Big Brother 4.1

„Big Brother” i wybory parlamentarne

Czy na czas wyborów do Sejmu i Senatu mieszkańcy Domu Wielkiego Brata uzyskają dostęp do świata zewnętrznego?

Państwowa Komisja Wyborcza potwierdza konieczność poinformowania uczestników programu „Big Brother 4.1” o terminie zbliżających się wyborów do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej. Jednocześnie PKW informuje, że uczestnicy programu nie mają możliwości głosowania bez opuszczania Domu Wielkiego Brata.

2 września pierwsi uczestnicy programu „Big Brother 4.1” zamieszkali w Domu Wielkiego Brata. Tydzień później dołączyły do nich kolejne osoby. Wszyscy mieszkańcy zostali pozbawieni dostępu do wiadomości ze świata zewnętrznego.

Okazuje się jednak, że od wspomnianej żelaznej reguły programu musi być wyjątek. Państwowa Komisja Wyborcza, w odpowiedzi na zapytanie producenta programu – firmę Endemol Polska – o konieczność poinformowania uczestników programu o terminie zbliżających się wyborów do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, potwierdziła taki obowiązek. Swoje stanowisko uzasadniła faktem, że prawo do udziału w wyborach władz publicznych jest jednym z podstawowych praw obywatelskich. Jednocześnie Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśniła, że uczestnicy programu nie mają możliwości głosowania bez opuszczania Domu Wielkiego Brata. Odwołała się do przepisów Ordynacji Wyborczej, która nie przewiduje możliwości tworzenia innych obwodów głosowania, np. dla potrzeb uczestników programów telewizyjnych.

O zaplanowanych na dzień 21 października wyborach do Sejmu i Senatu mieszkańcy dowiedzieli się w dniu wczorajszym. Relację z tego zdarzenia widzowie mogli zobaczyć dziś o godzinie 18:30 w programie „Prosto z Domu”, który wcale nie był nadawany na żywo.

Poprzedni artykułNastępny artykuł