzeciego programu telewizji BBC szybko przekonali się, że dla współczesnego widza nie ma granic, a okresla je sama telewizja. W sumie swój udział zgłosiło ponad 200 osób. Wsród chętnych znaleli się nawet homoseksualisci, którzy dla pieniędzy byli gotowi tymczasowo zmienić swoją orientację seksualną.

[Interia.pl]

Showmag

Amerykanie wolą reality shows od Igrzysk
Czwartek, 23.02.2006, 07:09

Amerykanie preferują programy reality show i seriale, a coraz rzadziej sledzą Igrzyska Olimpijskie. Tak wynika z badań Nielsen Media Research. Turyn ogląda o 36% mniej Amerykanów niż Salt Lake City cztery lata temu, 17% mniej niż Nagano w roku 1998 i aż o 44% mniej niż Lillehammer w 1994. Popularnoscią cieszą się zas takie widowiska jak "Dancing With The Stars 2", "American Idol 5", "Survivor 12: Panama, Exile Island" oraz seriale. Nielsen Media Research tłumaczy to agresywną kontrofensywą stacji telewizyjnych, które nie transmitują Olimpiady oraz spopularyzowaniem wyszukiwania informacji o Olimpiadzie w sieci internetowej.

[AFP]

Showmag

Niedawno swiatło dzienne ujrzała nowa odsłona strony: www.endemol.com

Showmag

Cenzura piosenki w reality show
Wtorek, 07.03.2006, 00:04

Włoska piosenka sprzed pół wieku poswięcona ropie naftowej może okazać się niepoprawna politycznie. W sytuacji napięcia między Zachodem a swiatem Islamu, twórcy reality show emitowanego w telewizji premiera Silvio Berlusconiego, postanowili usunąć z piosenki jedno słowo: Allah. Piosenka "Caravanpetrol" Renato Carosone opowiada o podróży na pustynię w przepisowym turbanie i na grzbiecie wielbłąda, w poszukiwaniu szybów naftowych. W refrenie powtarza się imię Allaha. Realizatorzy programu telewizji Canale 5 uznali to jednak za ryzykowne i zmienili Allaha na paszę. Prasa już nazwała to kolejnym ustępstwem wobec muzułmanów. Utwór powstał w latach 50, w okresie boomu gospodarczego. Pustymi jeszcze autostradami jedziły pierwsze samochody i dlatego neapolitański autor i piosenkarz poswięcił jeden ze swych utworów ropie naftowej.

[IAR]

podmark

Cos o reality w Urugwaju - niestety nie jest to zbyt dobra wiadomosć.
Cytat: Interia.plSiedmiu uczestników telewizyjnego show zginęło, gdy pociąg, który ciągnęli po torach podczas konkursu siły, nabrał prędkosci i przejechał ich. Rannych jest 11 osób - podała urugwajska policja.

Do wypadku doszło w Young, 380 km na zachód od stolicy kraju, Montevideo. Lokalne władze ogłosiły trzydniową żałobę.

W trakcie show "Wyzwanie dla serca" uczestnicy wykonywali trudne zadania. Tym razem konkurencja przewidywała ciągnięcie po torach pociągu, złożonego z lokomotywy i dwóch wagonów. Pojazd niespodziewanie rozpędził się, a tragedia rozegrała się na oczach 3 tys. uczniów, którzy obecni byli podczas nagrywania programu.

Dochód z programu miał wspomóc miejscowy szpital.